Fibrilace síní aneb Když srdce tepe jako o závod
Fibrilace síní je nejčastější porucha srdečního rytmu. Její výskyt přináší značná zdravotní rizika a někdy i velmi nepříjemné pocity. Proto se určitě vyplatí dozvědět se víc o jejích příčinách a projevech.
V klidu dosahuje normální srdeční frekvence 60–100 tepů za minutu a srdce tepe pravidelně. U fibrilace síní (FiS) je tep nepravidelný a velmi rychlý. Dosahuje více než 100 tepů za minutu.
Když srdce nestíhá relaxovat
Když srdce pracuje normálně, svalovina jeho stěn se stahuje tak, aby vytlačila krev do celého těla. Pak relaxuje, odpočívá, aby se krev do srdce mohla opět vrátit. Tento proces se opakuje s každým úderem srdce.
U FiS se srdeční síně stahují náhodně a někdy tak rychle, že svalovina nemůže dostatečně relaxovat a naplnit se krví. Snižuje se výkon srdce.
Náhodné stahy svaloviny u FiS nastanou, když v srdeční síni vzniknou nové elektrické impulzy. Tyto impulzy nedbají na přirozený srdeční pacemaker, který za normálních okolností udává rytmus srdce. Pacemaker jej nedokáže déle kontrolovat. Srdce buší jako splašené, tepová frekvence se zrychluje.
Vyčerpání i srdeční třes
Nepravidelná srdeční akce a vysoká tepová frekvence se mohou projevit následujícími příznaky:
- závrať, dušnost, vyčerpanost,
- palpitace – pocit, že se srdce třese a tepe nepravidelně. Často trvá tento pocit jen pár vteřin, ale někdy i několik minut.
Jsou i případy, kdy se FiS navenek neprojevuje nijak, nemá žádné příznaky. Člověk s takovou poruchou si pak není vědom, že jeho srdce tepe nepravidelně.
Kdo je nejvíc ohrožen?
FiS může postihnout dospělého člověka jakéhokoli věku. Častěji se však týká starších jedinců. Trpí jí asi 7 ze 100 lidí ve věku nad 65 let. Vyskytuje se častěji u mužů než u žen. Zvýšené riziko vzniku FiS souvisí s dalšími chorobami, jako jsou:
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- ateroskleróza (kornatění tepen),
- vady srdečních chlopní.
Příčina FiS zatím není přesně objasněna. Ale pozor – prokázalo se, že poruchu může spouštět i nadměrné pití alkoholu nebo kouření!
(ave)
Zdroj:
www.nhs.uk/conditions/atrial-fibrillation/Pages/Introduction.aspx