I na Mezinárodní den žen zbytečně zemřou při porodu stovky matek
U příležitosti Mezinárodního dne žen bychom neměli zapomínat na fakt, že i přes dosažený pokrok zemře ve světě každý den přibližně 1000 žen při porodu nebo kvůli těhotenským komplikacím. Většině těchto úmrtí by přitom šlo předejít, pokud by matky měly přístup k odborné porodní péči, lékům a vybavení.
Mateřská úmrtí jsou chronickou krizí, které bychom měli věnovat maximální pozornost.
Loni v prosinci jsem s Lékaři bez hranic navštívila vesnici Buin na jihu ostrova Bougainville. Ostrov zůstává izolovaný a nerozvinutý následkem občanské války, která skončila před jedenácti lety. Doslechli jsme se o ženě, která zrovna zemřela při porodu dvojčat. Vydali jsme se tedy zkontrolovat stav dětí a cestou potkali další ženu očekávající narození dvojčat. Při převozu do nemocnice v Buin nám řekla, že už jednou prodělala neúspěšné těhotenství.
Porod byl dlouhý a obtížný, ale nakonec přišli na svět dva zdraví chlapci. Jindy radostná chvíle se ale rychle proměnila v pohotovostní situaci. Po porodu dvojčat hrozí zvýšené riziko krvácení a mladá matka přišla o více než litr krve. Podařilo se nám krvácení zastavit pomocí léků a transfúze a zamezit tak budoucím komplikacím. Bez naší pomoci by přišla o více krve a pravděpodobně porod nepřežila.
Ve většině rozvojových zemí bývá přístup ke zdravotní péči omezený a většina žen se v průběhu těhotenství a při porodu nemůže dostat k odborné pomoci. Ten den na Bougainville přišla jedna žena o život a další byla zachráněna – její smrt odvrátilo včasné poskytnutí odborné péče.
Zajištění takového typu kvalitní péče pro všechny ženy nám může připadat jako nesplnitelný sen. Úkolem Lékařů bez hranic však není zajištění globálního řešení problematiky mateřské úmrtnosti. K dlouhodobé redukci úmrtnosti je potřeba budovat zdravotnické systémy, posilovat ženská práva a vzdělávat dívky, což je především úkolem vlád a rozvojových agentur.
I když je strategický rozvoj zásadní, v mezičase v rozvojových zemích ženy stále umírají. Našim úkolem coby krizové zdravotnické humanitární organizace je proto řešení těchto okamžitých potřeb. Na vlastní oči jsem viděla extrémní potíže žen a poskytovala péči na místech jako Dárfúr, Madagaskar, Srí Lanka nebo Papua - Nová Guinea. Když jsem viděla přímý pozitivní dopad, který tato péče má, napadlo mě, kolik žen na celém světě se k takové základní péči stále nedostane.
#VIDEO_YOUTUBE:9spvd9VlxQY#
České titulky zobrazíte prostřednictvím tlačítka "cc" v okně běžícího videa.
V zemích, kde působí Lékaři bez hranic, proto musí být naše očekávání prostá: musíme být schopni redukovat počet úmrtí v našich nemocnicích pomocí okamžitého ošetření těhotných žen v krizových situacích. Zdravotnické metody, které používáme, jsou dostupné již velmi dlouho a z našich zkušeností z terénu jasně vyplývá, že mateřská úmrtí mohou být jednoduše odvrácena.
Více než 15 procent všech těhotenství doprovázejí životu nebezpečné komplikace. Nezávisí na tom, jestli žena žije v Sydney, na Haiti nebo v Mogadišu. Ženy žijící uprostřed konfliktu a humanitárních krizí jsou ale mnohem zranitelnější.
Pro dosažení okamžitého zlepšení je potřeba se zaměřit na základní komplikace – krvácení, infekce, nebezpečné potraty, potíže s vysokým tlakem a polohou plodu. Tyto potíže způsobují více než 80 procent všech úmrtí. V našich pohotovostních porodnických centrech poskytujeme péči při jakékoliv variantě těchto problémů.
Znovu a znovu se uprostřed humanitárních krizí přesvědčujeme o tom, že dostupnost odborné porodní péče znamená zásadní rozdíl pro každou těhotnou ženu, bez ohledu na místo, ve kterém se nachází. Ať už tyto ženy žijí v uprchlickém táboře nebo pod igelitovou plachtou ve městě zničeném zemětřesením, potřebují stejně kvalitní péči jako každá nastávající matka kdekoliv na světě. Jen odborný zdravotnický personál, léky a potřebné vybavení dokáží zachránit jejich život a život jejich dětí, jako tomu bylo v případě matky na Bougainville.
Žena by neměla žít v ohrožení jen proto, že je těhotná. Stejně jako dnes na Mezinárodní den žen, i po zbytek roku si musíme neustále připomínat, že každá smrt matky nebo dítěte je nepřijatelná a dá se jí vyhnout.
Lékaři bez hranic otevřeli sbírku na pomoc v Somálsku na účtu: 100 27 557 27 / 2700. Přispět do sbírky je možné také prostřednictvím dárcovské SMS na číslo 87777 ve tvaru: DMS MSFSOMALSKO. Více informací naleznete na Lékaři bez hranic.
Kara Blackburn, porodní asistentka a poradce Lékařů bez hranic pro oblast ženského zdraví
Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz