Jak na život s depresí? Zeptejte se v naší nové poradně
Trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí depresí? Nemáte odvahu se zeptat svého lékaře na otázky, které se jí týkají? Stydíte se, když vám vaši blízcí říkají, abyste už tu „depku“ konečně překonali, zatímco vy nevíte kudy kam? Přemýšlíte, zda jsou vaše pocity ještě normální, nebo už ne? Honí se vám hlavou plno myšlenek ohledně tohoto onemocnění? Pak vězte, že naše nová poradna je určena právě vám.
Může vypadat jako lenost, jedná se však o vážné onemocnění
Ačkoliv na první pohled mohou být projevy deprese zaměňovány za lenost nebo neschopnost, jedná se o psychické onemocnění, které by mělo být bráno stejně vážně jako každé jiné. Stejně jako v jejich případě, pokud totiž svou nemoc neřešíte, koledujete si o dlouhodobé následky, v případě deprese v podobě změn na mozku. Přitom se jedná o dobře léčitelné onemocnění. Pro depresi charakteristické změny nálady lze úspěšně léčit léky, psychoterapií a péčí sami o sebe.
Ale možná jste teprve na začátku cesty a nevíte, jestli se vůbec o depresi jedná. Jak ji tedy poznáte? Její příznaky jsou široké a podle jejich zastoupení a projevů vám může psychiatr diagnostikovat depresi a její tíži (rozlišuje se lehká, střední nebo těžká). Od toho se dále odvíjí výběr vhodné léčby. Pokud na sobě pozorujete několik z následujících příznaků, je možné, že depresi zažíváte. Pociťujete-li:
- poruchu spánku – obtížné usínání, probouzení během noci, předčasné ranní buzení,
- pocity úzkosti,
- pokleslou náladu,
- ztrátu schopnosti se radovat,
- ztrátu zájmu o dříve oblíbené činnosti (zájmy, zábavu),
- sníženou energii, únavu, vyčerpání (duševní i fyzické),
- poruchu soustředění,
- sníženou chuť k jídlu, hubnutí,
- ztrátu libida,
- zhoršené sebehodnocení, sebedůvěru, pocity viny, beznaděj,
- myšlenky na sebevraždu,
neváhejte vyhledat odbornou pomoc.
Ženy jsou k depresi náchylnější
Ženy se potýkají s depresí dvakrát častěji než muži. U žen se také častěji než u mužů rozvine deprese po rozvodu nebo rozchodu s partnerem. Přestože většina příznaků je u obou pohlaví stejná, u mužů se při ní častěji objevují bolesti hlavy, poruchy trávení, hněv, podrážděnost a impulzivní chování. Ženy se v depresi na rozdíl od mužů snaží konfliktům obvykle vyhýbat, ale zase u nich deprese zvyšuje riziko zlomenin.
Deprese se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím
Průměrný věk pro nástup deprese je 32 let. To ale neznamená, že se vyhýbá dětem a dospívajícím. Na rozdíl od dospělých u nich bývají však její příznaky odlišné. Děti bývají častěji smutné, podrážděné a mohou trpět fyzickými bolestmi. Mohou odmítat chodit do školy a mít větší potřebu být s rodiči a sourozenci. U dospívajících už jsou příznaky podobné dospělým. Může být ale těžké odlišit depresi od pubertální úzkosti. Mezi příznaky deprese u dospívajících patří užívání drog, špatný výkon ve škole, přílišná citlivost nebo sebepoškozování.
Často deprese nepřichází sama…
Navíc se deprese nemusí objevit sama, ale v kombinaci s dalšími onemocněními. Koho všeho a v jaké míře potká?
- Čtvrtinu pacientů s rakovinou,
- třetinu pacientů po infarktu,
- polovinu lidí trpících poruchami spánku,
- polovinu pacientů s Parkinsonovou nemocí,
- polovinu až tři čtvrtiny pacientů s poruchou příjmu potravy,
- více než čtvrtinu lidí užívajících návykové látky,
- velmi častá je i u seniorů, kde může připomínat rozvoj stařecké demence.
Deprese je úspěšně léčitelná, pokud je tedy odhalena
Deprese je jedna z nejčastějších duševních chorob. Častou bariérou v zahájení její léčby je však stigma – mnoho lidí má stále představu, že nejsou blázni a co by tomu řeklo okolí, že navštěvují psychiatra, když vlastně „o nic nejde“, nebo že kdyby se nemocní „trochu snažili“, bylo by jim lépe. Je tedy pochopitelné, že se pak nemocní o své nemoci bojí komukoliv svěřit. Pozdě odhalená a léčená deprese má horší naději na vyléčení, léčba je zdlouhavější a nemusí přinést kýžený účinek. Tuto bariéru můžete překonat odstupem online prostoru a zeptat se v naší poradně. Na své dotazy dostanete citlivou odpověď, která vás možná konečně nasměruje k řešení. Nebo alespoň získáte užitečné znalosti, které vám pomohou s nemocí žít. A o to přece jde především! O váš kvalitní plnohodnotný život.
(rhl)
Zdroje:
https://www.bridgestorecovery.com/depression/depression-facts-and-statistics/
https://mkn10.uzis.cz/prohlizec/F32
https://www.healthline.com/health/depression/facts-statistics-infographic#Types-of-depression