Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak na vysoký cholesterol? Nejprve bez léků

Léčba cholesterolu MUDr. Ivana Hufová 30.11.2015
redakce uLékaře

Vysoký LDL-cholesterol urychluje aterosklerotický proces. Vinou toho se pak častěji rozvíjí srdečně-cévní onemocnění. Je proto nezbytné držet hodnoty LDL-cholesterolu při zemi. Možností, jak na to, je několik.

 

Základní metodou léčby je úprava režimu a stravy. Tímto postupem je možné snížit hladinu cholesterolu o 5–10 %. V případě, že netrpíte tzv. familiární hypercholesterolémií, vám může tento způsob terapie stačit. Jezte stravu s nízkým obsahem cholesterolů a omezte konzumaci živočišných tuků. Nezanedbatelný vliv má i pohybová aktivita. Podle studií a výzkumů z poslední doby prý mají pravidelné procházky rychlou chůzí a intenzivní cvičení v posilovně pro zdraví kardiovaskulárního aparátu stejný přínos. Velkým ničitelem cév jsou též cigarety. Proto se důsledně snažte přestat kouřit. Budete-li potřebovat pomoc, můžete například využít služeb specializovaných center pro léčbu závislosti na tabáku, kde vám zkušení lékaři poradí.

Když změna životosprávy nefunguje

V případech, kdy režimová opatření nestačí, nebo u lidí s familiární hypercholesterolémií (tj. geneticky podmíněným vysokým cholesterolem) se obvykle přistupuje k farmakologické léčbě. Používá se několik skupin léčiv, případně jejich kombinace.

  1. Statiny. Tyto léky omezují tvorbu cholesterolu v játrech. Zvyšují počet LDL-receptorů na jaterních buňkách i vychytávání LDL játry, čímž klesá jeho koncentrace v krevním oběhu. Používají se ve formě tablet.
  2. Kyselina nikotinová (niacin). Snižuje koncentraci „zlého“ LDL- a VLDL-cholesterolu (obsahuje nejvíce triglyceridů) v krevním oběhu. U nás je dostupná pouze jako doplněk stravy.
  3. Fibráty. Taktéž snižují množství VLDL-cholesterolu v krvi a mírně zvyšují hladinu „hodného“ HDL-cholesterolu. Užívají se převážně při léčbě zvýšené koncentrace tuků v krevním oběhu. Podávají se ve formě tablet nebo kapslí.
  4. Pryskyřice. Ve střevě vážou žlučové kyseliny a brání jejich zpětnému vstřebávání. To způsobuje, že jsou tyto kyseliny v těle více tvořeny z cholesterolu místo toho, aby byly zpětně vstřebávány ze střeva. Játra pak aktivněji vychytávají cholesterol a jeho koncentrace se snižují. Jsou užívány převážně ve formě tablet, méně často ve formě prášku rozpuštěného ve vodě. 
  5. Blokátory vstřebávání cholesterolu ze střeva. Nejčastěji se používají jako doplňková léčba k terapii statiny v případě, kdy ty samotné nestačí k dostatečnému snížení množství cholesterolu v krvi.
  6. Inhibitory proprotein konvertázy subtilisin-kexin-9 (PCSK-9). Jedná se o novou a velice slibnou skupinu léčiv. Zabraňují rozkladu LDL-receptoru a zvyšují tak vychytávání LDL z krevního oběhu. Jeho koncentraci snižují přibližně o 50–70 %. Podávají se ve formě podkožních injekcí v intervalu 1–2 týdnů.
  7. Inhibitory MTP. V játrech zabraňují tvorbě VLDL a ve střevě tvorbě chylomikronů. Koncentraci LDL snižují zhruba o 50 % a triglyceridů o 40 % i více. Podávají se ve formě kapslí.

Čištění krve jen výjimečně  

Dnes již lékaři umí cholesterol z krve zcela odstranit, ovšem jen na čas. Používá se k tomu metoda zvaná LDL-aferéza. Jedná se ale o zákrok užívaný pouze při nejtěžších formách familiární hypercholesterolémie, především u homozygotní formy nemoci. Účinek je mohutný, ale návrat koncentrací LDL k původním hodnotám je poměrně rychlý. Aferézu je tedy zapotřebí pravidelně opakovat. Provádí se ve specializovaných centrech v Hradci Králové a v pražském IKEMu.

(ivh)

Zdroj: ČEŠKA, Richard. Familiární hypercholesterolémie. Kapitoly z kardiologie. 2014 (3). Dostupné z: http://www.tribune.cz/clanek/34249-familiarni-hypercholesterolemie

WIKISKRIPTA. Hypolipidemika. Dostupné z: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hypolipidemika

ČEŠKA, Richard. Familiární hypercholesterolémie, renesance zájmu – móda, nebo novinky?. Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina-priloha/familiarni-hypercholesterolemie-renesance-zajmu-moda-nebo-novinky-467566

Autor článku: MUDr. Ivana Hufová
Líbil se vám článek? -2 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Vysoký cholesterol

O ohni se říkává, že je to dobrý sluha a zlý pán. Totéž by se dalo říct o cholesterolu...

Vysoký cholesterol? Nespoléhejte jen na léky!

Máte vysoký cholesterol či jinak porušenou hladinu tuků v krvi? Pomoci mohou...

Když dieta a pohyb na cholesterol už nestačí

Vysoký cholesterol v krvi je projevem poruchy tukového metabolismu v organismu....

Vysoký cholesterol – tajemství jeho vzniku

O nadměrném cholesterolu a jeho škodlivém vlivu na srdce a cévy dnes slyšíme...

Průvodce snížením hladiny cholesterolu

Ten verdikt slyší od lékaře stále více lidí: „Příliš vysoký cholesterol.“ Hodnoty...

Za vysokým cholesterolem může být i stres

Nekouříte, jíte zdravě, jste štíhlí, a přesto máte vysoký cholesterol? Viníkem...

Máte vysoký cholesterol? Může za to cukr!

Cholesterol všichni nenávidí a vyhýbají se mu, jak mohou. Přitom právě on je...

Vysoký cholesterol? Možná nechtěné dědictví

Cholesterol je pro organismus nezbytný. Pokud je ho ale příliš mnoho, začne...

Špatný cholesterol: rodinné zvyky, nebo genetika?

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř...

Vysoký cholesterol je tichý zabiják

Cholesterol je látka voskovitého charakteru, která je jednou ze základních stavebních...

Doporučujeme