Jak nejlépe připravit organismus na umělé oplodnění
Rozhodnutí vyhledat pomoc kliniky asistované reprodukce je velkým krokem v životě každého páru. Aby proces in vitro fertilizace neboli mimotělního oplodnění měl co největší naději na úspěch, musí být oba partneři velmi dobře připraveni – a to jak fyzicky, tak i psychicky.
Rozhodnutí vyhledat pomoc kliniky asistované reprodukce je velkým krokem v životě každého páru. Aby proces in vitro fertilizace neboli mimotělního oplodnění měl co největší naději na úspěch, musí být oba partneři velmi dobře připraveni – a to jak fyzicky, tak i psychicky.
8 kroků k úspěchu
1. Výživa. Důležitější roli samozřejmě hraje životospráva ženy, avšak i zdravá strava muže pomáhá produkci kvalitních spermií. Ideální je dieta bohatá na proteiny, vápník, čerstvé ovoce a zeleninu. Lékaři doporučují vyhýbat se potravinám ošetřeným pesticidy, antibiotiky a hormony. Čím menší je vystavení embrya toxinům jakéhokoliv druhu, tím větší je jeho šance na přežití.
2. Hmotnost. Podváha i nadváha mají negativní vliv na početí. Zatímco již o deset procent nižší hmotnost, než je norma, způsobuje nepravidelnou ovulaci, nadváha často souvisí s tzv. syndromem polycystických ovarií. K dosažení ideální hmotnosti pomůže přechod na zdravou stravu několik měsíců před plánovaným umělým oplodněním. Nedoporučuje se však začínat s drastickými dietami těsně před začátkem léčby.
3. Kofein. Studie provedené v Americe i Evropě prokázaly, že kofein snižuje šance na otěhotnění, zpomaluje fetální růst a zvyšuje riziko potratu. Je dobré vyloučit tuto látku ze stravy delší dobu před plánovaným otěhotněním. Káva, čaj i kola se dají sehnat též v bezkofeinové verzi.
4. Kouření a alkohol. Tabák a pobyt v zakouřeném prostředí zpomalují růst děložní výstelky, konzumace většího množství alkoholu zase nepříznivě ovlivňuje tvorbu vajíček i spermií. Někteří specialisté doporučují ženám vzdát se alkoholu úplně, zatímco jiní tvrdí, že malé množství neuškodí.
5. Příjem tekutin. Každý systém v našem těle je závislý na dostatku tekutin. Ideálních je osm sklenic čisté vody denně – ty zaručí dostatečné prokrvení tkání a výživu děložní sliznice i vajíček ve folikulech, u muže pak spermií.
6. Potravinové doplňky. Zdravá, vyvážená strava by měla být dostačujícím zdrojem všech tělu nezbytných látek. Jinak lze doporučit doplňky s kyselinou listovou, vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami.
7. Stres. Je prokázáno, že míra stresu ženy přímo souvisí s úspěšností početí i udržením těhotenství. Protože ještě před rozhodnutím podstoupit mimotělní oplodnění projdou partneři nejedním zklamáním, je však mnohdy těžké udržet si pozitivní mysl. Možnostmi jsou vyhovující relaxační techniky (například jóga, meditace či poslech oblíbené hudby), příjemné chvíle s partnerem, pomoci může i konzultace s psychologem.
8. Fyzická příprava. Nedoporučuje se přehnaně cvičit a zvedat těžké předměty, pravidelný mírný pohyb, jako jsou chůze či jóga, ale naopak působí pozitivně. Vyhněte se i opalování, soláriu, příliš horkým koupelím a pobytu ve vířivce.
Mimotělní oplodnění je velkou zatěžkávací zkouškou organizmu ženy a psychiky obou partnerů. I když největší zodpovědnost samozřejmě leží na bedrech lékařů, část úspěchu máte i ve vlastních rukou. Ujistěte se proto, že jste pro splnění vašeho snu o miminku udělali maximum.
(kov)
Zdroje:
www.myhealthportal.co.uk
www.lifemedicineclinic.com
www.sharedjourney.com