Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Kuřáci dostali šanci nechat si zkontrolovat plíce. Cílem je odhalit u nich rakovinu v léčitelném stadiu

Zdravé plíce Nikola Kužílková 26.4.2022
Rakovina plic je v ČR druhou nejčastější příčinou předčasného úmrtí

Každý rok onemocní rakovinou plic kolem 6 500 Čechů. V 90 % je její příčinou aktivní nebo pasivní kouření. 85 % nemocných umírá v důsledku pozdního zachycení nemoci. Jak může situaci zlepšit nově spuštěný program včasného záchytu karcinomu plic, nám osvětlila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Karcinom plic roste dlouho nepozorován 

Jaké byly hlavní důvody a která data byla zásadní pro vznik programu časného záchytu karcinomu plic?  

Rakovina plic je v ČR druhou nejčastější příčinou předčasného úmrtí, každý rok na ni zemře kolem pěti až šesti tisíc lidí. Bohužel se jedná o nádorové onemocnění, které zachytáváme velmi pozdě, v pokročilých stadiích, kdy už je šance na vyléčení pacienta minimální.

Jak se projeví programy včasné detekce karcinomu plic, zkoumaly americká a holandská studie. Sledovaly výsledky radiologických vyšetření, konkrétně CT, které má vyšší rozlišovací schopnost než běžný rentgen, u silných kuřáků, kteří jsou v nejrizikovějším věku. Ukázalo se, že když pacienti chodili do ordinací až s obtížemi, více než 70 % nádorů bylo odhaleno v pokročilém stadiu.

Po zavedení opatření včasné detekce se ale podařilo dvě třetiny nádorů zachytit v časném stadiu, kdy onemocnění ještě lze vyléčit. Na základě těchto poznatků jsme několik let připravovali podklady, aby program včasné detekce rakoviny plic mohl být spuštěn i v České republice. A v součinnosti s ostatními odbornými společnostmi, Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky se nám to povedlo od 1. ledna tohoto roku. 

Je možné tedy vysvětlit, ve které fázi je rakovina plic ještě léčitelná?

Nemoc je potenciálně vyléčitelná, pokud ji zachytíme ve stadiu jedna nebo dva, jen částečně ve třetím stadiu, pokud máme nádor lokalizovaný do oblastí jedné plíce nebo hrudníku a významně nepostihuje mízní uzliny. Ve skupinách nemocných s těmito nálezy se dá operačním řešením, případně kombinací operace, chemoterapie, imunoterapie a ozáření nádor zlikvidovat a dosáhnout pětiletého přežití až u 70 % případů v prvním stadiu, maximálně 40 % ve druhém a maximálně 10 % ve třetím.

Často se ale setkáváme s pacienty, kteří mají diagnózu ve stadiích tři s pokročilým postižením uzlin nebo čtyři s metastázami, kdy je již vyléčení málo pravděpodobné. Ať děláme, co děláme, i když použijeme všechny léčebné modely včetně nejmodernějších, jako například cílené či biologické léčby, pětileté přežití je v těchto případech už bohužel téměř nulové.

Rozpoznat první příznaky rakoviny plic není u kuřáků snadné

Které první příznaky onemocnění pacienty nejčastěji přivádějí do ordinací lékařů? Kdy se začínají projevovat?

Lidé většinou přicházejí k lékaři, když už mají významné obtíže. Protože nádor, když je malý, nezpůsobuje svému nositeli žádné problémy. Proto s ním pacienti nepřijdou včas.

Určitým alarmujícím příznakem je, když nemocný buď začne kašlat, nebo kašle více. Ale protože se jedná v drtivé většině o kuřáky, kašel považují za normu. Proto je třeba věnovat pozornost tomu, když se změní charakter kašle – je častější nebo dráždivější. Lékaře je třeba navštívit okamžitě, pokud pacient vykašle krev. V pokročilejších stadiích rakoviny se může objevit i zadýchávání způsobené ucpáním některé velké průdušky, případně váhový úbytek, ale to už bývá příznak velmi pokročilého rozesetého onemocnění. Někdy se u rakoviny mohou projevit až vzdáleně metastázy v mozku, které mají podobné příznaky jako mrtvice, tedy poruchy vidění nebo hybnosti.

Kdo je typickým pacientem, u kterého bývá karcinom plic odhalen?

Jsou to většinou lidé středního a staršího věku. Pokud je pacient mladý, má u něj onemocnění mnohdy genetický podklad, těchto nemocných vidíme naštěstí podstatně méně. Nejčastěji se jedná o karcinomy, které jednoznačně souvisejí s vysokou náloží cigaret a objevují se mezi 55. až 74. rokem věku, což je také věkové rozpětí cílové skupiny pro program včasné detekce rakoviny plic.  

Jaká jsou tedy kritéria pro účast v programu?  

Kromě zmiňovaného věkového rozpětí je dalším kritériem nálož vykouřených cigaret. Jedná se o 20 „balíčkoroků“ – tedy 20 cigaret kouřených denně po dobu 20 let nebo 40 cigaret denně po dobu 10 let nebo 10 cigaret denně po dobu 40 let… Účastník musí také spolupracovat a zavázat se, že zároveň vstoupí do programu odvykání kouření. Snažíme se, aby se u pacienta riziko karcinomu plic významně snížilo, a proto společně také rozebereme jeho kuřácké návyky a pokusíme se mu pomoci s odvykáním kouření.  

A jakou roli hraje, když silný kuřák před pěti či deseti lety přestal kouřit? Trvá u něj riziko vzniku karcinomu plic?

Trvá, ale po ukončení kouření se postupně snižuje. Dá se říci, že po pěti až šesti letech je riziko násobně nižší, než bylo v době, kdy člověk ještě kouřil. Nikdy není ve srovnání s nekuřákem nulové, ale jednoznačně se snižuje. Také víme, že všechny léčebné postupy, které pacient podstupuje, mají vždy lepší prognózu, pokud dotyčný přestane kouřit.

Zájemci o program včasné detekce karcinomu plic se mohou hlásit u svého praktického lékaře

Kde tedy kuřáci, kteří by se chtěli do programu zapojit, získají konkrétní informace? Kam se mají obrátit?  

Kuřáky, ať už současné, nebo bývalé, budou oslovovat praktičtí lékaři nebo plicní specialisté, k nimž už chodí například s astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Nabídnou jim možnost zapojit se do programu, ve kterém o ně bude v oblasti plicního zdraví nadstandardně pečováno a zároveň jim vysvětlí vše, co je bude v souvislosti s programem zajímat. Zásadní je ale ochota spolupracovat a podstoupit program odvykání kouření.

A mohou se zájemci přihlásit také sami?

Je to možné i žádoucí. Nespoléháme jen na informace od lékařů, ale věříme také v aktivní přístup všech, kteří se chtějí starat o své zdraví. Zájemci, kteří přemýšlejí o zapojení do programu časného záchytu karcinomu plic, najdou podrobné informace i na webu Prevence pro plíce

Jaká vyšetření na účastníky programu čekají?

Budou osloveni praktickým lékařem, od kterého dostanou první informace. Pak projdou u plicního lékaře vyšetřením plicních funkcí čili zjistíme, zda nemají začínající CHOPN nebo další onemocnění, a následovat bude vyšetření pomocí CT. Bude-li v pořádku, bude zopakováno po roce a další pak naváže dvakrát po dvou letech. To je základní pětiletý plán. Pokud se objeví nález, bude pacient zařazen do některého ze specializovaných pneumoonkochirurgických center, kde proběhnou bližší vyšetření zaměřená na diagnostiku nádoru, zejména bronchoskopie, a bude navržen další postup, tedy dojde k odstranění nádoru, případně další léčbě. Pacient bude nadále odborně sledován.    

Plicní vyšetření odhalí také CHOPN

Jak jste zmiňovala, plicní lékaři by se měli při vyšetřeních zaměřit i na další plicní onemocnění, zejména na CHOPN. Můžete přiblížit o jaké onemocnění se jedná? Jak vzniká?

Společným jmenovatelem většiny chronických plicních chorob je kouření. To škodí nejen proto, že podporuje mutaci buněk a tím vznik nádorů, ale zároveň při něm dochází ke zúžení dýchacích cest, k poruše plicních sklípků, k jejich praskání a spojování a vytváří se rozedma. Může vznikat i chronická obstrukční plicní nemoc, ale také třeba plicní fibrózy, tedy tvorba jizevnaté tkáně v plicích, které jsou u kuřáků také častější. V rámci programu budeme cílit na silné kuřáky středního a vyššího věku, a proto budeme moci včas detekovat i CHOPN.

U CHOPN je tedy hlavní příčinou kouření, ale mohou hrát roli i další vlivy?

Kouření je dominující faktor vzniku této nemoci. Roli v něm ale hraje i genetika. A zajímavé je, že vliv může mít například i zvýšená spotřeba uzenin. Čili jakékoli zplodiny hoření, i ty, které polknete, zvyšují riziko, že si poškodíte plíce. Například v rozvojových zemích ženy prakticky nekouří, přesto jsou skupinou, která je postižená CHOPN, protože vaří nad otevřeným ohněm a nadýchají se zplodin hoření v rámci kuchyně. Vliv na vznik onemocnění má samozřejmě i kvalita ovzduší, stravy a tělesná kondice.  

Ovlivnila aktuální situaci související s vývojem a prevencí karcinomu plic či dalších plicních onemocnění i pandemie covidu?

Největší vliv pandemie spočíval v tom, že lidé byli v jejích začátcích vyzýváni, aby zbytečně nechodili k lékaři, pokud nemají život ohrožující stav. A pokud mají dechové obtíže a kašel, ať se léčí doma, neboť to bude nejspíše covid. Tím došlo k omezení (nejen plicní) péče. Řada lidí se k nám pak dostala s chronickými plicními nemocemi pozdě. Bohužel i s diagnózou rakoviny, tak pokročilá její stadia v takovém počtu jsme již dlouho nevídali. Ale setkávali jsme se i s neléčenými necovidovými zánětlivými procesy, které vyústily v devastaci plicní tkáně. I proto bychom rádi zmiňovaným programem podpořili prevenci, která je extrémně důležitá.

Všem, kteří patří do rizikové skupiny, bych ráda vzkázala: Jděte do toho! Až pro dvě třetiny z vás může včasné odhalení karcinomu plic znamenat šanci na život.

(nik)  

      

Zdroj: https://www.prevenceproplice.cz/

Autor článku: Nikola Kužílková
Líbil se vám článek?
+14
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Zjistit stáří a kondici svých plic si nechaly tisíce lidí

Téměř 20 % lidí, kteří si přišli do vybraných lékáren nechat zkontrolovat stav...

Rakovinu prostaty může odhalit odběr krve

Rakovina prostaty je nejčastějším diagnostikovaným onkologickým onemocněním...

Kuřáci jsou více ohroženi chřipkovými viry

Věděli jste, že kuřáci jsou daleko více ohroženi vznikem mnohých respiračních...

Rakovina prsu zabíjí ženy v rozvojových zemích

V chudých zemích Afriky či Jižní Ameriky jsou dvě třetiny případů rakoviny prsu...

Očkování pro kuřáky

To, že kuřáci bývají častěji postiženi chorobami horních cest dýchacích, je...

Plíce

Plíce jsou součástí dýchacího ústrojí. Jsou párovým orgánem uloženým v hrudní...

Lékárníci vyšetří plíce a určí, v jaké jsou kondici

Ve vybraných lékárnách startuje Týden měření plicního věku. Přibližně 300 000...

Od cigarety k roztroušené skleróze

Kouření způsouje rakovinu, kornatění tepen a další onemocnění. Novou položkou...

Rakovina a kouření – nejde jen o plíce

Většina lidí si s kouřením spojuje rakovinu plic, ale existuje až 16 druhů rakoviny,...

Obáváte se rakoviny plic? V počátečních stadiích ji sami poznáte jen stěží

Přestože jste kuřák, máte strach z rakoviny plic a sledujete pečlivě svůj zdravotní...

Doporučujeme

Čtěte více

Které oční kapky jsou lepší? Originální, nebo levnější generické?

Používáte k léčbě glaukomu oční kapky a ptáte se, jestli existuje nějaký rozdíl...

Které složky hexavakcíny vyžadují přeočkování v dospělosti?

Očkování nekončí v momentě, kdy děti přecházejí od pediatra k praktickému lékaři...

Které sporty jsou nejzdravější? Nechte si odborně poradit

Nepochybně každý dnes ví, že sportování je zdravé, že sedavý způsob života zvyšuje...

Které vakcíny se dostanou na trh? Jen ty nejlepší!

Každá vakcína musí před svým schválením do lékařské praxe překonat mnoho překážek....

Kulinářská turistika: jak si nepřivézt „nákazu z talíře“

Chcete opravdu porozumět kultuře jiných národů? Pak zasedněte ke stolům a nechte...

Kůň může ohrozit váš život – a nejen kopnutím

Většina lidí se mylně domnívá, že alergie na zvířata spočívá především v jejich...

Kupte k Vánocům třeba slepici

Chcete pobavit a potěšit příbuzné a zároveň pomoci chudé rodině? To je přesně...

Kupujte ryby prospěšné pro cévy – víte které?

Jíst ryby je zdravé, zvláště ty tučné. Jenže termín „tučná ryba“ nevyvolává...

Kurkuma – zlato, které najdete v kuchyni

Rady ohledně správné stravy se zaměřují převážně na potraviny. Koření je v tomto...

Kuřáci a nekuřáci, prohoďte si (na chvíli) role!

Porozumění by mělo vládnout světu, a to i mezi tak rozdílnými bytostmi, jako...

Kuřáci jsou více ohroženi chřipkovými viry

Věděli jste, že kuřáci jsou daleko více ohroženi vznikem mnohých respiračních...

Kuřáci mohou v mnoha státech narazit aneb Jak se (ne)kouří ve světě

Než se vydáte na dovolenou do cizích zemí, nezapomeňte si kromě informací o...

Kuřáci neuspěli v testu rozlišování chutí

Kuřáci mají méně chuťových pohárků a mají je méně kvalitní než nekuřáci, potvrdila...

Kuřáci odvedou méně práce než nekuřáci

Kuřáci v průměru odvedou méně práce a každý rok také "promarodí" více dní než...

Kuřáci potahují z light cigaret usilovněji než z klasických

Mnoho kuřáků dává přednost takzvaným lehkým (light), ultralehkým (ultralight)...

Kuřáci se ke své závislosti vrací i po těžké nemoci

Závislí lidé mívají velký problém s tabákem přestat. Dokonce i po prodělání...

Kuřáci se při nákupu cigaret řídí barvou krabičky

Tabákové koncerny musely přestat značit krabičky cigaret matoucími názvy typu...

Kuřáci si musí najít dobrou motivaci

Motivací pro vaše odvykání může být úspora peněz a času. Kuřák, který vykouří...

Kuřáci spí vlivem nikotinu i přes den

Vliv na spánek mají kromě návykových látek a alkoholu například i cigarety,...

Kuřáci spí vlivem nikotinu i přes den

Vliv na spánek mají kromě návykových látek a alkoholu například i cigarety,...