Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na nádor slinivky umí dobře zacílit protony, navíc nepoškozují okolní tkáně

redakce uLékaře

Zhoubný nádor slinivky břišní neboli karcinom pankreatu je těžké onemocnění provázené hlavně značnou bolestivostí a krátkým přežíváním nemocných. Léčba se však v poslední době rozrostla o významnou možnost, jak pacientům pomoci. Tou je protonová léčba.

V historii léčby tohoto onemocnění měla základní postavení chirurgie, konkrétně částečné nebo úplné vynětí slinivky. Klinické studie vedené v posledních 20 letech prokázaly přínos pooperační chemoterapie kombinované s ozářením. Proto se tyto metody staly neoddělitelnou součástí léčby. Jako vše ale mají také své nevýhody.

Klasika poškozuje tumor i pacienta

Záměrem pooperačního ozáření po resekci pankreatu je snížení možnosti recidivy onemocnění. Při využití standardních technik fotonového ozařování je však riziko nežádoucích účinků vysoké. Ty zahrnují zejména akutní poradiační gastritidu a enteritidu, tedy zánět žaludku a střev, při kterých lze očekávat nevolnost, případně i zvracení a průjem. Ozáření také významně tlumí krvetvorbu. Vystavuje tak pacienta kromě obtíží spojených s anémií i snížení imunity a zhoršení srážlivosti krve. Chronické nežádoucí účinky vycházejí z radiačního poškození jater, ledvin, žaludku a střeva. Jejich příznaky mohou zůstat natrvalo a kvalita života pacientů je tak jednou provždy snížena.

Šetrná metoda 

Srovnávací studie protonového a klasického ozařování lůžka slinivky a spádových mízních oblastí prokazují jednoznačnou výhodu protonů. 

  • Redukce dávek záření na játra, ledviny, tenké střevo, žaludek a míchu jsou statisticky významné. To znamená, že protonové záření lze účinněji směrovat na nádor a zabránit poškození okolních orgánů.
  • Celkovou dávku lze zvýšit, a dokonce aplikovat po větších částech. Celková doba ozařování je pak až o 50 % kratší, a přesto dostane tumor vyšší množství záření.

Radioterapie těžkými částicemi, převážně protony, byla prakticky ověřována na několika pracovištích v USA a Japonsku. Výsledky publikovaných prací jsou jednoznačné: Tato léčba je šetrnější, kratší a účinnější než běžné ozáření a lze ji aplikovat souběžně s chemoterapií. Pro pacienty tak protony znamenají velkou výhodu.

Zdroj: http://www.ptc.cz

Doporučujeme