Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na jarní únavu pomůže homeopatie!

redakce uLékaře

Starší ročníky si možná ještě vzpomenou, že kdysi se jarní prázdniny spadající na dobu v průběhu února či března označovaly termínem „jarní únava“. Jarní prázdniny měly vlastně školákům pomoci načerpat nové síly do druhé poloviny školního roku. Nicméně i když jarní únava není lékařská diagnóza, je to jev, který byl znám již dávno i našim předkům a navzdory všemu pokroku nás více či méně postihuje stále a všechny.

S homeopatií na jarní únavu

Konec zimy je energeticky nejhorším obdobím roku, protože veškerou životní sílu a energii jsme spotřebovali v jejím průběhu a nová energie jara a znovu rašícího života se ještě neobjevuje. Moderní věda má pro tento jev mnohá vysvětlení. Jednak je to fakt, že přes zimu je málo slunečního světla, a i když slunce vysvitne, jeho svit je slabý a nestačí k dostatečné produkci vitamínu D. I když dnes je již jiná doba a ovoce a zeleniny máme plné supermarkety, přesto nemáme přes zimu dostatečný přísun vitamínů a stopových prvků. V neposlední řadě se na jarní únavě podílí i pozůstatky a následky zimních infekcí.

Výsledkem všech těchto dějů je to, že se cítíme stále unavení a malátní, i když spíme řadu hodin, pobolívají nás klouby a svaly a nejsme schopni pořádných výkonů, ať fyzických, nebo duševních. Může se objevit dlouhodobě špatná nálada až deprese, pokles sexuální výkonnosti, problémy s koncentrací a pamětí.

Základní opatření pro boj s jarní únavou:

- pohyb na čerstvém vzduchu a na slunci, nejlépe lehká aerobní zátěž, což podpoří krevní oběh a produkcí endorfinů též zlepší náladu;      

- lehká, ale na vitamíny a stopové prvky bohatá strava, dostatek zeleniny, ovoce a ryb;

- dodržujte pitný režim, protože dostatek vody umožní odplavení nahromaděné toxické zátěže ledvinami, nejlépe poslouží čistá voda, čaj, ovocné a zeleninové šťávy;

- sprchování teplou vodou zakončené omytím studenou vodou;

- saunování.

Homeopatie

Následující léky užívejte v ředění 30CH 2× denně 5 granulí po dobu asi 2–3 týdnů. V případě, že se po této době nedostaví očekávané zlepšení, je nutné navštívit lékaře nebo homeopata, protože příznaky podobnými jako jarní únava se může projevovat například chronická deprese anebo chronický únavový syndrom.

China rubra je lékem pro lidi, kteří ráno mají energie docela dost, ale v průběhu odpoledne se začnou cítit unavení a slabí a sebemenší námaha je pro ně nepřekonatelná. Slabost může být doprovázená nevolností a pocitem závrati i pískání v uších. Tento lék je také vhodný na stavy slabosti po infekčních onemocněních, jako například po chřipce.

Kalium phosphoricum je lék pro ty, kteří únavu cítí už ráno, když vstanou z postele. K celkové únavě u nich přispívá i nevyspání, kterým často trpí. Sebemenší duševní námaha je velmi vyčerpává a nejsou schopni se náležitě soustředit, nicméně lehká procházka na čerstvém vzduchu jim udělá docela dobře. Z únavy a pocitu přetížení mohou být vznětliví, vzteklí a hádaví, jsou velmi citliví na hluk a mohou si stěžovat i na bolesti hlavy.

Phosphoricum acidum je vhodné pro ty, kteří jsou unavení celý den a kvůli únavě jsou naprosto indiferentní vůči okolnímu světu. Jen se plouží, jsou naprosto bez energie. Tento stav již může znamenat posun k depresi s mlčenlivostí a doprovází jej i velké nechutenství, kdy má postižený chuť jen na kyselé ovocné šťávy.

Gelsemium sempervirens je lékem pro stavy, kde dominuje svalová únava. Tělo je jakoby těžké a svaly neposlouchají, člověk se cítí vyloženě nemotorně. Hlava je také těžká, je zde pocit jako po flámu s poruchami paměti. Všechny příznaky se v teplém prostředí zhoršují.

Je dobré pamatovat i na lék Nux vomica, který se bude hodit zejména pro jedince, kteří se rádi v zimě ohřáli „něčím ostřejším“, protože těm jaterní očista udělá jen dobře.

Výživa a doplňky stravy

Mohou být velmi prospěšnými doplňky homeopatické léčby a urychlit to, že se na jaře dostaneme rychle „do kondice“.

- Ženšen – zvyšuje fyzickou i psychickou energii, zlepšuje životní pohodu.

- Zázvor – má detoxikační a stimulační působení.

- Guarana – obsahuje vápník, hořčík, draslík a fosfor, minerály potřebné pro metabolismus i pro boj s jarní únavou.

- Goji – obsahují hodně vitamínů a stopových prvků, zlepšuje vitalitu, náladu i kvalitu spánku.   

MUDr. Jaroslav Čupera

Lékař, anesteziolog, homeopat. Člen rady a místopředseda Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme