Na proleženiny platí pečlivá prevence a jemná péče
Proleženiny jsou postrachem pohybově omezených lidí i těch, kteří o ně pečují. Jak proti nim účinně bojovat? Klíč spočívá v prevenci a důkladné péči o již vzniklé rány.
Když se tkáň dusí
Nepříjemnou komplikací u lidí se sníženou, či dokonce nulovou pohyblivostí se stávají proleženiny neboli dekubity. Ty vznikají jako důsledek několika příčin. Nejčastěji se jedná o dlouhodobé působení tlaku proti tvrdému podkladu (kosti). Svou roli hrají také tření, vlhkost a střižný efekt, kdy při posunování nehybného člověka na lůžku dochází k pohybu různých vrstev tkáně proti sobě. Důsledkem působení tlaku je stlačení cév, které přivádějí živiny a kyslík. Tkáň za takových podmínek trpí nedostatkem obojího a postupně dochází k jejímu odumírání. Vnitřními činiteli, které pravděpodobnost vzniku proleženin zvyšují, jsou neléčená onemocnění srdce a ledvin, diabetes, nedostatečná výživa nebo poruchy mozkových funkcí.
Pozorná prevence
Protože proleženiny u trvale nehybných lidí vznikají často, rozhodně nelze jen nečinně přihlížet. Jak dekubitům předcházet?
- Vyváženou stravou s dostatkem tekutin,
- pravidelnými změnami polohy,
- pořízením antidekubitní matrace,
- častými převazy a kontrolou stavu proleženin,
- podporou hybnosti.
Pozor na možnou infekci!
Chronické rány, mezi něž proleženiny počítáme, je nutné pravidelně ošetřovat a převazovat. Nezapomínejte používat rukavice! Tato poranění totiž představují poškozenou bariéru, přes kterou se do těla mohou dostávat mikrobi. Při převazování se postupuje následujícím způsobem:
- Ránu vypláchneme a dezinfikujeme.
- Poté ji necháme oschnout nebo osušíme sterilním materiálem.
- Jemně naneseme gel pro podporu hojení.
- Místo sterilně přikryjeme (např. gázou).
- Převazy provádíme dle potřeby a stavu rány (obvykle 1–2× denně).
Jak ránu očistit a dezinfikovat bez zbytečného utrpení? Můžete využít roztoky ActiMaris Forte a Actimaris Sensitiv. Působení kyslíku dekubity dezinfikuje a díky následnému výraznému prokysličení a zásaditému pH napomáhá hojení a obnovování tkáně. Pokud jdou obvazy špatně odstranit, můžeme je napřed navlhčit vhodným roztokem, abychom při sejmutí nepoškodili nově vytvořenou tkáň.
Zdroj: http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/88/07.pdf
Kniha „Nutriční podpora: Praktický rádce pro sestry“