Nevolnost a průjmy
Nevolnost, bolesti břicha, zvracení a průjem jsou potíže, které čas od času potkají asi každého. Jde ale pouze o příznaky různých onemocnění a stavů. Celá řada z nich přitom vyžaduje lékařské vyšetření a ošetření.
Nejčastější příčiny akutních průjmů:
- infekce - nejčastěji virová, může ale být i bakteriální či vyvolaná prvoky,
- kontaminovaná či zkažená potrava či pití,
- nadměrná konzumace některých potravin, jejich nesnášenlivost anebo potravinová alergie,
- průjmy z dysmikrobie po užívání antibiotik,
- psychické problémy, emoce.
Akutní průjem je ve své podstatě snaha střeva zbavit se toxických, škodlivých či dráždivých substancí.
Jsou situace, kdy je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a musí se buď vyloučit některé závažné onemocnění, anebo je to stav, který vyžaduje i nemocniční péči. Jedná se zejména o průjmy se silnými bolestmi břicha, které neustávají či se nelepší. Dále opakované průjmy, zejména u dětí, které vedou k dehydrataci (projevují se ospalostí – zejména u dětí –, propadlýma očima, na kůži se dá udělat řasa, která mizí jen velmi pomalu, a snižuje se množství moči). Potom samozřejmě i stavy nevolnosti a průjmu se zvracením zejména tam, kde zvratky mají tmavou barvu připomínající kávovou sedlinu anebo obsahují krev, stejně jako stavy, kdy je stolice abnormálně tmavá či s krví.
Léčbu akutních průjmů lze řešit několika způsoby:
- Hydratace – Je třeba udržet organismus zavodněný, pokud možno přirozeným způsobem. I přes nevolnost je možno dávat tekutiny, zejména u dětí, po lžičkách téměř pořád anebo vypít alespoň malou sklenici tekutin každou půlhodinu či hodinu. Nejlepší je samozřejmě čistá neperlivá voda, dále ředěné ovocné a zeleninové šťávy a vývary, eventuálně černý čaj či čaj z maliníku.
- Dieta – V akutním stavu bývá často nechutenství a odpor k jídlu. Vynechání jídla na krátký čas nemá žádné nežádoucí efekty a umožníme tak střevu přirozeně se očistit. Rozhodně je třeba vynechat rafinovaný cukr a vše, co jej obsahuje, samozřejmě vynechat veškeré sladkosti. Dále je nutné vysadit mléko, tuky a ořechy, protože to jsou potraviny v akutním stavu téměř nestravitelné. A také je třeba vynechat kávu a alkohol, což jsou potraviny dráždivé a za situace průjmů přímo škodlivé. Pokud to stav nemocného dovolí a dá se zkusit opět jíst, je na místě velká opatrnost a začít jen pozvolna. Nejdřív může nějaké polévky, samozřejmě bez tuku, dále vařenou zeleninu a rýži, suchary a postupně může přidat vařenou mrkev, brambory, eventuálně vařené kuřecí maso.
- Probiotika – Velmi prospěšné je i zařazení probiotik, nyní široce dostupných, která napomohou obnově zdravé mikroflóry tlustého střeva, eventuálně i v akutním stavu je prospěšné kolostrum, které napomůže přirozené obranyschopnosti střeva.
- Homeopatické řešení – Následující léky jsou ty nejdůležitější na léčbu průjmů z nekvalitního jídla či špatné vody či na běžné infekční průjmy a taky potíže z neuvážené konzumace jídla či pití. V akutním stavu je nejlépe podávat a užívat vybraný lék po 5 granulích po každé stolici, v případech velké nevolnosti a častého zvracení je možno 10 granulí zvoleného léku rozpustit ve sklenici neperlivé vody a podávat 1 čajovou lžičku po 30 minutách, dokud se nemocný nezačne cítit lépe. Po zvládnutí nejakutnějšího období můžeme přejít na obvyklé podávání 3× denně 5 granulí.
Konkrétní homeopatika
Arsenicum album 9CH je lékem na zvracení a průjem z nadměrného pojídání vodnatých potravin, například melounů, nicméně nejčastěji je indikován u infekčních průjmů a potíží ze zkažených potravin a vody. Při cestách, zejména za exotikou, je to nezbytná součást lékárničky. Průjem je pálivý, nemusí být objemný, ale velmi vyčerpává, pacient je průjmem i celkově velmi schvácený a slabý, sotva vstane z postele. Zažívací potíže doprovází i značná úzkost a obavy ze závažného onemocnění. Nemocnému je neustále chladno, chce teplé nápoje a ležet v teple. Je schopen pít pouze po doušcích.
Podophyllum peltatum 9CH je lékem především na průjmy po konzumaci nezralého ovoce anebo velkého množství ovoce. Nevolnost doprovází velké škroukání v břiše, po němž se často dostaví průjem s křečemi v břiše. Stolice doslova vystřikuje pod tlakem a následuje po ní pocit prázdnoty v břiše.
China rubra 5CH je lékem na průjem objemný, ale nebolestivý, bez křečí, nicméně s výraznou plynatostí. Tento lék je vhodné podávat pravidelně již od počátku průjmů a pokračovat s jeho podáváním až do uzdravení, protože je to lék, který pomůže zvládnout slabost z dehydratace a po průjmu urychlí rekonvalescenci.
Ipecacuanha 9CH je lékem pro vážnější situace, kdy postižený trpí neutichajícím zvracením, které nepřináší žádnou úlevu, a je mu neustále špatně. Potíže doprovází značné slinění a typickým „poznávacím znamením“ je to, že jeho jazyk je bez povlaku.
Nux vomica 9CH je lékem na potíže způsobené těžkým jídlem, postižený má zkažený žaludek z jídla, alkoholu, kávy a kouření. Nevolnost a říhání doprovází hořká a kyselá pachuť, kyselé zvracení přináší ale jen částečné zlepšení. Zlepšení spočívá především v klidu a v teple.
Antimonium crudum 9CH je lékem na potíže z celkového přejedení a na situace, kdy postižený splácá, například na oslavě, doslova páté přes deváté, často tomu napomůže i nadměrná konzumace vína. Nevolnost provází nadmuté břicho, při mohutném říhání je cítit pachuť snězených potravin. Ve zvratcích i v průjmu najdeme nestrávené zbytky. Zde je oním „poznávacím znamením“ jazyk s tlustým bílým povlakem.
Pulsatilla 9CH je lékem na nevolnost, zvracení a průjem z bohatých a tučných jídel. Je lékem i na nesnášenlivost zmrzliny. Je to taky jeden ze základních léků na průjmy po užívání antibiotik, kdy je konzistence stolice velmi proměnlivá. Žluklé říhání, zvrací kyselé a hořké, žlučovité zvracení. I v tomto stavu je zvláštním znamením to, že nemocný nemá pocit žízně. Je proto nutno pečlivě dbát na pitný režim a dostatečnou hydrataci.
Bryonia alba 15CH je lékem na potíže po požití jídla nebo studených nápojů při přehřátí (ledová Coca-Cola při basketbalu či fotbalu není to nejlepší…). Postižený si bude stěžovat na pocit kamene v žaludku, který se stejně jako nevolnost zhorší sebemenším pohybem, a přesto bude pociťovat velkou žízeň.
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař, anesteziolog, homeopat. Člen rady a místopředseda Homeopatické lékařské asociace, o.s.
odborník uLékaře.cz