Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na průjmy a nevolnost platí i homeopatika

Homeopatie 4.6.2014
redakce uLékaře

Zkažený žaludek, nevolnost, průjem. Zdravotní potíže, které dokážou zkomplikovat nejen letní dovolenou. Ideální je, když se vám tyto nepříjemnosti vyhnou obloukem. Pokud se to nepodaří a je třeba je okamžitě řešit, zkuste sáhnout po homeopatické léčbě.

Zkažený žaludek, nevolnost, průjem. Zdravotní potíže, které dokážou zkomplikovat nejen letní dovolenou. Ideální je, když se vám tyto nepříjemnosti vyhnou obloukem. Pokud se to nepodaří a je třeba je okamžitě řešit, zkuste sáhnout po homeopatické léčbě.

Nevolnost a průjmy

Nevolnost, bolesti břicha, zvracení a průjem jsou potíže, které čas od času potkají asi každého. Jde ale pouze o příznaky různých onemocnění a stavů. Celá řada z nich přitom vyžaduje lékařské vyšetření a ošetření.

Nejčastější příčiny akutních průjmů:

  • infekce - nejčastěji virová, může ale být i bakteriální či vyvolaná prvoky,
  • kontaminovaná či zkažená potrava či pití,
  • nadměrná konzumace některých potravin, jejich nesnášenlivost anebo potravinová alergie,
  • průjmy z dysmikrobie po užívání antibiotik,
  • psychické problémy, emoce.

Akutní průjem je ve své podstatě snaha střeva zbavit se toxických, škodlivých či dráždivých substancí.

Jsou situace, kdy je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a musí se buď vyloučit některé závažné onemocnění, anebo je to stav, který vyžaduje i nemocniční péči. Jedná se zejména o průjmy se silnými bolestmi břicha, které neustávají či se nelepší. Dále opakované průjmy, zejména u dětí, které vedou k dehydrataci (projevují se ospalostí – zejména u dětí –, propadlýma očima, na kůži se dá udělat řasa, která mizí jen velmi pomalu, a snižuje se množství moči). Potom samozřejmě i stavy nevolnosti a průjmu se zvracením zejména tam, kde zvratky mají tmavou barvu připomínající kávovou sedlinu anebo obsahují krev, stejně jako stavy, kdy je stolice abnormálně tmavá či s krví.

Léčbu akutních průjmů lze řešit několika způsoby:

  • Hydratace – Je třeba udržet organismus zavodněný, pokud možno přirozeným způsobem. I přes nevolnost je možno dávat tekutiny, zejména u dětí, po lžičkách téměř pořád anebo vypít alespoň malou sklenici tekutin každou půlhodinu či hodinu. Nejlepší je samozřejmě čistá neperlivá voda, dále ředěné ovocné a zeleninové šťávy a vývary, eventuálně černý čaj či čaj z maliníku.
  • Dieta – V akutním stavu bývá často nechutenství a odpor k jídlu. Vynechání jídla na krátký čas nemá žádné nežádoucí efekty a umožníme tak střevu přirozeně se očistit. Rozhodně je třeba vynechat rafinovaný cukr a vše, co jej obsahuje, samozřejmě vynechat veškeré sladkosti. Dále je nutné vysadit mléko, tuky a ořechy, protože to jsou potraviny v akutním stavu téměř nestravitelné. A také je třeba vynechat kávu a alkohol, což jsou potraviny dráždivé a za situace průjmů přímo škodlivé. Pokud to stav nemocného dovolí a dá se zkusit opět jíst, je na místě velká opatrnost a začít jen pozvolna. Nejdřív může nějaké polévky, samozřejmě bez tuku, dále vařenou zeleninu a rýži, suchary a postupně může přidat vařenou mrkev, brambory, eventuálně vařené kuřecí maso.
  • Probiotika – Velmi prospěšné je i zařazení probiotik, nyní široce dostupných, která napomohou obnově zdravé mikroflóry tlustého střeva, eventuálně i v akutním stavu je prospěšné kolostrum, které napomůže přirozené obranyschopnosti střeva.
  • Homeopatické řešení – Následující léky jsou ty nejdůležitější na léčbu průjmů z nekvalitního jídla či špatné vody či na běžné infekční průjmy a taky potíže z neuvážené konzumace jídla či pití. V akutním stavu je nejlépe podávat a užívat vybraný lék po 5 granulích po každé stolici, v případech velké nevolnosti a častého zvracení je možno 10 granulí zvoleného léku rozpustit ve sklenici neperlivé vody a podávat 1 čajovou lžičku po 30 minutách, dokud se nemocný nezačne cítit lépe. Po zvládnutí nejakutnějšího období můžeme přejít na obvyklé podávání 3× denně 5 granulí.

Konkrétní homeopatika

Arsenicum album 9CH je lékem na zvracení a průjem z nadměrného pojídání vodnatých potravin, například melounů, nicméně nejčastěji je indikován u infekčních průjmů a potíží ze zkažených potravin a vody. Při cestách, zejména za exotikou, je to nezbytná součást lékárničky. Průjem je pálivý, nemusí být objemný, ale velmi vyčerpává, pacient je průjmem i celkově velmi schvácený a slabý, sotva vstane z postele. Zažívací potíže doprovází i značná úzkost a obavy ze závažného onemocnění. Nemocnému je neustále chladno, chce teplé nápoje a ležet v teple. Je schopen pít pouze po doušcích.

Podophyllum peltatum 9CH je lékem především na průjmy po konzumaci nezralého ovoce anebo velkého množství ovoce. Nevolnost doprovází velké škroukání v břiše, po němž se často dostaví průjem s křečemi v břiše. Stolice doslova vystřikuje pod tlakem a následuje po ní pocit prázdnoty v břiše.

China rubra 5CH je lékem na průjem objemný, ale nebolestivý, bez křečí, nicméně s výraznou plynatostí. Tento lék je vhodné podávat pravidelně již od počátku průjmů a pokračovat s jeho podáváním až do uzdravení, protože je to lék, který pomůže zvládnout slabost z dehydratace a po průjmu urychlí rekonvalescenci.

Ipecacuanha 9CH je lékem pro vážnější situace, kdy postižený trpí neutichajícím zvracením, které nepřináší žádnou úlevu, a je mu neustále špatně. Potíže doprovází značné slinění a typickým „poznávacím znamením“ je to, že jeho jazyk je bez povlaku.

Nux vomica 9CH je lékem na potíže způsobené těžkým jídlem, postižený má zkažený žaludek z jídla, alkoholu, kávy a kouření. Nevolnost a říhání doprovází hořká a kyselá pachuť, kyselé zvracení přináší ale jen částečné zlepšení. Zlepšení spočívá především v klidu a v teple.

Antimonium crudum 9CH je lékem na potíže z celkového přejedení a na situace, kdy postižený splácá, například na oslavě, doslova páté přes deváté, často tomu napomůže i nadměrná konzumace vína. Nevolnost provází nadmuté břicho, při mohutném říhání je cítit pachuť snězených potravin. Ve zvratcích i v průjmu najdeme nestrávené zbytky. Zde je oním „poznávacím znamením“ jazyk s tlustým bílým povlakem.

Pulsatilla 9CH je lékem na nevolnost, zvracení a průjem z bohatých a tučných jídel. Je lékem i na nesnášenlivost zmrzliny. Je to taky jeden ze základních léků na průjmy po užívání antibiotik, kdy je konzistence stolice velmi proměnlivá. Žluklé říhání, zvrací kyselé a hořké, žlučovité zvracení. I v tomto stavu je zvláštním znamením to, že nemocný nemá pocit žízně. Je proto nutno pečlivě dbát na pitný režim a dostatečnou hydrataci.

Bryonia alba 15CH je lékem na potíže po požití jídla nebo studených nápojů při přehřátí (ledová Coca-Cola při basketbalu či fotbalu není to nejlepší…). Postižený si bude stěžovat na pocit kamene v žaludku, který se stejně jako nevolnost zhorší sebemenším pohybem, a přesto bude pociťovat velkou žízeň.

MUDr. Jaroslav Čupera

Lékař, anesteziolog, homeopat. Člen rady a místopředseda Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme