Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Právní prohlášení

1. Obecná ustanovení

1.1. Užíváním služeb projektu uLékaře.cz zejména prostřednictvím internetových stránek, mobilní aplikace a profilů na sociálních sítí provozovaných společnosti uLékaře.cz, uzavíráte Dohodu o užívání služeb projektu (dále jen „dohoda“) se společností uLékaře.cz, s.r.o., IČO 05341051 se sídlem Praha 2, Šafaříkova 201/17, PSČ 120 00, zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 262183. 
1.2. Za jakoukoliv škodu vzniklou užíváním výše uvedených služeb projektu uLékaře.cz vám či třetí osobě v důsledku porušení takovéto dohody, nenese uLékaře.cz, s.r.o. odpovědnost a vy jste povinni nahradit nárokující straně škodu v plném rozsahu a výši. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. nenese žádnou odpovědnost za špatné použití či interpretaci zde prezentovaných informací.

2. Obsah a charakter stránek

2.1. Obsahem stránek jsou informace určené pro širokou veřejnost, není-li uvedeno jinak. Obsahem stránek jsou zejména odborné články, informace o odborných akcích a odkazy na jiné odborné stránky či organizace. 
2.2. Stránka je databází podle § 88 zákona 121/2000 Sb. o právu autorském. Veškeré nakládání s autorskými právy se řídí tímto zákonem. Autorská práva k informacím a článkům náležejí jejich autorům či vykonavatelům takovýchto autorských práv a zřizovateli databáze podle zákona.
2.3. Reklamní informace v jakýchkoliv zákonných formách jsou viditelně odlišeny od nereklamního obsahu stránek a jsou plně v souladu se zákonem 138/2002 Sb. o regulaci reklamy v platném znění.
2.4. Internetové stránky obsahují i odkazy na odborné internetové stránky jiných zřizovatelů. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. v žádném rozsahu neručí za obsah takovýchto odkazovaných stránek.
2.5. Veškerý obsah stránek, stejně jako design a informační systém, je zaštítěn společností uLékaře.cz, s.r.o., která jako jediná ručí za správnost a relevanci poskytovaných informací. 

3. Lékařská poradna

3.1. Součástí projektu uLékaře.cz je i Poradna lékaře. Poradna v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči, spíše slouží jako alternativní a nezávazný zdroj informací. Uživatelům se důrazně doporučuje vyhledat vedle použití Poradny i odbornou péči, která je schopna díky bezprostřednímu kontaktu s pacientem mnohem účinněji diagnostikovat a pomoci. Provozovatel těchto internetových stránek upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Poradny.
3.2. Dotazy posílané do Poradny slouží také jako informační zdroj pro uživatele se stejnými obtížemi. Z tohoto důvodu si Provozovatel vyhrazuje právo zveřejňovat veškeré dotazy adresované lékařům prostřednictvím Poradny. Provozovatel proto žádá uživatele, aby v dotazech poskytovali jen takové informace, které mohou být veřejné, vyvarovali se zejména informací, které by mohly konkretizovat osobu tazatele. Prosbám o nezveřejnění dotazu nemůže tedy provozovatel internetových stránek vyhovět.
3.3. Dotazy jsou zobrazovány anonymně (v poradně se zobrazuje pouze křestní jméno uživatele) a dodržují zásady ochrany osobních údajů.
3.4. Uživatelé poradny mají garantováno, že odpověď na dotaz dostanou do uvedené doby daného tarifu, která se vztahuje k pracovní době lékařů, tj. v pracovní dny od 07:00 do 20:00 hodin. Pokud provozovatel nedodrží tuto lhůtu, případně dojde k technickému problému či dotaz nebude vyřízen vůbec, poskytne provozovatel uživateli možnost jeden či více dotazů položit zdarma.
3.5. Uživatel může komunikovat s lékařem pouze prostřednictvím internetové poradny www.ulekare.cz. Jakýkoliv jiný způsob komunikace s našimi lékaři z poradny je zakázán.

4. Objednání k lékaři

4.1. Součástí projektu uLékaře.cz je možnost objednat se do zdravotnického zařízení, se kterým má Provozovatel uzavřenou smlouvu o spolupráci. Zdravotnická zařízení po převzetí informací o uživatelovi komunikují přímo s uživatelem, první kontakt uživatele se zdravotnickým zařízením ale vždy zařizuje Provozovatel.

5. Důležitá upozornění

5.1. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
5.2. Poradna kvůli velmi omezeným diagnostickým možnostem v žádném případě nenahrazuje standardní lékařskou péči, působí pouze jako zdroj informací a osvěta pro dotazující.

6. Další ujednání

6.1. V případech, kdy jste ve vztahu ke společnosti uLékaře.cz, s.r.o. spotřebitelem a vznikne spotřebitelský spor, který se nepodaří vyřešit vzájemnou dohodou, můžete, jste-li v postavení spotřebitele, podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu České obchodní inspekci (Ústřední inspektorát – oddělení ADR, sídlem Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz). V těchto případech také můžete (jste-li v postavení spotřebitele) využít platformu pro řešení spotřebitelských sporů online, která je zřízena Evropskou komisí a je dostupná na internetové adrese: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.
6.2. Užíváním stránek www.ulekare.cz a udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uLékaře.cz udělujete uLékaře.cz, s.r.o. v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním informačních e-mailů a/nebo e-mailového zpravodaje uLékaře.cz a/nebo e-mailů o novinkách týkajících se jiných služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. a/nebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžete kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu nebo po přihlášení ve Vašem uživatelském profilu. 

7. Závěrečná ustanovení

7.1. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. si vyhrazuje právo na změnu obsahu a přístupu ke stránkám. K plánovaným zásadním změnám obsahu stránek a ke změnám jejich užívání bude vždy připojeno datum změny.

Poslední aktualizace: 06. 03. 2018
 

Zpracování osobních údajů

Souhlasím, aby společnost uLékaře.cz, s.r.o., se sídlem Šafaříkova 201/17, 120 00 Praha 5, IČO 05341051 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb v rámci projektu uLékaře.cz, který je tvořen zejména specializovanými internetovými stránkami, mobilními aplikacemi a profily na sociálních sítích (dále jen “projekt uLékaře.cz”). Projekt uLékaře.cz je provozovaný Společností v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“). Souhlas se zpracováním dávám maximálně na období 10 let od mé poslední aktivity nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.  

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem:

 • vypracování odpovědi odborníka v rámci projektu uLékaře.cz, a/nebo
 • předání vhodnému zdravotnickému zařízením za účelem dalších konzultací či spolupráce ve věci mého zdravotnického stavu.

Výslovně tedy souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím zdravotnickým zařízením, se kterými má Společnost uzavřená zvláštní ujednání o zárukách při zpracování osobních údajů a zvláštní kategorie osobních údajů. Aktuální seznam spolupracujících zdravotnických zařízení shledávám v rámci uvedeného hyperlinku.

Dále souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci poradny projektu uLékaře.cz na základě mého výslovného požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování; 
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů. 

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.
 • mé údaje Společnost poskytuje zpracovatelům z řad zdravotnických zařízení nebo odborníkům zpracovávajícím mé výslovně položené dotazy. 

Současně beru na vědomí, že se v případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování mých osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv mohu obrátit na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, kontakt http://www.stankovapartneri.cz/dpo/, nebo po další komunikaci ohledně mých osobních údajů, příp. odvolání souhlasu s jejich zpracováním mohu také využít adresu osobniudaje@ulekare.cz.

Potvrzuji, že tímto dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.


Pravní prohlášení

Zasílání informačních emailů

Uděluji společnosti uLékaře.cz, s.r.o., v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje uLékaře.cz s novinkami týkajících se služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. anebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžu kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu, po přihlášení v mém uživatelském profilu nebo zasláním požadavku na osobniudaje@ulekare.cz.
 

Souhlas se zpracováním osobních údajů vč. údajů zvláštní kategorie

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Když sluníčko kouše…

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 1.3.2017
redakce uLékaře

Po několika týdnech zimy s pošmourným počasím začíná jaro a s ním přibývá slunečných dní. Vystavit tělo slunečním paprskům je lákavé. Hlavně na jaře nás však v souvislosti se sluněním může potkat řada nepříjemností.

Sluneční záření je především záření ultrafialové. Jeho velká část je zachycena v atmosféře. Na zemský povrch, a tedy i na naši kůži proniká záření typu A a v menší míře i záření typu B. Záření UV-A, tzv. dlouhovlnné, představuje 99 % slunečního záření, které dopadá na zemský povrch. Toto dlouhovlnné záření proniká hluboko do kůže a nezpůsobuje opálení ani přímé poškození DNA buněk. Nicméně vyvolává vznik volných radikálů, které už mohou DNA a buňky poškozovat.

Záření UV-B je mnohem nebezpečnější a přičítá se mu většina negativních účinků slunečního záření.

Plusy a minusy slunečního záření

Sluneční záření má mnoho kladů. Patří k nim:

 • podpora tvorby vitaminu D,
 • zlepšení funkce imunitního systému,
 • zvýšení tvorby serotoninu (hormonu „dobré nálady“).

Ovšem se slunečním zářením bývá spojována i řada záporných charakteristik. Ty jsou dány jednak samotným zářením, jednak tvorbou již zmíněných volných radikálů, ale například i působením histaminu, který se jinak účastní alergických reakcí.

Potíží, které může sluneční záření vyvolat, ať již bezprostředně po slunění, nebo s delším časovým odstupem, je hodně. Jedná se například o alergie nebo tzv. fotosenzibilizaci.

 1. Alergie na slunce. Pod tímto laickým názvem se spojuje několik různých onemocnění. Jednak je to primární sluneční (světelná) kopřivka, která se objevuje za několik sekund či minut po vystavení těla slunečnímu záření. Postupně sama vymizí, protože se vyvine tolerance na sluneční záření a tělo se přizpůsobí. Další potíží je tzv. benigní letní polymorfní sluneční vyrážka. Postihuje především mladé ženy mezi 20. a 40. rokem života, a to spíše po delším opalování. Objevuje se 24–96 hodin po sluneční lázni. Jedná se o svědivou vyrážku s pupínky a/nebo suchými skvrnami, kterou doprovází pocity pálení.
 2. Fotosenzibilizace. Jde o alergickou nebo spíše toxickou reakci spuštěnou slunečním zářením. V podstatě jde o odpověď těla na nějakou chemickou látku. Ta se dostane do organismu především ve formě léků, popřípadě prostřednictvím kůže (to je typické pro trávy či řadu složek kosmetických přípravků). Tato látka ve spojení se slunečním zářením spustí histaminovou reakci se všemi jejími důsledky. Na vině bývá například hypericin z třezalky tečkované, bergamotový olej, některá antibiotika, preparáty na odvodnění, protizánětlivé léky nebo medikamenty na srdce. Objevují se kopřivkové pupeny se svěděním a pálením, v těžkých případech vznikají i puchýře.

Kdy pomáhá homeopatická léčba

 • Apis mellifica 15CH je hlavním lékem v případě, že se nepříznivé účinky slunečního záření projeví ve formě kopřivky. Postižená kůže je světle červená, s průsvitným otokem. Bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami. Úlevu přináší i studený obklad.
 • Belladonna 9CH se hodí v situacích, kdy je pokožka skvrnitě červená a vyloženě z ní sálá horkost. Pacient je velmi žíznivý a může mít tepavé bolesti hlavy.
 • Urtica urens 9CH přichází ke slovu v případech, kdy kopřivku doprovázejí píchavé bolesti. Potíže však zmírní spíše teplý než studený obklad a vlažná sprcha.

K léčbě patří i náležitá péče o postiženou pokožku, kterou ošetřujeme hydratačním krémem. Ke zklidnění přispěje dostatečný příjem tekutin, vitamin E, beta-karoten, selen a zinek. Z bylinek jsou prospěšné krémy s aloe vera nebo měsíčkem.

Předcházet potížím je nejlepší

Homeopatickými léky se dá potížím po opalování i předcházet. Nejvhodnější jsou:

 • Poumon histamine 15CH, 1× denně 5 granulí, pomáhá osobám s anamnézou kopřivky.
 • Natrum muriaticum 15CH se hodí především pro lidi, kteří kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře. Často jejich potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyprovokované opalováním. Tento lék je vhodné podávat už asi týden před odjezdem na dovolenou, 1× denně 5 granulí. Při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.
 • Hypericum perforatum 15CH je ideální pro ty, kteří výše zmíněnými potížemi trpí i v našem klimatickém pásmu. Je známo, že třezalka způsobuje zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření, kdy snadno dojde k jejímu spálení. Tento jev se v homeopatii využívá i léčebně. Doporučený začátek užívání je asi 10 dní před „sluneční sezónou“. Dávkování je 1× denně 5 granulí a v době intenzivního slunečního svitu 2× denně 5 granulí.

Spálení nepodceňujte

Popálení kůže UV-B zářením se projeví zčervenáním, svěděním, někdy i výsevem puchýřků. Většinou se nejedná o hluboké popáleniny, ale v některých případech může být významný rozsah poškozené kůže. Pak se může objevit i celková reakce s horečkou, slabostí a bolestmi hlavy. Tento stav již vyžaduje péči lékaře.

Na účinky slunečních paprsků jsou citlivé zejména děti a staří lidé. Kůže si navíc veškeré tyto epizody „pamatuje“. To se projeví rychlejším stárnutím pleti, popřípadě zvýšeným rizikem vzniku zhoubného kožního nádoru melanomu nebo slunečních alergií.

Z homeopatik při spálení sluníčkem pomáhá:

 • Apis mellifica 15CH,
 • Belladonna 9CH.

Užívají se po 5 granulích střídavě každou hodinu.

Pokud se objeví puchýřky, pak je indikován lék Cantharis 9CH v dávce 5 granulí 4× denně. Kromě léků je potřeba uložit postiženého v chladnějším prostředí a dostatečně zavodnit. Ochlazení nesmí být pociťováno nepříjemně a ani nápoje by neměly být přímo ledové. Po spálení sluncem nebo při úpalu či úžehu je pro rekonvalescenci vhodné podávat 3–4 dny lék China rubra 9CH, 3× denně 5 granulí. Je to přípravek vhodný pro osoby trpící slabostí, nízkým krevním tlakem, bolestí hlavy, bledostí a sklony ke kolapsu z dehydratace.

Znaménka zaslouží pozornost

Chránit před slunečními paprsky je potřeba také místa s tzv. mateřskými znaménky. Jedná se o vystupující kožní útvary, které bývají kulaté či oválné a mají různou úroveň pigmentace (zabarvení). Vznikají z většího množství pigmentových buněk a většinou žádné zvláštní nebezpečí nepředstavují. Kožní lékař by však měl zkontrolovat znaménka, která:

 • se objeví náhle u lidí starších 20 let,
 • jsou bolestivá,
 • krvácejí,
 • mění tvar a/nebo barvu.

Z často indikovaných homeopatických léků je možné použít preparát Thuya occidentalis 15CH, kterým se léčí i nezhoubné nádory. Znaménka sice u většiny pacientů neodstraní, ale aspoň zpomalí nebo zastaví jejich růst. Zpočátku je možné užívat tento lék denně, později 1× týdně až 1× měsíčně 5 granulí.

Stařecké skvrny – nejen estetický problém

Ani tzv. stařecké skvrny bychom neměli jarním slunečním paprskům příliš vystavovat. Jedná se o místa suchá, se zvýšenou pigmentací, která postihují zejména obličej a ruce. Pozor, určitě nejde jen o kosmetický problém. Stařecké skvrny se u některých jedinců mohou zvrhnout do některé formy kožního nádoru. Vždy vyžadují lékařské kontroly a popřípadě i časnou chirurgickou léčbu. A – připomínáme znovu – před sluncem je raději chraňme.

Ochrana před paprsky je zásadní 

Pokud se chcete potížím vyvolaným slunečním zářením vyhnout, je dobré dodržovat základní zásady pobytu na slunci:

 1. Nechoďte na slunce v době, kdy svítí nejvíc, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
 2. Chraňte se lehkým, vzdušným a volným oděvem.
 3. Mějte vhodnou pokrývku hlavy.
 4. Používejte krém s vysokým UV faktorem – je však potřeba mít na paměti, že tyto filtry nechrání před vznikem zhoubného kožního nádoru – melanomu.

 


 Přečtěte si více k tématu v sekci
Homeopatie

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? 0 ANO NE
Inzerce

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Potíže ze sluníčka: vše zvládnete s homeopatiky

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko...

Sluníčko může nejen opálit, ale také popálit

Slunění má celou řadu pozitivních účinků pro organismus, ale nedodržováním základních...

Dny slunce aneb zdarma vyšetření od lékáren BENU

Dbejte o své zdraví! I sluníčko může být nepřítel! Přijďte si nechat zdarma...

Léto přináší zvýšené riziko dehydratace

nástupem horkých letních dní trávíme mnohem více času venku. Sluníčko nás láká...

Horské sluníčko ani solárium kůži opravdu nesvědčí

Tmavé zimní měsíce nám dokážou vzít energii, náladu, ale i bronzový odstín pleti....

Léčba popálenin – co lze zvládnou doma a kde už musí zasáhnout odborník

Každý z nás se už někdy spálil. A to nejen v osobním životě. Rozpálená plotna,...

Chřipka a nachlazení – jak podpořit imunitu

Jakmile na podzim zajde sluníčko a trochu zaprší, začnou se školy, školky i...

Když vám jde o kůži!

Léto se pomalu blíží. Doba, kterou má většina lidí z celého roku nejraději....

Jak nám léto u moře pomůže v boji s chřipkou v zimě?

V roce 2007 sice sluníčko moc nepřálo, ale jistě se našlo alespoň několik teplých...

Děti si chtějí užít léta. Nezapomeňte ale na ochranu před slunečními paprsky!

K prázdninám patří i dětské dovádění na slunci. Děti si řádění na sluníčku dokážou...

Doporučujeme

Čtěte více

Když se řekne srdeční infarkt

Srdeční infarkt je běžně užívaný pojem. Víte však, co se pod tímto slovním spojením...

Když se spojí akromegalie s gigantismem…

Akromegalie a gigantismus, slova, která alespoň jednou v životě zaslechl téměř...

Když se stýská po domově

Nadchází doba prázdnin, dovolených a táborů. Pobyt dítěte na táboře, zejména...

Když se štítná žláza vymkne kontrole: Basedowova nemoc a jak se s ní poprala Lucie Bílá

Štítná žláza je orgánem, o kterém nemusíme vůbec vědět, dokud pracuje tak, jak...

Když se tepny ucpávají, nohám hrozí amputace

Stav tepen docela věrně odráží náš věk a životní styl. Stárnutí nezastavíme,...

Když se touha po dítěti stává posedlostí

Bezdětnost mnohdy znamená být objektem v hledáčku ostatních lidí, zejména žen....

Když se umělé oplodnění konečně podaří

Zkoušeli jste to roky, a nic. Moc už jste tomu nevěřili, ale ta dlouho očekávaná...

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního...

Když se z milování stane povinnost aneb Sex podle kalendáře

Kdyby partnerství záviselo pouze na sexu, pravděpodobně by žádný vztah nevydržel...

Když se žíly nezdravě rozšiřují

Varixy jsou v poslední době zařazovány mezi civilizační choroby. Tím se dostávají...

Když srdce nepumpuje, jak by mělo

Intraaortální balónková kontrapulzace je vedle použití léků další možností,...

Když srdce selhává

Srdce - neúnavný sval, který začíná pracovat již předtím, než se narodíme, a...

Když srdce ztratí rytmus

Fibrilace neboli míhání síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu. Její zdravotní...

Když srdci chybí kyslík, není to vždy infarkt

Je nejdůležitější sval v těle v ohrožení? To může člověk poznat buď díky zhoršujícím...

Když střevo nefunguje tak, jak má...

Crohnova nemoc patří spolu s ulcerózní kolitidou k takzvaným nespecifickým střevním...

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných...

Když světlo škodí…

Pracujete v noci? Svítí vám do oken pouliční osvětlení? Podle nejnovějších studií...

Když teče "červená", chraňte se!

Každé poranění kůže nás více či méně ohrožuje. Krevní ztráty bývají u běžných...

Když tělo napadne vlastní štítnou žlázu…

Autoimunitní choroby patří stejně jako alergie mezi onemocnění, kdy náš imunitní...

Když tělo útočí proti vlastním tkáním

Bolesti pohybového aparátu (revmatismus, lidově revma) jsou běžné hlavně ve...