Nebojte se endokrinologického vyšetření
Endokrinní systém (systém žláz s vnitřní sekrecí) je vedle imunitního a
nervového systému jedním ze základních prvků řízení lidského organismu. Jeho role je natolik zásadní, že i sebemenší odchylky od jeho správné funkce se mohou projevit zásadními změnami na funkčním stavu zdraví.
Funkce hormonů
Některé hormony, jako například prolaktin nebo oxytocin, mají poměrně úzké spektrum účinku a jejich nadměrná či nedostatečná tvorba se výrazně projeví pouze za určitých okolností a na určitých systémech nebo orgánech. Na druhou stranu například inzulin nebo hormony štítné žlázy mají mimo jiné na starost důležitou regulaci energetického metabolismu. Jejich nerovnováhu tak pociťujeme na vlastní kůži již záhy.
#IMG#Řada hormonů ale působí dlouhodobě a změna jejich koncentrace v krvi se projeví například změnou tělesné hmotnosti, sníženou výkonností nebo neplodností. Komplexní vliv většiny hormonů pak podtrhuje fakt, že onemocnění endokrinního systému je často doprovázeno opravdovým utrpením. U mnohých chorob tohoto systému se často objevují různá psychická onemocnění jako deprese, úzkost nebo naopak agresivita.
Kdy navštívit lékaře
Při podezření na onemocnění endokrinního systému je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Váš obvodní lékař je ve většině případů schopen vyloučit i potvrdit, že "pes je zakopán" právě v oblasti hormonální regulace. Obecným znakem pro přítomnost takovéhoto onemocnění je změna koncentrace příslušných hormonů v krvi. Pro řadu hormonů pak existují speciální testy vyžadující nejen náročné technické vybavení, ale i příslušnou lékařskou odbornost.
Na nemoci žláz s vnitřní sekrecí je specialista endokrinolog. Je to právě on, kdo odesílá pacienta na složitější biochemické testy a speciální rentgenologická vyšetření. Jednotlivá vyšetření se ale liší doslova hormon od hormonu, a tak kromě odběru krve pro biochemickou analýzu nelze říci, že by existovalo nějaké jiné specifické vyšetření.
Doprovodné znaky nemoci
Na onemocnění endokrinního systému je třeba myslet vždy při stanovování diagnózy, neboť primární příčinou řady příznaků (například změny nálad a chování, nadváha či naopak abnormální hubenost, poruchy vývoje u dítěte a zhoršená plodnost) je právě hormonální nerovnováha. Na to pamatujeme obzvláště tehdy, nereagují-li pozorované příznaky na standardní léčbu.
(ver)