Není prášek jako prášek aneb Pečlivě zvažte, v čem budete prát
Prací prášky a čisticí prostředky mohou u dětí i dospělých vyvolat alergii. Většina prostředků obsahuje vonné látky a chemické látky, které mohou vyvolat nežádoucí účinky.
Prací prášky a čisticí prostředky mohou u dětí i dospělých vyolat alergii. Většina prostředků obsahuje vonné látky a chemické látky, které mohou vyvolat nežádoucí účinky. Příznaky mohou být mírné, ale v některých případech i těžké.
#IMG#
Dávejte si pozor na obsah
Tzv. "chemická" alergie z pracích prášků a dalších potřeb pro domácnost je stále větší problém. Více lidí reaguje citlivě na chemické látky v nich obsažené a bohužel lidé také reagují na více než jednu chemikálii. Vadit mohou nejen aromatické látky, barviva, ale také chemikálie, jako jsou formaldehyd, fenol a glycerin. Pak stačí málo a vyvine se zánět kůže nebo kožní vyrážka na různých částech těla.
Kožní problém jako důsledek
Vyrážka se objeví v důsledku kontaktu kůže s látkou, která byla vypraná v konkrétním pracím prostředku. Někteří lidé však mohou trpět nejen dermatitidou, ale také výtokem z nosu, kýcháním, kašlem, pálením jazyka, dušností, migrénou, a dokonce i průjmem! Co můžete udělat pro to, aby k tomuto problému nedocházelo?
Vyberte si jinou značku a častěji máchejte
Především vyhnout se prostředku, který alergii vyvolává. Je možné užívat antihistaminika, ale mnohem lepší je přejít z klasického prášku na hypoalergenní značku, která obsahuje přírodní oleje bez škodlivých chemikálií. Pomáhá také častější máchání, které zbaví prádlo zbytků prášku. Vytvořit si také můžete svůj vlastní mycí prášek, a to s pomocí jedlé sody, octa a olivového oleje.
Prací prášek, nebo tekutý gel?
V květnovém čísle roku 2010 časopisu TEST bylo uveřejněno srovnání kvality pracích prášků a pracích gelů. Výsledky ukázaly, že prášky si se znečištěním poradily lépe. Rozdíl v účinnosti je dán především jejich odlišeným složením – prací gely neobsahují bělidla a neporadí si proto s bělitelnými skvrnami nejen rostlinného původu, na druhou stranu jsou gely šetrnější ke tkaninám, nezapříčiňují mechanické nebo chemické poškození a nehrozí jim hromadění cizích látek na tkanině.
Pokud máte byť jen podezření, že určitý prací prášek či gel vaši pokožku dráždí, přestaňte jej používat a zkuste se poohlédnout po něčem k vaší kůži šetrnějším. Například mnohé obchody se zdravou výživou nabízejí i prostředky na praní. Oceníte je hned dvakrát: jsou šetrné nejen k vaší pokožce, ale také k životnímu prostředí.
(aši)
Zdroj:
www.ehow.co.uk
www.dtest.cz