Různé typy nevolnosti
Nevolnost i zvracení jsou poměrně běžným nežádoucím účinkem chemoterapie. Na rozvoji těchto obtíží se podílí řada faktorů – druh chemoterapie, onemocnění, se kterým se pacient léčí, i jeho aktuální zdravotní stav. Nevolnost i zvracení se mohou objevit kdykoliv během léčby.
- Akutní nevolnost nastává do 24 hodin po podání chemoterapie. Potíže mohou ale začít již po několika minutách či hodinách po něm, nejhorší stav obvykle zažívají pacienti s akutní nevolností 5 až 6 hodin po podání chemoterapie.
- Pro opožděnou nevolnost je typický nástup po více než 24 hodinách od podání chemoterapie. Pacienti ale mohou pociťovat nevolnost nebo začít zvracet až sedm dní po podání léčby.
Při léčbě nádorových onemocnění se může objevovat i tzv. anticipační nevolnost. V takových případech mají pacienti potíže již před podáním chemoterapie. K tomuto typu nevolnosti dochází obvykle při několikátém cyklu léčby a vyvolat ji může mnoho různých faktorů – kontakt s prostředím, kde proběhly předchozí cykly chemoterapie, zvuk či zápach, který má pacient s léčbou spojen, nebo nějaký konkrétní zážitek související s chemoterapií.
Pokud lékaři hovoří o refrakterní nevolnosti, jedná se o potíže, které se nedaří tlumit léky určenými k potlačení nevolnosti.
Kdy jsou potíže nejpravděpodobnější?
Za rizikové faktory nevolnosti a zvracení vyvolaných chemoterapií je považován mimo jiné nižší věk a ženské pohlaví nemocných. Nevolnost se může projevit častěji také u osob, které měly potíže s nevolností například v těhotenství nebo při předchozí chemoterapii. Svou roli může sehrát také obecná náchylnost ke zvracení při běžných onemocněních nebo umístění nádoru, kvůli kterému pacient podstupuje chemoterapii.
Úlevu poskytnou léky
Stavy nevolnosti i zvracení mají řešení v podobě léků proti těmto obtížím – odborně nazývaných antiemetika. Odborníci se shodují, že je snazší nevolnostem předcházet než je tlumit až poté, co propuknou v plné síle. Lékaři proto vždy před zahájením chemoterapie zhodnotí, jaká je pravděpodobnost, že konkrétní léčba u konkrétního pacienta způsobí nežádoucí účinky.
- Léky proti nevolnosti a zvracení se obvykle užívají v pravidelných intervalech bez ohledu na to, zda má pacient v danou chvíli obtíže, či nikoliv.
- V rámci prevence se léky proti těmto obtížím podávají již před zahájením léčby.
- Užívání může trvat po celou dobu chemoterapie i několik dní po jejím skončení.
- Úspěšné zvládnutí nevolnosti je důležité pro celkový průběh léčby a může pacienty ochránit před dalšími zdravotními problémy souvisejícími se zvracením (odvodněním organismu, ztrátou důležitých živin aj.).
- Prevence nevolnosti a její léčba jsou v neposlední řadě důležité pro celkový komfort pacienta a lepší zvládnutí celé protinádorové léčby.
(pak)
Zdroj: https://www.verywellhealth.com/why-does-nausea-and-vomiting-occur-with-chemotherapy-2252203