Nepátrejte po superpotravinách. Možná je máte doma a nevíte o tom
Slibují téměř zázračné účinky na zdraví, často hrají všemi barvami duhy a honosí se cizokrajnými názvy, které neumíme ani vyslovit. Superpotraviny vstoupily na trh poměrně nedávno, ale upoutaly na sebe velkou pozornost. Opravdu existují a dokážou splnit to, co slibují?
Skutečně zázračné, nebo jen dobrý marketing?
Nálepka super ve spojení s potravinou přitáhne pozornost nejednoho zájemce o zdraví. Představa misky borůvek ke snídani, ovesných vloček nebo chia semínek, které zaručí prevenci civilizačních onemocnění je pohodlná a elegantní. Samotný pojem ale není nikde oficiálně zakotven, a tak je obtížné rozlišit mezi dobrou obchodní taktikou a doopravdy prospěšnou potravinou. Podporu je možné najít ve zdravotních tvrzeních, která jsou schvalována Evropskou komisí a jsou jimi označovány převážně živiny, méně pak potraviny s prokázaným pozitivním vlivem na lidské zdraví.
Super není jedna potravina, ale jejich pestrost
Potraviny označované za superpotraviny se často na výsluní dostávají díky svému vysokému obsahu vitaminů a minerálních látek. K těmto dvěma skupinám účinků je přiřazeno také nejvíce schválených zdravotních tvrzení. Na seznamu ale najdeme také základní živiny v podobě sacharidů, bílkovin a tuků, respektive mastných kyselin, vlákninu nebo vodu. Klíčem k prevenci civilizačních onemocnění je však hlavně pestrost, nikoliv zaměření na jednu konkrétní superpotravinu. Ačkoliv tedy superpotraviny přirozeně obsahují vysoký podíl zdraví prospěšných látek, jejich jednotlivá konzumace nestačí, pokud byste nedodržovali zásady správné výživy a hledali v nich záchranu po snědeném balíčku brambůrků nebo slanině ke snídani.
Nemusíte na cestu kolem světa
Představení neobvyklé potraviny spolu s označením super nahrává na smeč různým exotickým plodům, ořechům a semenům. Nicméně za super můžeme považovat i obyčejné a u nás velmi dobře dostupné potraviny. Pokud chcete podpořit činnost střev, sáhněte po sušených švestkách. Zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry) zase ochrání střevní sliznici, posílí imunitu a potěší váš střevní mikrobiom. Výrobky z ovsa (vločky, otruby) obsahují výjimečné betaglukany, které vám pomohou snížit hladinu cholesterolu v krvi. Vlašské ořechy a lněný olej dodají vašemu mozku potřebné omega-3 mastné kyseliny a posílí pružnost cév. Cenné vitaminy a minerální látky získáte z pěti porcí ovoce a zeleniny za den, ale také z celozrnných výrobků a luštěnin, které navíc obsahují vysoký podíl vlákniny.
(eha)
Zdroje:
https://patient.info/news-and-features/do-superfoods-really-exist
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:136:0001:0040:CS:PDF