Předcházet nevolnosti je vždycky lepší než ji léčit. Také léčiva proti nevolnosti a zvracení (antiemetika) účinkují lépe, když se podají ještě před tím, než nastanou potíže. Čím lépe se podaří zvládnout případné akutní zvracení, tím nižší je pravděpodobnost, že se větší nevolnosti objeví se zpožděním.
Pomoc na delší dobu
Mezi nová léčiva, která nedávno prošla posledními schvalovacími procesy, patří kombinace dvou účinných látek – palonosetronu a netupitantu. Ta brání nevolnosti a zvracení hned ve dvou fázích:
- palonosetron blokuje receptory v trávicím systému, které vyvolávají zvracení bezprostředně po chemoterapii (během prvních 24 hodin),
- netupitant blokuje receptory v nervové soustavě, které jsou zodpovědné za tzv. opožděné zvracení, tedy to, které se objevuje se zpožděním 24 i více hodin po podání chemoterapie.
Jedna tableta tedy rovnou předchází akutní i opožděné nevolnosti.
Netrapte se zbytečně
Tableta obsahující palonosetron s netupitantem je k dostání na lékařský předpis. Je určena pacientům, kteří podstupují vysoce emetogenní léčbu (tzn. silně vyvolávající zvracení) cisplatinovými cytostatiky nebo středně emetogenní chemoterapii. Stejně jako řada jiných léků proti nevolnostem se užívá asi hodinu před podáním chemoterapie.
Kombinace je bezpečná, výjimečně se po užití léku objevily nežádoucí účinky jako bolest hlavy, zácpa nebo únava.
- Data ze srovnávacích hodnocení uvádí, že tato nová léčba nevolnosti potlačila zvracení první den po chemoterapii až u 85 % pacientů.
- V následujících čtyřech dnech nezvracelo celých 77 % pacientů.
- Další studie s touto novou kombinací léčiv ukázaly, že 90 % pacientů, kteří ji před chemoterapií užili, nezaznamenalo v následujících pěti dnech ani jednou zvracení.
Pamatujte si, že pokud by vaše chemoterapie mohla vyvolat zvracení, antiemetika mají být automaticky součástí léčby.
(mir)
Zdroj: www.ema.europa.eu