Co by rodiče větších dětí, které se začnou v noci počurávat, neměli dělat?
Určitě není namístě myslet si, že se dítě počurává schválně nebo takzvaně na truc. Noční počurávání není zlobení. Chybou, kterou někteří rodiče dělají, je trestání dítěte. To může vést k rozvoji úzkostí a celkovému zhoršení problému.
Za potížemi s nočním pomočováním mohou být psychické problémy dítěte, nepohoda v rodině atd. Pro rodiče může být těžké si to přiznat. Jak se dá taková situace zvládnout?
Napjatá atmosféra v rodině spojená s hádkami, či dokonce fyzickým násilím zcela jistě na psychiku dítěte působí nepříznivě. Dítě se dokonce může stavět do pozice viníka a celou situaci si vyčítat. Výsledkem bývají úzkostné či depresivní stavy spojené v některých případech s nočním pomočováním. Pomoci může párová nebo lépe rodinná psychoterapie, která některé souvislosti osvětlí a pomůže tak k urovnání napjatých vztahů.
Jaké potíže psychického charakteru mohou být nejčastějšími spouštěči nočního pomočování u větších dětí?
Prvotní příčinou mohou být psychické potíže dítěte spojené s rozvodem rodičů, stěhováním, nástupem do školy, ztrátou blízké osoby nebo narozením sourozence. Za počurávání se pak dítě obvykle stydí, někdy se ho pokouší tajit, a to před rodiči i vrstevníky, kterým se vyhýbá. Pokud se dítě setká s výsměchem nebo zlobou okolí namísto podpory a citlivého přístupu, obvykle se enuréza ještě zesiluje.
Pokud se dítě v noci počurává a nepomáhají režimová opatření, může to být poměrně dost stresující a únavné pro celou rodinu – dospělé i sourozence dítěte. Co byste doporučila rodičům, kteří situaci nezvládají?
Jednoznačně obrátit se na odborníka. Dítě by mělo podstoupit vyšetření pediatrem a urologem, a pokud se vyloučí tělesná příčina obtíží, je namístě konzultace s dětským psychologem či psychiatrem. Zjištění skutečné příčiny počurávání rodiče obvykle uklidní a především odhalí tolik hledané řešení problému.
Není výjimkou, že dítě z nočního pomočování „nevyroste“ a potíže přetrvávají i v dospělosti. Co to může způsobit v psychickém rozpoložení člověka?
Enuréza se vyskytuje asi u půl procenta dospělých, takže můžeme říci, že jde spíše o výjimku. Dospělí se podobně jako děti za svůj problém obvykle stydí a nezřídka je omezuje v běžných aktivitách, jako je například cestování. Nepochybně má vliv i na navazování a udržení partnerských a milostných vztahů. Samotné narušení spánku a následná únava je proto pouze střípkem z mozaiky psychických potíží, které může noční pomočování u dospělého jedince navodit. Řešení je podobně jako u dětí závislé na prvotní příčině problému. V léčbě se s úspěchem uplatňují medikamenty včetně některých psychofarmak, dále režimová opatření a psychoterapie.
Trápí i vaše dítě problémy s nočním pomočováním? Získejte potřebné informace na www.nocvsuchu.cz, kde se také můžete poradit s lékařkou z nefrologické ordinace pro děti a dorost.
(Zuzana Ježková)