Nohy jako pírko
Odstranit celulitidu, ulevit oteklým nohám, zrychlit odbourávání škodlivin a toxických látek, zabránit vzniku křečových žil. To vše dokáže lymfodrenáž.
K čemu slouží lymfatický systém
Lymfatický (mízní) systém tvoří cévy a uzliny, které jsou úzce spojeny s krevním oběhem. Z tenkostěnných kapilár, které tvoří přechod mezi tepnami a žilami, prosakují do tkání bílkoviny a jiné látky. Jelikož bílkoviny s sebou strhávají vodu, působí jejich přítomnost ve tkáni hromadění vody, tzn. otoků. Funkcí lymfy (mízy) je vyloučit bílkoviny a nečistoty z oběhu a zabránit jejich hromadění ve tkáních. Součástí lymfatického systému jsou i uzliny, které plní funkci filtrů a tvoří přechod mezi povrchovým a hloubkovým lymfatickým systémem. Pokud dojde k poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., nemá potom lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží za vzniku otoků (edémů). V daném místě je rovněž snížena imunita, což vede k infekcím a zánětům žil.
Co je to lymfodrenáž
Lymfodrenáž je speciální masáž, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje, zůstávají nečistoty ve tkáních, hromadí se tuk a vzniká pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.
Může být ruční nebo přístrojová. Ruční masáž provádějí speciálně vyškolení lékaři a sestry – lymfoterapeuti. Používá se k tomu speciální hmatová technika. Přístrojová lymfodrenáž je založena na přerušovaném stlačování končetiny a vytváření tlakové vlny, která podpoří jak lymfatický, tak i žilní systém. Provádí se jednou nebo dvakrát týdně. Je vhodná i jako preventivní terapie u lidí vystavených dlouhému stání, u zaměstnanců v obchodě, v dopravě apod.
U kterých potíží se lymfodrenáž používá
- vrozená postižení mízního systému
- postižení mízního systému vlivem úrazu, operace, zánětu a ozáření
- otoky způsobené trombózou
- revmatické otoky
- otoky po zánětu žil, chronická žilní nedostatečnost
- terapie bércových vředů a křečových žil
Kdy se lymfodrenáži raději vyhněte
- otoky způsobené onemocněním srdce, jater, ledvin
- akutní virové nebo bakteriální onemocnění
- akutní žilní onemocnění
(ercp)
Zdroj:
www.lymfoven.cz
www.novinky.cz