Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Noční můra dovolených aneb Co dělat, když onemocníte

redakce uLékaře

Ať už vyrážíte do českých hor, nebo ke vzdáleným mořím, možnost, že se po zdravotní stránce něco zvrtne, vždy existuje. Je proto více než důležité být na tuto eventualitu připraven. Co je v tomto směru nedůležitější, napoví následující řádky.

Ať už vyrážíte do českých hor, nebo ke vzdáleným mořím, možnost, že se po zdravotní stránce něco zvrtne, vždy existuje. Je proto více než důležité být na tuto eventualitu připraven. Co je v tomto směru nedůležitější, napoví následující řádky.

Obraťte se na hotel

V dnešní době má již mnoho hotelů, a to zejména těch se zkušenostmi se zahraničními hosty, zajištěny služby pro primární ošetření svých klientů. Toto ubytovací zařízení tedy může být prvním zdrojem pomoci, pokud se necítíte dobře. Další možností je samozřejmě vyhledání lokální kliniky, ordinace či nemocnice. Pro jistotu si informace o dostupnosti těchto služeb zjistěte předem. Aby vaše návštěva zdravotnického zařízení proběhla hladce, nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti a potvrzení o zdravotním pojištění. Mějte též v záloze finance – často je nutné lékařskou prohlídku uhradit hotově. Pojišťovna pak výdaje proplatí zpětně.

Pomoc z lékárny

V lékárně vám mohou nabídnout volně prodejné léky, které krátkodobě uleví od bolestí či jiných příznaků nemoci. Poradí nejen s výběrem konkrétních preparátů, ale často umí i zprostředkovat rychlou konzultaci s lékařem, pokud jste sami žádného nenalezli. Neváhejte tedy požádat v lékárně o rady. Pokud nemluvíte daným jazykem, pomoci mohou například překládací aplikace, které lze před odjezdem stáhnout do chytrého telefonu.

Hydratace je základ

I když jste při chorobě nejspíš ztratili apetit, měli byste pít dostatek tekutin. Jen tak se vyhnete dehydrataci, ke které je organismus při nemoci náchylnější. Dobrou volbou je voda, ovocné džusy, čaj či iontové drinky. Až budete připraveni znovu jíst, vyvarujte se neznámých pochutin a raději volte jednoduchá jídla – pečivo nebo polévky na vývarovém základu.

Změna plánů

Cesta letadlem, nebo dokonce řízení auta bude pravděpodobně to poslední, co budete chtít dělat, cítíte-li se zle či jste onemocněli těsně před odjezdem. Pokud vám to čas dovolí, upravte svůj plán tak, abyste mohli strávit v hotelu noc navíc. Cestovatelskému stresu se tak vystavíte až tehdy, kdy se budete cítit lépe. Jestliže letět musíte, upozorněte palubní personál na svoji nemoc. Mohou být schopni zajistit vám pohodlnější místo, polštář a deku nebo donést láhev vody navíc.

Buďte připraveni!

Abyste se nepříjemnostem vyhnuli, myslete na ně s předstihem již při balení. Jistě víte, že je třeba chránit se opalovacím krémem a v rizikových destinacích nepít kohoutkovou vodu. Tady by ale vaše příprava končit neměla. Nabízíme 5 tipů, jak zdravotním potížím nejlépe předcházet.

  1. Informujte se. Včas si vyhledejte údaje o destinaci, kam směřujete. Zjistěte si, zda jsou doporučována očkování a jaká. Pokud ano, měli byste je podstoupit minimálně 4 až 6 týdnů před odjezdem.
  2. Zabalte si léky. Užíváte-li nějaké přípravky pravidelně, ujistěte se, že vám v zavazadle nechybí a že jich máte dostatek. Jestliže na dovolenou cestujete letecky, vždy je mějte v příruční tašce a také pro jistotu jejich seznam v peněžence.
  3. Nezapomeňte na krabičku první záchrany. Trpíte často bolestmi hlavy nebo lehce prochladnete? Zabalte si s sebou taštičku s tím základním, co byste v případě nutnosti potřebovali. Součástí by měly být léky proti bolesti a horečce, proti kašli, alergii nebo jakékoliv jiné preparáty, které čas od času potřebujete. Vždy je jednodušší mít vlastní zásobu než například v noci hledat otevřenou lékárnu. Nezapomeňte také náplasti, obinadlo a repelent.
  4. Mějte dostatek opalovacích krémů. A to i tehdy, nejedete-li na typickou plážovou dovolenou. Spálení od slunce nejenže zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale často je provází silné bolesti, někdy i znemožňující spánek. Pamatujte i na pokrývku hlavy a ochranu očí slunečními brýlemi.
  5. Chovejte se zodpovědně. Abyste zabránili úrazu, používejte při svých aktivitách kvalitní vybavení, ochranné prvky a držte se bezpečnostních předpisů. Jedete na kole? Vezměte si helmu. Budete řídit? Zapněte si pás. A při plavání zůstávejte v oblastech, jež jsou pro to určeny.

 (cean)

Zdroje:
www.memd.me
www.everydayhealth.com

Doporučujeme