Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pálení žáhy: obtěžující a rizikové

redakce uLékaře

Tento problém čas od času pocítí většina z nás. Odborníci však varují – pokud jsou obtíže časté, nebo dokonce každodenní, mohou upozorňovat na závažnější onemocnění, které je třeba rychle řešit.

Tento problém čas od času pocítí většina z nás. Odborníci však varují – pokud jsou obtíže časté, nebo dokonce každodenní, mohou upozorňovat na závažnější onemocnění, které je třeba rychle řešit. 

Nebezpečná kyselina 

Pro pálení žáhy, odborně pyrózu, je typická bolest v oblasti nadbřišku nebo za hrudní kostí, která se obvykle objevuje po jídle a zhoršuje se v poloze vleže nebo při předklonu. Příčinou potíží je návrat žaludečního obsahu do jícnu, jehož sliznice není na dlouhodobé působení kyselých šťáv uzpůsobena. Zpětný tok žaludečních šťáv je do určité míry přirozený a nemusí být nikterak nepříjemně vnímán. Pokud je však výraznější a vyvolává opakované obtíže nebo poškození jícnu, které je pozorovatelné během endoskopického vyšetření (tzv. gastroskopie), jedná se o chorobný stav.

Pozor na jídlo i stres 

Při potížích se žáhou hraje důležitou roli narušená funkce dolního jícnového svěrače, který za normálních okolností zpětnému toku žaludečních šťáv brání. Obtíže může také zhoršovat:

 • přítomnost brániční kýly neboli hiátové hernie,
 • těhotenství,
 • obezita,
 • kouření,
 • kofein,
 • zvedání břemen,
 • některé léky (zejména ty, které ovlivňují napětí zmíněného svěrače),
 • kořeněná jídla, cibule, citrusy, smažené a mastné potraviny, čokoláda, rajčata aj.,
 • alkohol,
 • stres.

Zánět nebo rakovina?

Pálení žáhy je projevem takzvané refluxní choroby jícnu, která je podmíněna právě patologickým návratem žaludečního obsahu do této oblasti. Sliznice jícnu může být dlouhodobým kontaktem s kyselými šťávami narušena, přičemž výsledkem je v lepším případě zánět, v tom horším pak rakovina jícnu. Mezi další možné komplikace závažné refluxní choroby jícnu patří:

 • krvácení do trávicího traktu,
 • zúžení či zajizvení jícnu v důsledku opakovaného hojení.

Někdy pomohou až léky

Mírnější pálení žáhy může příznivě ovlivnit úprava životosprávy ve smyslu omezení kouření, alkoholu a rizikových potravin. Pomoci může také zbavení se přebytečných kil, pravidelné stravování s menšími porcemi jídla či spánek s hlavou ve zvýšené poloze. V některých případech jsou však uvedená opatření nedostačující a namístě je užívání léků způsobujících neutralizaci či snížení tvorby žaludeční kyseliny. Výjimečně se pak přistupuje k chirurgickému řešení problému (například k operaci brániční kýly).

Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/basics/definition/con-20019545

Doporučujeme