Po porodu vás nemusí bolet celé tělo
Narození potomka znamená pro maminku obrovskou radost. V období těhotenství i po porodu se ale objevují také nepříjemnosti v podobě bolesti svalů a kloubů. Dá se od nich ulevit, ale víte jak?
Bolesti svalů a páteře spojené s těhotenstvím nezanedbatelně ovlivňují životy žen. Odhaduje se, že až u 95 % žen se v období po porodu objeví bolest zad. Bolest zad je pak i nejčastější příčinou pracovní neschopnosti v prvních letech po narození dítěte. Trápí totiž nemalý počet žen i dva a více let po porodu.
Náročný úkol pro ženské tělo
Těhotenství a porod představují pro ženské tělo obrovský nápor. Požadavky kladené v tomto období na tělo jsou velmi intenzivní. Po porodu je navíc ženské tělo velmi zranitelné. Jedna studie ukázala, že mnoho žen po porodu zaznamenalo i zranění podobná těm, jaká mají atleti (např. stresové zlomeniny). Vazy a pojivová tkáň totiž nejsou v tomto období tak pevné a pružné jako před těhotenstvím. Nepřispívají k tomu ani kilogramy navíc, které žena v těhotenství přibrala. Návrat k původní váze ještě nějaký čas trvá.
Co může také bolet
Mezi nejčastější obtíže všech čerstvých maminek patří následující projevy:
- bolesti hlavy,
- bolesti v horní části zad a mezi lopatkami,
- ostré bolesti v dolní části zad,
- bolesti kyčlí,
- brnění v obou zápěstích a rukou,
- oslabení břišních a pánevních svalů.
Syndrom poporodní bolesti
Odborníci často hovoří o „syndromu poporodní bolesti“. Jedná se o kombinaci předvídatelného vzorce symptomů (příznaků) způsobených opakovanými činnostmi, stálým stresem a nedostatkem spánku v době, kdy je žena nejvíce náchylná ke zranění. Když se tyto aktivity opakují (např. zvedání a nošení miminka), mohou se vytvářet mikrotrhlinky ve svalech a vazech podporujících páteř a pánev. To vyvolává kolotoč zánětu, bolesti a nestability. Vzhledem k opakujícím se charakterům těchto činností je ženské tělo v neustálém fyzickém stresu a nemá čas nechat zranění zahojit.
Starosti kolem miminka, nedostatek spánku a psychická i fyzická vyčerpanost mohou u některých maminek vést až k poporodní depresi. Když však trpíte bolestí a vyčerpáním, těžko můžete být tou nejlepší maminkou. Proto i pro dobro svého dítěte nezapomínejte na sebe a svoje potřeby. Do péče o dítě zapojte i jeho tatínka a další blízké osoby.
Jak si šetrně ulevit od bolesti?
Každá žena je nejen v období těhotenství, ale i po porodu limitována ve výběru léků proti bolesti. Při kojení se totiž mohou účinné látky z preparátů dostávat přes mateřské mléko do těla dítěte. O výběru vhodného léku byste se proto měla vždy předem poradit se svým lékařem. Možností mohou být také některé přírodní nebo homeopatické přípravky vhodné pro kojící ženy, které jsou k dostání téměř v každé lékárně. Ty nejenže pomáhají od bolesti, ale jsou také velmi šetrné a dobře snášené. Pokud si místo toho chcete vyzkoušet některá ulevující cvičení, může vám pomoci návštěva zkušeného fyzioterapeuta. Ten vám doporučí vhodné cviky zmírňující bolesti pohybového ústrojí v době mateřství.
(hah)
Zdroje: