Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Podzimní pylová sezona aneb Nahradí babí léto alergikům jaro?

Homeopatie 19.2.2008
redakce uLékaře

S blížícím se koncem léta si řada alergiků oddechne, protože končí sezona trav. Bohužel ale pro některé z nich sezona teprve začíná nebo přechází do další fáze. Již v polovině srpna začíná kvést ambrózie, která produkuje obrovské množství velmi lehkého pylu. Pro svou lehkost může být její pyl přenášen vzduchem až na stovky kilometrů daleko. Navíc je tato rostlina velmi nenáročná na podmínky a dokáže růst téměř všude. Kvete až do října a někde se stává důležitým pylovým alergenem podzimu.

Podzimní pyly...

S blížícím se koncem léta si řada alergiků oddechne, protože končí sezona trav. Bohužel ale pro některé z nich sezona teprve začíná nebo přechází do další fáze. Již v polovině srpna začíná kvést ambrózie, která produkuje obrovské množství velmi lehkého pylu. Pro svou lehkost může být její pyl přenášen vzduchem až na stovky kilometrů daleko. Navíc je tato rostlina velmi nenáročná na podmínky a dokáže růst téměř všude. Kvete až do října a někde se stává důležitým pylovým alergenem podzimu. Ostatní producenti alergenů, tedy trávy, pelyněk, kopřiva a merlíkovité, už postupně odkvétají.

#IMG#

Ambrózie je původem ze Severní Ameriky a byla do střední Evropy postupně zavlečena. Šíří se hlavně v teplejších oblastech. V ČR se vyskytuje zejména v Polabí, na Ostravsku a v okolí velkých měst (Praha, Brno). Na Slovensko zasahuje souvislejší výskyt z Maďarska do Podunajské nížiny a Potisí.

Senná rýma...

Pyl ambrózie vyvolává nejčastěji klasickou sennou rýmu, tedy typickou kombinaci kýchání, vodnaté rýmy, svědění a ucpání nosu. Tyto příznaky mohou být tak závažné, že výrazně ovlivňují kvalitu života pacienta, zejména jeho schopnost pracovat a učit se. Až 80 % pacientů má narušený spánek, což vede k únavě a poruše koncentrace.

Potravinové alergie...

Současně může mít až třetina pacientů příznaky potravinové alergie po požití banánu, okurky, melounu, cukety, slunečnicových semínek, heřmánku a echinacey (často používaná bylina v homeopatické léčbě). Při konzumaci těchto potravin v čerstvém stavu začnou okamžitě po prvním kontaktu alergika svědit rty, jazyk a hrdlo, někdy mohou sliznice i otékat a pacient se může začít dusit, na kůži se objeví kopřivka. V uvedeném ovoci se totiž vyskytují podobné alergeny, jaké má ambrózie, a proto dochází k takovým reakcím. Povařením nebo jiným tepelným zpracováním se tyto alergeny částečně změní a reakce pak již nemusí být tak závažná.

Jak se alergenům ambrózie co nejlépe vyhnout...

Vyhýbejte se místům jejího hojného výskytu. Týká se to zejména zaplevelených pozemků, skládek, okrajů lesa, příkopů podél cest, náplavek, neudržovaných zelených ploch. Je rozumné sledovat pylové zpravodajství a v době maximální koncentrace pylu v ovzduší nechodit pokud možno ven. Při pobytu doma se doporučuje zavírat okna a pustit klimatizaci nebo čističku vzduchu.

Důležitá je prevence...

Každý alergik by měl cestovat se zavřenými okny auta. Po pobytu venku je vhodné ihned se osprchovat a umýt i vlasy. Pokud má pacient reakce na vyjmenované potraviny, je nejjednodušší je prostě vyřadit z jídelníčku. Ani jedna z nich naštěstí nepatří k těm, bez nichž se neobejdeme. Někdy pomůže i jejich tepelná úprava, ale nelze na to spoléhat úplně.

Lečba antihistaminiky...

Léčba senné rýmy je stejná jako u jiné pylové alergie. Používají se antihistaminika (léky tlumící alergii) v tabletách, nosní spreje a alergenová imunoterapie, dříve označovaná jako desenzibilizace. Pokud má pacient i projevy astmatu, léčba se řídí jeho závažností.

Plísně také mohou způsobovat alergii...

Konec pylové sezony je i navzdory končícímu létu bohužel pro některé alergiky ještě v nedohlednu. Ve vlhkých podzimních dnech s tlejícím listím se navíc mohou až do zimy vyskytovat v ovzduší také alergizující spóry venkovních plísní.

(van)

Doporučujeme