Typické nemoci podzimního a zimního období jsou chřipka, rýma, kašel a bolesti v krku. Obzvláště v dětských kolektivech se setkáváme s různými epidemiemi těchto onemocnění, což přináší problémy jak dětem, tak i nám, dospělým a rodičům. Navíc někteří jedinci jsou k těmto chorobám velmi náchylní a můžou být nemocní skoro od podzimu do jara.
Nejlepší cestou, jak s nachlazením a chřipkou bojovat, je vhodná prevence. Nejlépe povzbuzením vlastních obranyschopných mechanismů těla. Z homeopatických přípravků lze použít ty, které přímo stimulují imunitní systém. Druhou možností jsou tzv. terénní homeopatika, což plně odpovídá celostnímu přístupu. Nicméně někdy je v tomto případě nutné vyšetření a předpis kvalifikovaného lékaře-homeopata. Tyto přípravky harmonizují fungování tzv. psychoneuroendokrinoimunologické osy.
Homeopatika v rámci prevence
V rámci prevence existuje velká řada nejrůznějších schémat a přístupů, v praxi se nejvíce osvědčily následující přípravky:
- Oscillococcinum – podporuje všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1× týdně 1 tubu.
- Influenzinum 9 C – jde o homeopatikum připravené z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je 1× týdně 5 granulí.
- Thymuline 9 C – tento přípravek je vyroben z extraktu brzlíku a povzbuzuje činnost tohoto významného orgánu imunitního systému. V České republice je k dispozici pouze na lékařský předpis v režimu individuálního dovozu. Dávkování je také 1× týdně 5 granulí po celé zimní období.
Když se objeví nemoc
Fáze nástupu nemoci bývá často nespecifická. Projevit se může pocity, že „na nás něco leze,“ anebo nástupem různě vysoké horečky. Teprve v časovém odstupu se ukáže, o jaké onemocnění vlastně jde. Nicméně homeopatika nasazená včas mohou chorobu zastavit anebo výrazně zmírnit. Nejčastěji přijdou vhod tyto přípravky:
- Aconitum napellus 9 C – horečka se objevuje náhle, většinou v noci, a je vyšší než 39 °C. Nemocný se nepotí, má horkou a suchou kůži a intenzivní žízeň. Výborně funguje na následky prudkého prochlazení.
- Belladonna 9 C – náhle nastupující horečka je doprovázena značným pocením. Kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko a oči nemocného jsou lesklé. Potíže pacienta zhoršuje silné světlo, hluk či dotek.
- Ferrum phosphoricum 9 C – přípravek na stavy spojené s nevýrazným zvýšením teploty a spíše pocitem vnitřní horkosti. Teplota bývá do 38 °C a může ji doprovázet rýma s krvácením z nosu a suchý, dráždivý kašel.
Tato homeopatika podáváme v dávce 5 granulí v 30minutových intervalech až do zlepšení stavu. Navíc je možno přidat přípravky na akutní povzbuzení imunity. Osvědčený recept je například tento:
- Oscillococcinum –1 tuba v intervalu 8 hodin po dobu dvou dnů,
- Influenzinum 9 CH – 3× denně 5 granulí,
- Vitamín C – v maximální dávce (u dospělého 3× denně 1 g).
Homeopatika na rýmu
Pokud se nemoc začne projevovat spíše jako rýma, přijde ke slovu některé z těchto homeopatik:
- Nux vomica 9 C – nemocný trpí pocitem, že se nemůže zahřát, mrazí ho v zádech a vydatně kýchá, byť zatím bez rýmy. Za rozvoj choroby často může pobyt ve studeném průvanu.
- Allium cepa 9 C – vhodné při vodnaté rýmě, která je zároveň hojná, pálivá a odírající. Potíže se zhorší v teple a zlepší na čerstvém vzduchu.
- Arsenicum album 9 C – přípravek při pálivé a odírající rýmě, doprovázené malým výtokem z nosu. Nemocný vyžaduje teplo, v chladu se jeho stav zhorší po všech stránkách.
- Kalium muriaticum 9 C – sekret je spíše hlenovitý a vazký, při smrkání cítí nemocný praskání v uších.
- Kalim bichromicum 9 C – homeopatikum na žlutou rýmu, která je hojná. Sekret zasychá do strupů anebo stéká dozadu do krku, někdy může obsahovat i stopy krve.
- Pulsatilla 9 C – lék na žlutou rýmu, která je hojná, nemocnému teče z nosu především přes den, v noci je nos suchý a ucpaný. V teple se potíže zhoršují, na čerstvém vzduchu naopak zlepšují.
Přípravky vhodné při chřipce
Jestliže vše nasvědčuje typické chřipce, je potřeba zvolit spíše některý z těchto léků:
- Gelsemium sempervirens 9 C – přípravek pro velmi schvácené pacienty s horečkou, kterou doprovází bolesti hlavy, ospalost a otupělost. Zvláštním znakem je fakt, že nemají žízeň.
- Eupatorium perfoliatum 9 C – je vhodné při typicky silných bolestech svalů, kostí a kloubů a také pro pacienty, kteří si stěžují na bolesti očí. Horečku může doprovázet rýma a dráždivý kašel.
- Rhus toxicodendron 9 C – homeopatikum na horečku s bolestmi svalů, což u nemocného vede k neklidu a neustálému převalování v posteli. U nemocných se může objevit doprovodný opar či žaludeční problémy.
- Bryonia 9 C – pro pacienty s vysokou teplotou, kteří vyžadují klid, protože i malý pohyb jim nemoc zhoršuje. Typická je velká žízeň a suchý tracheální kašel, od bolesti si nemocní ulevují tím, že si rukama drží žebra.
Příslušný homeopatický přípravek podáváme v této fázi nemoci 4× denně při dávkování 5 granulí. S ústupem potíží snižujeme frekvenci užívání.
Doplňky stravy pro zimní období
Kromě homeopatik je v zimním období užitečné použít i některý z prostředků přírodní medicíny.
- Extrakt z černého bezu – má velký protivirový a protibakteriální účinek a významně zkracuje dobu trvání chřipky.
- Česnek – patří ke známým přírodním antibiotikům. Má přímý ničivý účinek na viry a bakterie.
- Vitamín C – prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to významný prvek protivirové imunity a silný antioxidant. Do 6 let věku se doporučuje dávkování 500 mg/den, pro děti 6–12 let 1 000 mg/den a od 13 let výše 2–3 g/den.
- Vitamín D – kromě obranyschopnosti zlepšuje i soustředění a celkovou energii. Doporučená dávka je 1 000–3 000 IU/den.
- Zinek – je nejdůležitějším stopovým prvkem pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání.
- Chlorella – představuje zdroj bílkovin a stopových prvků, detoxikuje a váže těžké kovy.
- Echinacea – dá se použít buď přímo jako tinktura, či v ředění 5 C, v tomto případě se doporučuje užívat 3× denně 5 granulí.
- Propolis – podporuje imunitu a má protivirové i antibakteriální účinky. Užívá se dle doporučení výrobce, vždy ale maximálně po dobu 3 týdnů a pak se vřadí týdenní pauza. Vzhledem k časté alergii na včelí bodnutí je vhodné nejdříve otestovat, zda na něj nejste alergičtí.
(MUDr. Jaroslav Čupera)