Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Rakovina plic

Nádor na plicích Počítačová tomografie Rakovina plic Embolie plic Nádory plic Plíce Rentgen plic Rozedma plic 13.4.2008 redakce uLékaře

Rakovina plic je nejčastější nádorové onemocnění v České republice. Zůstává dlouho bez projevů. V pokročilých stádiích se může projevit kašlem, bolestí na hrudi, vykašláváním krve a úbytkem hmotnosti. Největším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření. Některé kancerogeny obsažené v tabákovém kouři poškozují už v malých dávkách buňky Vašich dýchacích cest a způsobují vznik nádoru. Jiné působí až v kombinaci s ostatními faktory.

RTG,snímek,kost,kostra,zobrazení,zobrazovací metody
ilustrace

Co jste možná netušili...

Tabák do Evropy přivezli námořníci Kryštofa Kolumba. Naučili se jej používat od amerických Indiánů. První tabák vypěstovaný v Evropě pocházel z Portugalska. K jeho rychlému šíření přispěl i fakt, že se mu přisuzovaly léčivé účinky. Hlavním způsobem konzumace tabáku byla po staletí dýmka. První cigareta spatřila světlo světa pravděpodobně až počátkem 19. století. Na jeho konci se začala prosazovat hromadná výroba cigaret. Počátek 20. století vnesl do procesu výroby a distribuce cigaret automatizaci. K vysoké oblibě cigarety přispěla pohodlnost použití, možnost zapálit si ji kdekoliv a rychlé užít dávku nikotinu.

Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Již na počátku 30. let 20. století lékaři zaznamenali neuvěřitelný nárůst rakoviny plic. V 50. a 60. let se už situace přiblížila epidemii, se kterou se v podstatě potýkáme dodnes. Nápisy na krabičkách cigaret varující před škodlivostí kouření se začaly objevovat až v 70. letech. Tehdy se také podařilo víceméně stabilizovat výskyt rakoviny plic na současných asi 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Rakovina plic byla dlouhá léta „výsadou“ mužů. V poslední době však dochází k alarmujícímu nárůstu výskytu rakoviny plic u žen.

Jak vzniká...

Důvodů proč k nádorovému zvrhnutí a růstu dochází je několik. Na sliznici Vašich dýchacích cest působí škodlivé látky z ovzduší. Na jejich zvýšené koncentraci se podepsal rozvoj průmyslu i automobilismu. V některých případech můžeme u rakoviny plic vysledovat i tzv. profesionální expozice. Jde o nemocné, kteří se v souvislosti se svým povolání dostali do častého kontaktu s azbestem, některými těžkými kovy nebo například ionizačním zářením. Všem látkám schopným vyvolat nádorové bujení se souhrnně říká kancerogeny (karcinogeny).

Největším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření. Některé kancerogeny obsažené v tabákovém kouři poškozují už v malých dávkách buňky Vašich dýchacích cest a způsobují vznik nádoru. Jiné působí až v kombinaci s ostatními faktory. K rozvoji onemocnění nedochází okamžitě a u všech kuřáků. Kromě kancerogenů odpovídají za vznik rakoviny i dědičné dispozice. Někteří lidé jsou díky nim k působení kancerogenů náchylnější. Tím se vysvětluje fakt, že někdo celý život kouří a neonemocní a jinému stačí ke vzniku nádoru několik prokouřených let.

Jak se projevuje...

Nejčastější stížností nemocných je suchý dráždivý kašel. Přidávají se bolesti na hrudi a dušnost. Ta vzniká obvykle v případech, kdy nádor prorůstá do dýchacích cest a ucpává je. Při poškození krevních cév rostoucím nádorem se objeví vykašlávání krve. K celkovým projevům nádoru patří úbytek na váze, únava a teploty.

Popsané obtíže však nejsou typické jen pro rakovinu plic. Stejně tak mohou být příznakem řady jiných onemocnění. Nemocný proto na nádorové onemocnění často vůbec nepomyslí.

Inzerce

Jak se potvrdí...

Obvykle následuje zhotovení rentgenového snímku plic. Odhalí většinou již pokročilé nádory o větší velikosti. Podrobnější znázornění plicní tkáně poskytne počítačová tomografie. K určení typu nádoru slouží odběr vzorků tkáně bronchoskopií nebo punkcí a jejich histologické vyšetření. V pátrání po metastázách se využívá scintigrafie.

Jak se léčí...

Léčba plicních nádorů nabízí tři základní možnosti. První z nich je chirurgická léčba, druhou radioterapie (ozařování), třetí chemoterapie. Používají se samy o sobě nebo v kombinaci s ostatními. Volba způsobů léčby a jejich případná kombinace závisí na typu a rozsahu nádoru. Při rozhodování se vychází z typu velikosti nádoru, postižení lymfatických uzlin a přítomnosti vzdálených metastáz.

Nejúčinnější je úplné chirurgické odstranění nádoru. Výkon musí být dostatečně radikální. To znamená, že se nádor odstraňuje celý i s částí zdravé plíce. To se však podaří jen u zlomku pacientů. Nemocní většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním. Jestliže není možné po operaci s jistotou určit, zda se podařilo odstranit celý nádor, je na místě doplnit ještě další, tzv. zajišťovací způsoby léčby (chemo- nebo radio- terapii). Ty by měly zničit zbývající nádorové buňky ve Vašem organismu.

Chemoterapie spočívá v podávání léků toxických pro nádorové buňky. Současně však hubí i některé buňky Vašemu tělu vlastní. Proto má řadu nežádoucích účinků. Většinou se podává formou infúzí (kapaček) v několika týdenních cyklech. Radioterapie využívá schopnosti radioaktivního záření ničit rychle se dělící nádorové buňky. Aplikuje se v podobě celkového nebo místního (brachyterapie) ozařování. Není vhodná pro všechny typy plicních nádorů.

V případě, kdy je již před operací jasné, že se nádor nepodaří zcela vyjmout, je na místě začít kombinací chemo- a radioterapie. Za příznivých podmínek se tímto způsobem podaří zmenšit nádor natolik, že jej již může chirurg operovat.

Co dál...

Nemocní s neléčitelným plicním nádorem celkově strádají. Rostoucí nádor postupně postihuje další orgánové systémy. Umírají pod obrazem celkového rozvratu metabolismu nebo z důvodu embolie částí nádoru do plicního řečiště.

Ani v případě úspěšného odstranění nádoru ještě není vyhráno. Rakovina plic se u části nemocných vrací. Pro Vás to znamená, že Vás i po propuštění z nemocnice čekají pravidelné kontroly. Ty se obvykle provádějí v prvních dvou letech v odstupu 3 měsíců, poté po půl roce.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Kromě karcinogenů tabákového kouře přispívají ke vzniku rakoviny plic i jiné látky. Zaměstnanci v rizikových provozech mají nařízené pravidelné prohlídky zaměřené na aktivní vyhledávání změn na plicích. Časnější objevení nádoru zvyšuje šance na jeho úplné vyléčení.

Doporučujeme

Čtěte více

Rakovina kůže je nyní nejčastějším nádorem mladých žen

Zhoubný melanom, nejnebezpečnější nádor kůže a jeden z nejagresivnějších nádorů...

Rakovina ledvin

Rakovina ledvin (renální karcinom, nebo také adenokarcinom ledvin) je zhoubný...

Rakovina ledvin – riziko sníží správná prevence

Říkáte si, že rakovina je jednoduše osud a nedá se s tím nic dělat? Pravda je,...

Rakovina ledvin: tichý nepřítel

Téměř všechny nádory tohoto párového orgánu vznikají z buněk, které vystýlají...

Rakovina může postihnout i oči

Oko se skládá z mnoha částí a zhoubné bujení neboli rakovina může teoreticky...

Rakovina může působit poruchy spánku. Víte, jak je řešit?

Samotné nádorové onemocnění, ale také chemoterapie nebo radioterapie mohou způsobovat...

Rakovina na červeném koberci: celebrity, které vyhrály boj se zákeřnou nemocí

<p>Rakovina si své oběti nevybírá podle stavu finančního konta, dosažených úspěchů...

Rakovina není jen pro staré

Je vám méně než čtyřicet a myslíte si, že rakovina se vás netýká. Nebo si to...

Rakovina ohrožuje život stejně jako podvýživa

Náhlá a na první pohled neodůvodněná ztráta na váze obvykle nesignalizuje nic...

Rakovina ovlivní skladbu jídelníčku. Víte, jak by měl vypadat ten ideální?

Nádorové onemocnění převrátí každému život naruby. To se týká i výživy – zvýšená...

Rakovina plic a CHOPN: rozdílné choroby se stejnými příznaky

Plicní nádory jsou smutným a poměrně častým důsledkem kouření. Existuje ale...

Rakovina plic a sport? Rozhodně ano!

Dokáže pohyb a cvičení ovlivnit průběh rakoviny plic? Může rozhodovat o přežití,...

Rakovina prostaty ohrožuje plešaté muže. Ale jen některé

Nádorů prostaty by se měli více bát muži, kteří začnou ztrácet vlasy. Tato hrozba...

Rakovina prostaty v kostech? Mohou za to metastázy

V roce 2011 byla rakovina prostaty diagnostikována u téměř 7 000 mužů. Přesto...

Rakovina prostaty: 5 mýtů uvedených na pravou míru

O existenci své prostaty se většina pánů nestará, dokud se sama neozve. Diagnóza...

Rakovina prostaty: nenápadný zabiják českých mužů

Rakovina prostaty, plic a tlustého střeva tvoří trojici nejčastějších zhoubných...

Rakovina prostaty: řešení počátečního stadia má více podob

O včas objevené rakovině této žlázy hovoříme tehdy, pokud se nádorové buňky...

Rakovina prsu

Rakovina prsu je souhrnné označení pro nádorová onemocnění prsních žláz. Typicky...

Rakovina prsu

Nádory prsu jsou nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti u českých žen, a proto...

Rakovina prsu - protony léčí bez kompromisů

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Léčba boreliózy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup při léčbě případné boreliozy. Dcera(5...

Nic mě nebaví

Dobrý den, předem se omlouvám za dlouhý dotaz, teda spíš jakousi zpověď. Před...

Pupinky na noze mezi prsty.

Dobry den. Od malicka mam problemy s pocenim nohou. Do 20 let jsem nosil nekvalitni...

Vaginální hlen

Dobrý den, za celý svůj život jsem neměla obtíže jako výtok, ale zde v poradně...

Boles čelisti

Dobrý den. Dnes jsem byla u zubařky a ta mi vrtala stoličku úplně vzadu dole...

Červené skvrny různě po těle

Dobrý den, jsem žena, je mi 19 let a mám atopický ekzem. Jsem již 4. den v Chorvatsku...

Skvrny po štípnutí komárem-borelioza?

Dobrý den, dvouletého syna poštípal před cca týdnem a půl komár, má asi 16...

Bolest kolene

Dobrý den, omlouvám se že ruším, ale když chodím delší túry nebo jezdím na...

Naražená noha - pata

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně silně naražené paty. Včera jsem uklouzla...

Pocit paleni v noze, necitlivost prstu na noze a skubani nohy.

Dobry den, vse to zacalo necitlivosti palce u nohy coz me take dost vydesilo...

Hlenění a krev ve slinách hlavně po ránu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je možné mít rakovinu hrtanu s následujícími...

Zánět v oku - použít stará antibiotika či nové obyčejné kapky

Dobrý den. Začátkem února jsem byla u očního, kde mi na zánět slzného váčku/kanálku...

Bolest kolene po TEP

Jsem 6 týdnů po TEP pravého kolene/navigovaná operace/,zánět neustupuje,mám...

Páteř

Dobrý den ane doktore, prosímo vysvětlení nálezu. Ortoped: C-páteř- zvýšená...

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva vzniká jako náhlá příhoda z&nbsp;plného zdraví. Typicky...

Vyšetření HPV virů

Vyšetření kondylomat-hpv viru? Dobrý den.Můj přítel se léčí s drobnými kondylomaty...

Akutní zánět nehtového lůžka. Jak ho rozeznat a léčit?

<p>Akutní zánět nehtového lůžka může být na první pohled poměrně nenápadný,...

Zápach z konečníku

Dobrý den, mám problém za který se strašně stydím a je mi to nepříjemné. Bude...

Potrat může být riziko pro budoucí těhotenství

Přijít o nenarozené miminko je pro ženy vždy velká psychická i fyzická zátěž....

Posunutý Obratel

Dobrý Den , chtěla jsem se zeptat zda se může obratel posunout jen tak z ničeho...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×