Studenti medicíny a chřipková pandemie
Většina vědců, kteří se zabývají tématem genetické proměnlivosti chřipkového viru, věří, že se lidstvo nachází na okraji další velké chřipkové pandemie. Kanadští vědci nedávno odhadli, že během této pandemie klinicky onemocní zhruba 4–6 milionů Kanaďanů a přibližně 11–58 tisíc z nich na chřipkovou infekci zemře.
Studenti v krizovém plánu...
V případě vypuknutí chřipkové pandemie se očekává akutní nedostatek kvalifikovaných zdravotníků. Proto kanadští autoři zkoumali možnosti, jak v případě krize zapojit do zdravotnické péče také dobrovolníky z řad studentů medicíny. V nedávno zveřejněné studii se pokusili zhodnotit, zda by mladí adepti medicíny uprostřed pandemie vůbec obstáli.
#IMG#Poměrně neobvyklá studie vznikla na univerzitě v Albertě a měla podobu internetového dotazníku, k jehož vyplnění bylo vyzváno 510 studentů medicíny téže univerzity. Na emailovou výzvu zareagovalo 69 % (354) respondentů, z nichž většina (62 %) byly dívky. Velká část respondentů uvedla, že ze zdrojů informujících o chřipkové infekci považují za nejdůvěryhodnější informace poskytované praktickými lékaři.
Oddanost oboru nebo nerozvážnost...
V dotazníku studenti vyplňovali celkem 42 otázek, které zjišťovaly míru jejich vědomostí o přenosu chřipkového viru, o vhodných způsobech prevence a možnostech léčby. Dotazník také zjišťoval, za jak pravděpodobné studenti považují, že právě oni sami se stanou obětí chřipkové pandemie. Přibližně 41 % studentů věří, že se v případě pandemie velmi pravděpodobně chřipkou nakazí. Avšak jen 4,5 % bylo toho názoru, že by na tuto nákazu mohli zemřít. Co se týče ochoty k dobrovolnické práci v případě pandemie, většina respondentů (247) uvedla, že studenti zdravotnických oborů mají povinnost se takové práce zúčastnit. Penalizaci v případě neúčasti by však prosazovalo pouze 30 respondentů.Stále je co se učit...
Studie odhalila také některé mezery ve znalostech studentů ohledně přenosu a prevence chřipkové infekce. Téměř čtvrtina z nich označila za hlavní způsob přenosu chřipkového viru krevní transfuzi. Zhruba 90 % mediků označilo správně za hlavní způsob prevence zásady hygieny, a preventivní úlohu antivirovým léčivům přiznala zhruba třetina studentů. Očkování označilo za účinnou prevenci asi 70 % z nich.Zdroj: Medical Students and Pandemic Influenza. Medscape (28. 11. 2007).
(vek)