Střevním zánětům nesvědčí ananas ani pomeranče
Stojíte nad mísou ovoce a nevíte, po kterém kousku sáhnout? Dejte přednost hruškám, mangu, banánům či papáje. Exotické ovoce papája je úplně nejlepší volbou pro pacienty se střevními záněty, podle některých totiž napomáhá trávení díky enzymu papainu.
Ovoce je sice zdravé, konzumace většího množství ale může zatížit a podráždit zažívací trakt. U pacientů se střevními záněty tak snadno dojde ke zhoršení jejich obtíží. V době, kdy je onemocnění aktivní, by proto pacienti měli ovoce z jídelníčku úplně vyřadit.
Pomeranče a ananas jsou nejhorší
Stojíte nad mísou ovoce a nevíte, po kterém kousku sáhnout? Dejte přednost hruškám, mangu, banánům či papáje. Exotické ovoce papája je úplně nejlepší volbou pro pacienty se střevními záněty, podle některých totiž napomáhá trávení díky enzymu papainu. Problémy mohou naopak způsobit například pomeranče, mandarinky nebo ananas. Kyselé ovoce mění pH ve střevech a může tak výrazně narušit procesy, které tam probíhají.
Džusy pouze naředěné vodou
Ovocným džusům a šťávám by se pacienti se střevními záněty měli pokud možno vyhýbat úplně. Přijatelným řešením je jejich naředění vodou.
Potíže může způsobit také zelenina či oříšky
Nemocní se střevními záněty by měli kromě ovoce dávat pozor také na zeleninu či oříšky. Obecně veškeré potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou způsobit těmto lidem obtíže. Vláknina může zhoršit průjem či plynatost, velké množství vlákniny se proto nemocným se střevními obtížemi nedoporučuje. Více o vláknině a jejím účinku na trávení si můžete přečíst v článku Vláknina může zdraví i škodit.
Upravte si jídelníček na míru
Každý jedinec má individuální snášenlivost určitých potravin. Člověk by se měl naučit naslouchat svému tělu. Pacient s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou by měl postupně otestovat a zjistit, která jídla mu nedělají dobře. Tyto potraviny je posléze nejlepší omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku.
(tek)
Zdroj: www.wikihealth.com