Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Tajemství oparu zvaného pásový

Pásový opar 19.8.2015
redakce uLékaře

Každý z nás si pamatuje onemocnění neštovicemi. Prodělali jsme ho ve školce, ve škole nebo v dospělosti. Někteří z nás měli štěstí a po těle pupínky spíše hledali, jiní si nemoc vytrpěli se vším svěděním a bolestí.

Každý z nás si pamatuje onemocnění neštovicemi. Prodělali jsme ho ve školce, ve škole nebo v dospělosti. Někteří z nás měli štěstí a po těle pupínky spíše hledali, jiní si nemoc vytrpěli se vším svěděním a bolestí.

Neštovice jsou stejně jako pásový opar způsobené virem Varicella zoster. Tento virus po prodělání neštovic nikdy z těla nezmizí, ale čeká v nervových gangliích na svou příležitost. Ve chvíli, kdy je oslabený imunitní systém člověka, dochází k jeho aktivaci. Stejně jako běžný opar se udělá tehdy, když bojujeme s nějakým jiným onemocněním nebo jsme ve stresu, i ten pásový využívá těchto chvil nepozornosti imunitního systému. Zatímco útvar na rtu se ale omezuje jen na velmi malý prostor, pásový opar následuje nervovou větev, v jejímž gangliu zatím neaktivně vyčkával. Proto se rozsévá například v pruhu po celých zádech, v obličeji nebo na končetinách. Ze stejného důvodu nepřechází přes „střední čáru“ člověka. Tam už jdou totiž nervy z druhé strany a ty virem zasažené nejsou.  

Nejprve svědění, potom puchýřky

Projevy pásového oparu jsou velmi nepříjemné. Typické jsou:

  • bolesti,
  • svědění,
  • zarudnutí,
  • pálení,
  • výsev puchýřků – dokud se z nich nestanou suché strupy, je pacient infekční.

Nebezpečí nákazy pásovým oparem je ale 5× nižší než u planých neštovic. Puchýřky se rozprostírají přibližně v oblasti jednoho dermatomu – to znamená úseku kůže, který je inervovaný jedním nervem. Ještě předtím, než se objeví puchýřky, je daná oblast citlivější, nebo naopak necitlivá, může se objevovat i svědění nebo bolesti. Tomu se říká tzv. prodromální stadium. Celkově onemocnění trvá 2–4 týdny.

Léčba zabrání komplikacím

Nebezpečí pásového oparu spočívá v jeho lokálních komplikacích – například v obličeji se může dostat do oblasti očí a způsobit poruchu zraku, nebo dokonce slepotu. V jiných částech se objevují zejména dlouhodobé komplikace. Někdy i několik měsíců či let po prodělání onemocnění přetrvávají bolesti, necitlivost nebo svědění dané oblasti. Tomu se říká postherpetická neuralgie. Všem těmto komplikacím se snažíme zabránit včasnou a adekvátní léčbou. Dnes však již existuje i očkování, které je bezpečnou a účinnou zbraní proti tomuto onemocnění.

Zdroj: www.dermatologiepropraxi.cz

 

Doporučujeme