Telemetrie je dostupná už i v Česku!
Telemedicína představuje široký pojem poskytování zdravotní péče na dálku. Díky nejnovějším technologiím, které vstupují do zdravotnictví, dochází ke zkvalitnění nabízené péče a snazšímu odhalení nových pacientů. Metody telemedicíny jsou již řadu let dostupné také u nás. Od roku 2014 například hradí naše zdravotní pojišťovny sledování srdečních funkcí z domova.
Měření na dálku pomůže stanovit správnou diagnózu
Nejčastěji jsou možnosti telemedicíny využívány při:
- monitorování elektrické aktivity srdce,
- sledování srdeční frekvence,
- měření krevního tlaku.
Pacienti obdrží elektrody pro měření EKG a manžetu pro měření krevního tlaku. Dále jsou vybaveni stanicí pro příjem o odesílání dat. Tato malá krabička shromažďuje informace o srdečně-cévním systému. Nejrozšířenější telemetrickou metodou je Holterovo EKG monitorování srdeční aktivity. Pacienti vybaveni příslušným zařízením se po dnu dvou vrací opět k lékaři, který si data z přístroje vyvolá a zhodnotí. Tento přístroj mají k dispozici nyní již i někteří praktičtí lékaři, kteří určí, kdo z pacientů vyžaduje další došetření. Všichni pacienti se tak zbytečně nemusí objednávat ke specialistům a dlouho čekat na vyšetření, kardiologové zase přijímají pouze ty nemocné, u nichž se při měření prokázala porucha srdečního rytmu.
Pro koho je tento typ sledování vhodný?
Lékař vám může telemetrické měření nabídnout v nejrůznějších případech. Přinášíme vám seznam nejčastějších potíží, u kterých se telemetrie nabízí, například pokud:
- … vás trápí bolesti na hrudi a nepravidelný srdeční rytmus.
- … pociťujete, že vám „vynechává“ anebo „buší“ srdce.
- … vám zejména v noci srdce „jede jako o závod“.
- … máte opakované potíže s dýcháním a neuspokojivé krevní testy.
- … jste prodělali operaci srdce, které je třeba následující dny sledovat.
- … se dlouhodobě léčíte s vysokým krevním tlakem.
- … vy anebo váš příbuzný prodělali mozkovou mrtvici.
- … vás postihl infarkt anebo jste v jeho ohrožení.
Živě z vašeho domova
Jiná zařízení jsou zase schopna data v reálném čase odesílat kardiologovi, který na svém monitoru vidí, co provádí nemocné srdce. Lékař má tedy možnost pacienta zkontaktovat a doptat se na jeho přidružené potíže. Většina z těchto zařízení dokáže sama patologii srdce odhalit a okamžitě upozornit lékaře na akutní zdravotní komplikaci, například odesláním SMS zprávy.
Pohodlná a objektivní metoda, která šetří čas
Mnoho pacientů má z návštěvy lékaře a nemocničního prostředí obavy, které se častokrát podepisují na nepřesných měřeních a poskytují falešně pozitivní výsledky. Odborně se tyto těžkosti označují jako syndrom bílého pláště. Nespornou výhodou tohoto bezkontaktního sledování je tedy objektivita měření, protože data jsou pořizována v přirozeném prostředí.
Telemetrie usnadňuje i rehabilitaci
Jsou za námi doby, kdy pacienti museli být upoutáni v nemocnici na lůžku. Bezdrátový přenos životních funkcí umožňuje komplexní rehabilitaci na oddělení a volný pohyb pacientů v areálu nemocnice. V režimu domácí léčby se nemocní mohou opět věnovat svým koníčkům a zájmům, a to díky pokrytí bezdrátové sítě. Aktivity všedního dne tak mohou vykonávat bez omezení.
Operace klidně i přes oceán
A u měření a sledování přínosy telemedicíny nekončí. Světový boom, který přišel s nástupem robotických operací, otevřel v rámci telemedicíny dveře také roboticky asistovaným operacím. Pro představu vzdálenost mezi operatérem a nemocným může být i taková, kterou byste urazili několikahodinovým letem letadlem. Neméně důležitou roli v tomto případě hraje rychlost datového připojení, na které závisí také délka operace.
(žij)
Zdroje:
https://www.drugs.com/cg/telemetry-monitoring.html
https://healthtechmagazine.net/article/2019/02/how-telehealth-can-improve-heart-disease-management
https://www.rrh.org.au/journal/article/4743