Tělo ženy prožívá žloutenku jinak než to mužské
Virová hepatitida C je závažné jaterní onemocnění, které postihuje jak muže, tak i ženy.  Příslušnice něžného pohlaví ale díky odlišné stavbě těla mají i trochu jiná omezení. A také specifická rizika přenosu.
Menstruace
Menstruační tekutina obsahuje nejen krev, ale i jiné krevní tekutiny. Virová hepatitida typu C (VHC) se krví přenáší. Existuje tedy teoretická šance nákazy právě během této doby. Skutečný přenos VHC například při sexu během menstruace zatím ale zaznamenán nebyl. Opatrnosti ale není nikdy dost. Vyvarovat se během menstruace sexu s nakaženým partnerem, zvláště je-li v oblasti genitálií poraněn nebo má-li zde nějaké oděrky nebo ranky, nemusí být na škodu. Základním opatřením by ale měla být bezpečná likvidace použitých menstruačních vložek a tamponů. Ty je možno vyhodit přímo do košů s hygienicky závadným materiálem, nebo alespoň pevně uzavřené v plastikovém pytlíku do směsného odpadu.
Antikoncepce
Ačkoliv drtivá většina žen s hepatitidou C snáší hormonální antikoncepci poměrně dobře, je možné, že se některé ženy po nakažení VHC tohoto typu ochrany musejí vzdát. Hormonální antikoncepce totiž obsahuje estrogeny a jiné látky, které mohou zatěžovat už tak dost poškozená játra. Vhodnost hormonální antikoncepce je tedy nejlepší prodiskutovat s ošetřujícím gynekologem. Existují totiž i jiné formy antikoncepce, které mohou být pro ženu s hepatitidou daleko méně zatěžující. Jedná se jednak o tzv. bariérovou antikoncepci – kondomy, pesar –, jednak například o hormonální injekce nebo nitroděložní implantáty.
Těhotenství si naplánujte až po léčbě
Velmi důležité je také zabránit otěhotnění ženám, které se léčí právě s virovou hepatitidou C. Příslušné léky totiž mohou ještě více než půl roku po ukončení léčby u případného těhotenství způsobit závažné vrozené vady plodu. Proto je velmi důležité používat alespoň dva druhy antikoncepce (jeden pro muže, jeden pro ženu). Jen tak se riziko otěhotnění opravdu minimalizuje. Hepatitida C ale šanci na otěhotnění nesnižuje. Po ukončení léčby a dostatečné době po něm vám nic na cestě k vytouženému miminku nestojí. Těhotenství ale může průběh hepatitidy zhoršit. I proto je dobré poradit se před samotným otěhotněním s lékařem. Při samotném těhotenství je riziko přenosu nákazy z matky na plod poměrně nízké – asi 6%. Daleko vyšší riziko přenosu je přímo při porodu. Důvod je prostý: kontakt krve matky a plodu. Během těhotenství se naopak jejich krev vůbec nemíchá. Vyšší riziko přenosu nákazy na plod mají matky v akutní fázi onemocnění s vysokou hladinou viru v krvi než ženy s jeho malým množstvím.
Menopauza
Stejně jako estrogen v antikoncepčních pilulkách může na játra špatně působit i estrogen podávaný v hormonální substituční terapii. O její vhodnosti tedy opět rozhoduje ošetřující lékař.
(kam)
Zdroj: http://www.hepatitisaustralia.com