Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Tlak na hrudi neznamená hned infarkt. Může jít „jen“ o rozhozené zažívání

redakce uLékaře

Bolesti u srdce, deprese nebo chudokrevnost. I když se to nezdá, tyto jevy mohou signalizovat poruchy spojené s trávicím traktem. Napovíme, jak rozpoznat, o co se jedná a kdy zamířit k lékaři.

Bolesti u srdce, deprese nebo chudokrevnost. I když se to nezdá, tyto jevy mohou signalizovat poruchy spojené s trávicím traktem. Napovíme, jak rozpoznat, o co se jedná a kdy zamířit k lékaři

Ačkoliv jsou trávicí potíže velmi časté, většina lidí o nich nerada mluví. Není se přitom za co stydět, rozhodně se se svým problémem netrapte doma sami. Lékaři poradí a uleví od obtíží. Co nás trápí nejčastěji?

1. Reflux 

Bolest na hrudi může být způsobena nejen srdečním onemocněním, ale i takzvaným gastroezofageálním refluxem. Reflux znamená návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, což je provázeno pálivou bolestí ve středu hrudníku, a to zejména v noci a po požití těžkých jídel. Pokud k těmto potížím dochází jen výjimečně, není třeba je nějak řešit. Objevují-li se ale častěji než dvakrát týdně, je již čas na návštěvu lékaře. Chronický reflux má za následek poškození zubní skloviny, zápach z úst, bolesti hrudi i břicha a problémy s polykáním, či dokonce s dechem. Odborník vám pomůže odhalit potraviny, které problém způsobují, a předepíše léky na úpravu kyselosti žaludku a omezení zánětu jícnu. V pokročilých stadiích však bývá nutná chirurgická léčba.

2. Žlučníkové kameny

Žlučník je malý hruškovitý váček, který uchovává žluč pro potřeby trávení. Kameny v něm vznikají nejčastěji z důvodu nadměrného množství cholesterolu v potravě nebo hromadění žluči ve žlučníku. Následně způsobují ucpání otvorů, kterými se žluč dostává do střev. Obsah žlučníku se může zanítit a dochází k prudkým bolestem lokalizovaným v pravé části nadbřišku. V případě malých kamenů je možné využít léků nebo rázové vlny, které je dokážou rozpustit. Pokud jsou ale kameny větší, je nutné podstoupit chirurgické odstranění žlučníku.

3. Celiakie

Udává se, že až 83 % pacientů, kteří trpí celiakií neboli nesnášenlivostí lepku, o své nemoci vůbec neví nebo jim byla chybně diagnostikována jiná porucha trávení. Lepek se vyskytuje v pšenici, žitu a ječmeni. Ve střevech aktivuje imunitní systém, který tím dostává pokyn k útoku. Dochází k zánětlivé reakci, při které jsou poškozeny střevní klky umožňující ve zdravých střevech správné vstřebávání živin z potravy. Malé děti mají většinou bolesti břicha, nadýmání, zácpy, průjmy, zvracení a nevolnosti. Velice často jsou také podvyživené. U dospělých se k trávicím obtížím přidávají i problémy s krvinkami, pacienti s neléčenou celiakií jsou často anemičtí, unavení, mohou trpět depresemi nebo křečemi. Jedinou možnou léčbou tohoto onemocnění je úplné vyřazení lepku ze stravy. Nahradit ho lze rýží, kukuřicí, luštěninami nebo například quinoou.

4. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida

Tato dvě chronická onemocnění se řadí mezi takzvané nespecifické střevní záněty. Zatímco Crohnova choroba postihuje jakoukoliv část střeva, ulcerózní kolitida se šíří postupně od konečníku směrem vzhůru. Obě tyto nemoci vznikají na základě autoimunitní poruchy, která způsobuje aktivaci imunitního systému proti vlastním střevním buňkám. Takto napadené střevo způsobuje bolesti břicha, průjmy, krvácení a poruchu výživy. K léčbě se využívají léky působící na imunitní systém, protizánětlivé preparáty, biologická terapie či chirurgický zákrok.

5. Syndrom dráždivého tračníku

Máte citlivé trávicí ústrojí? Trpíte bolestmi břicha alespoň třikrát měsíčně již několik měsíců v řadě? Pak by se mohlo jednat o syndrom dráždivého tračníku. Další příznaky se mohou velmi lišit, pacienti si stěžují na pocity nadýmání, zácpy nebo střídání vodnaté a velmi suché stolice v rámci několika dnů. Na tento syndrom zatím neexistuje žádná přímá léčba. Postiženým je doporučováno vyhýbat se spouštěčům potíží (nejčastěji působí problémy alkohol, kofein, sladidla a luštěniny) a dodržovat nízkotučnou dietu s vysokým obsahem vlákniny. Pomocníkem mohou být i probiotika a prebiotika.

6. Hemoroidy

Přítomnost čerstvé červené krve na toaletním papíru může být známkou přítomnosti hemoroidů. Toto onemocnění pocítí na vlastní kůži velká část dospělých starších 45 let. Většinou je doprovází bolesti při defekaci, svědění a krvácení. Příčinami jsou časté zácpy, průjmy a zejména nedostatek vlákniny. Léčba začíná úpravou životosprávy s důrazem na množství vypitých tekutin během dne a cvičení. Od potíží mohou ulevit i různé preparáty dostupné v lékárně. Pokud ani poté nedochází ke zlepšení stavu, je na čase navštívit chirurga, který hemoroidy odstraní. Podobné příčiny, příznaky i léčbu mají též takzvané anální fisury.

7. Divertikulitida

Divertikly jsou malé kapsy, které se tvoří ve střevní stěně. Nejčastěji bývá postiženo tlusté střevo. Divertikly často nemusí způsobovat žádné obtíže, pokud se ale zanítí, dochází ke krvácení z konečníku spolu s horečkami a bolestmi břicha. Léčba opět zahrnuje zlepšení životosprávy, nasazení antibiotik a u pokročilých stadií chirurgický zákrok.

Zdroj: www.everydayhealth.com/news/common-digestive-conditions-from-top-bottom/

Doporučujeme