Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Užívání léků má svá pravidla, dodržujte je!

Správná léčba 10.7.2015
redakce uLékaře

Aby byla léčba opravdu účinná, je nutné ji užívat správně. Zdá se to jasné a banální? Ne tak docela, asi každý si někdy vzal léky dříve, později, nebo na ně dokonce úplně zapomněl. Dávkování a správný způsob podání jsou přitom pro slibovaný účinek daného preparátu zásadní.

Aby byla léčba opravdu účinná, je nutné ji užívat správně. Zdá se to jasné a banální? Ne tak docela, asi každý si někdy vzal léky dříve, později, nebo na ně dokonce úplně zapomněl. Dávkování a správný způsob podání jsou přitom pro slibovaný účinek daného preparátu zásadní.

Dodržování léčby je zpravidla označováno termínem adherence. Adherence ale neznamená pouze plnění časového intervalu a požití správného počtu pilulek. Zahrnuje i chování pacienta během terapie a uposlechnutí dalších lékařských doporučení. Velký vliv má tedy i osobní vztah a důvěra mezi lékařem a pacientem.

Nesprávné užití neboli nonadherence

Co přesně se míní „nesprávným užíváním léčiva“?

 • Jednoznačné odmítnutí léčby – většinou u psychicky nemocných pacientů, kteří si svou nemoc neuvědomují.
 • Předčasné ukončení – časté u antibiotické léčby po odeznění nepříjemných příznaků.
 • Vynechání jednotlivé dávky.
 • Lékové prázdniny – přerušení terapie na tři dny a více.
 • Poddávkování nebo předávkování.
 • Užívání léků jen před návštěvou lékaře.
 • Nevhodné užití ve vztahu k denní době či k potravě.
 • Nesprávná technika aplikace – pacienti mají problémy zejména se správným užitím inhalačních a injekčních preparátů.
 • Uchovávání léků ve špatných podmínkách (teplota, vlhkost, tma) a další.

Čím častěji pacienti na svůj lék zapomenou nebo si sami indikují, kdy prášky vzít a kdy ne, tím spíše od léčby ustoupí nakonec úplně. Největší nebezpečí „nonadherence“ je u dlouhodobě užívané preventivní terapie. V okamžiku vynechání léků se pacientův zdravotní stav pocitově nezmění, z dlouhodobého hlediska se ale ztrácí ochrana před daným onemocněním. Jedná se zejména o léčbu osteoporózy, vysokého krevního tlaku či dyslipidémie.

Návrat bakterií

Nonadherence se ale vyskytuje i u krátkodobě užívaných preparátů, například antibiotik. V jejich případě se navíc může vyvinout tzv. bakteriální rezistence. Bakterie, které se s antibiotikem setkají, si vytváří svoji vlastní ochranu proti dané látce. Pokud není hladina antibiotik v krvi dostatečně vysoká po požadovanou dobu, vznikají nové kmeny bakterií, které jsou proti danému přípravku již vyzbrojené. Tím se antibiotika stávají stále méně účinná a bakteriální infekce mohou být v blízké době stejně nebezpečné jako před první světovou válkou.

Proč to děláme?

Mezi nejčastější důvody „nonadherence“ patří:

 • zapomenutí,
 • nežádoucí účinky či obavy z nich,
 • užívání více léků najednou – zejména u starších pacientů s větším množstvím onemocnění,
 • složitý léčebný režim,
 • cena či doplatek za přípravek,
 • chuť preparátu – zejména u dětí,
 • úleva a vymizení nepříjemných projevů nemoci – často u antibiotik.

Důvěřujte lékaři!

Naopak jako důvody pro dodržování léčby jsou nejčastěji zmiňovány víra v odborníky a strach z komplikací onemocnění. Z toho vyplývá, že pro pacienty je důležité, aby jim lékař vše dobře vysvětlil a aby jim věnoval dostatek času. Jedině tak získá nezbytnou důvěru. Ve studiích se ukazuje, že socioekonomické faktory, jako je dosažené vzdělání, věk, pohlaví a společenské postavení, nemají na ukázněnost pacientů jednoznačný vliv. Větší význam má vlastní zdravotní stav – například lidé se závažnější formou střevních zánětů léčbu dodržovali lépe než pacienti jen s mírným onemocněním. Podobné to bylo i u pacientek s osteoporózou, léky braly přesněji ty, které již v minulosti prodělaly osteoporotickou zlomeninu.

Než ale čekat, až se vaše nemoc zhorší nebo se vyskytnou její první komplikace, dodržujte raději doporučení svého lékaře. Pokud se vám jeho diagnóza nezdá nebo k němu nemáte důvěru, můžete oslovit jiného specialistu. Dodržování léčby je ale jedním z nejdůležitějších faktorů, kterým můžete ovlivnit svůj zdravotní stav.

Zdroj: www.remedia.cz

Doporučujeme