Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Úžeh, úpal, dehydratace – jak se vyrovnat s nástrahami léta s pomocí homeopatik?

redakce uLékaře

K teplému období patří snaha co nejvíce si užít slunečních paprsků. Pokud to však s opalováním přeženeme, čekají nás velmi nepříjemné důsledky. Ke slovu pak mohou přijít homeopatika. Tato léčivá jsou však velkými pomocníky i v případě prevence.

K teplému období patří snaha co nejvíce si užít slunečních paprsků. Pokud to však s opalováním přeženeme, čekají nás velmi nepříjemné důsledky. Ke slovu pak mohou přijít homeopatika. Tato léčivá jsou však velkými pomocníky i v případě prevence.

Sluneční alergie, jev složitý

Příčinou je v první řadě dlouhovlnné UV-A záření, dále pak volné radikály, které poškozují buňky, a v neposlední řadě histamin. Ten jinak způsobuje klasické alergické reakce. Stav, který se označuje jako alergie na slunce, ve své podstatě směšuje několik různých problémů.

  1. Jednak je to primární sluneční (světelná) kopřivka, která se objevuje po několika sekundách či minutách po vystavení těla slunečnímu záření. Postupem času sama vymizí. Vyvine se tolerance na sluneční záření a tělo se přizpůsobí.
  2. Další potíží je tzv. benigní letní polymorfní sluneční vyrážka. Postihuje především mladé ženy, a to spíše po delším opalování. Objevuje se s odstupem 24–96 hodin. Jedná se o svědivou vyrážku s pupínky, která se rozvine na kůži, ale vynechává obličej.
  3. Třetí záležitostí je fotosenzibilizace. Jedná se o alergickou nebo spíše toxickou reakci spuštěnou slunečním zářením. Je to odpověď těla na nějakou chemickou substanci, která se dostane do organismu především ve formě léků. Nejčastěji jde o hypericin z třezalky tečkované, bergamotový olej, některá antibiotika, preparáty na odvodnění či protizánětlivé léky. Nebo se senzibilizující substance dostane na povrch kůže, což je typické pro trávy či řadu složek v kosmetice.

Homeopatická léčba nabízí řešení 

Pokud se s prvními slunečními paprsky anebo záhy po příjezdu do vysněné přímořské destinace objeví vyrážka, je potřeba co nejdříve nasadit příslušný homeopatický lék. Podáváme 4× denně 5 granulí.

Apis mellifica 15CH je hlavním lékem na tyto potíže. Postižení se může projevovat ve formě kopřivky nebo i rozsáhlejších vyrážek. Vždy je ale postižená kůže světle červená, na některých místech může být i průsvitný otok. Bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami. Zlepšení přináší studený obklad a celkově bude postižený neklidný, ale nebude si stěžovat na pocit žízně.

Belladonna 9CH se hodí v situacích, kdy je pokožka červená a vyloženě z ní sálá horkost. Pacient je velmi žíznivý a může mít tepavé bolesti hlavy.

Urtica urens 9CH je indikována v případech, kdy je kopřivka doprovázena píchavými bolestmi. Potíže však zlepší spíše teplý obklad či sprcha.

K léčbě pak patří i náležitá péče o postiženou pokožku, kterou ošetřujeme hydratujícím krémem. Ke zklidnění přispěje i dostatečný příjem tekutin, vitamín E, betakaroten, selen a zinek.

Lepší je prevence

Homeopatické léky je možno použít i jako prevenci potíží po oslunění. Nejvhodnější léky jsou:

  • Poumon histamine 15CH, 1× denně 5 granulí, pomáhá osobám s anamnézou kopřivky,
  • Natrum muriaticum 15CH se hodí především pro lidi, kteří kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře. Často jejich potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyvolané opalováním. Tento lék je vhodné podávat v ředění 15CH asi týden před odjezdem na dovolenou. Dávka činí 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.

Spálení bolí

Popálení kůže zářením UV-B se projeví začervenáním, svěděním, někdy i výsevem puchýřků. Většinou se nejedná o hluboké popáleniny, ale v některých případech může být významný rozsah poškozené kůže. Pak se může objevit i celková reakce s horečkou, slabostí a bolestmi hlavy. Tento stav již vyžaduje péči lékaře. Na účinky slunečních paprsků jsou citlivé zejména děti a staří lidé. Kůže si navíc veškeré tyto epizody „pamatuje“, což se projeví rychlejším stárnutím pleti, případně zvýšeným rizikem vzniku melanomu či tzv. slunečních alergií. Z homeopatik pomáhá Apis mellifica a Belladonna užívaný po 5 granulích střídavě každou hodinu. Pokud se objeví puchýřky, pak je indikován lék Cantharis 9CH podávaný v dávce 5 granulí 4× denně. Kromě léků je potřeba uložit postiženého v chladnějším prostředí a dostatečně zavodnit. Ochlazení nesmí být pociťováno nepříjemně a nápoje by také neměly být přímo ledové.

Nepleťte si úpal a úžeh 

Úpal znamená přehřátí organismu při delšímu pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Dochází vlastně k selhání termoregulace. Kromě horkého a slunného prostředí se s úpalem lze setkat všude tam, kde je vysoká teplota a vázne odvod tepla (např. na masových akcích, jako jsou velké koncerty). Na stavu se spolupodílí i nedostatek tekutin potřebných pro tvorbu potu. Příznaky úpalu jsou vysoká horečka, až 41 st. C, horká a zarudlá kůže, intenzivní bolesti hlavy, zvýšená tepová a dechová frekvence. Je zde nebezpečí vzniku šoku, proto musí být postižený léčen co nejrychleji. Nutné je jeho umístění do stinného prostředí, postupné ochlazení těla vnitřně i zvenku, ale maximálně na 38 st. C.

Úžeh je stav, který často doprovází sluneční spálení. Jedná se o lokalizované přehřátí mozku, které vzniká v důsledku delšího vystavení nechráněné hlavy slunečním paprskům. Bolest je vlastně projevem podráždění mozkových obalů teplem, můžou být přítomny i příznaky zánětu mozkových blan se ztuhlostí šíje. V případě úžehu je potřeba ihned uložit postiženého do stínu, na hlavu dát chladný obklad a dbát na dostatečný příjem tekutin.

Účinné granule 

Aconitum napellus 9CH je indikované u stavů s velmi vysokou horečkou, kdy postižený má horkou hlavu se zarudlým obličejem, který ale při posazení zbledne. Celková horkost však není doprovázená pocením. Přítomna je silná žízeň a kruté bolesti hlavy. Celkově je pacient neklidný a velmi se obává, že jeho stav je závažný.

Belladonna 9CH je vhodným lékem v případech, kdy má člověk vysokou, ale kolísavou horečku, zarudlý obličej a především se intenzivně potí. Též se objevují tepavé bolesti hlavy s velkou citlivostí na světlo, zvuky i otřesy. Zlepšení přináší chladné prostředí, tma a ticho.

Glonoinum 9CH pomáhá tehdy, kdy má postižený horký a zarudlý obličej v důsledku překrvení hlavy. Stěžovat si může na extrémní bolesti hlavy a bude mít otupělý a strnulý výraz.

Tyto léky podáváme zpočátku opět poměrně často, 5 granulí přibližně v 30minutových intervalech s prodlužováním intervalů při zlepšování.

Ochrana před paprsky je zásadní 

  • Nechoďte na slunce v dobu, kdy nejvíce svítí, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
  • Chraňte se lehkým, vzdušným a volným oděvem.
  • Mějte vhodnou pokrývku hlavy.
  • Používejte krém s vysokým UV faktorem – je třeba mít ale na paměti, že tyto filtry nechrání před rizikem melanomu.
  • Užívejte betakaroten v potravinách či jako doplněk.

Po spálení sluncem nebo při úpalu či úžehu je pro rekonvalescenci vhodné podávat 3–4 dny lék China rubra 9CH, 3× denně 5 granulí. Je to přípravek hodící se pro osoby trpící slabostí, nízkým krevním tlakem, bolestí hlavy, bledostí a tendencemi ke kolapsu vyvolanými dehydratací.

Doporučujeme