Vakcíny z číny
Čínští vědci v červnu 2007 oznámili, že s úspěchem otestovali na lidech vakcínu proti ptačí chřipce. Pokus provedli na dospělých jedincích, kterým podali malé množství tohoto preparátu. I to však stačilo, aby si jejich organismus vytvořil protilátky proti původci viru H5N1. Uvádějí to ve studii, kterou zveřejnil britský lékařský magazín The Lancet na svých internetových stránkách.
Vakcína proti ptačí chřipce
Právě od faktu, že imunitnímu systému stačilo pouze malé množství vakcíny k vytvoření účinné protilátky, si podle agentury Reuters čínští vědci slibují, že vakcína snáze zabrání šíření nemoci.
#IMG#Čím menší dávka vakcíny je totiž potřeba, tím více lidí je možné očkovat. "Při pandemii poptávka po vakcínách daleko předčí kapacitu jejich výroby, což vedlo Světovou zdravotnickou organizaci k podpoře šetřících strategií," podotkl jeden z autorů studie Wej-tung Jin.
Pekingští lékaři podali 120 dobrovolníkům ve věku od 18 do 60 let dvě dávky placeba, nebo vakcíny, které obsahovaly od 1,25 do deseti mikrogramů viru. U těch, kterým byla podána vakcína, se za 56 dní vytvořily protilátky. Vědci uvádějí, že preparát nemá žádné výrazné vedlejší účinky. U některých testovaných jedinců se nicméně objevily bolesti, horečka nebo otoky.
Záchrana?
Z asi 200 zaznamenaných případů přenosu nemoci na člověka jí dosud ve světě podlehlo na 150 lidí. Naprostá většina obětí se nakazila blízkým kontaktem s infikovanou drůbeží. Odborníci se navzdory tomu obávají, aby nebezpečný virus nezmutoval do podoby přenosné z jednoho člověka na druhého, což by mohlo vyvolat pandemii této nemoci.