Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Výplach nosu: jednoduchý a účinný

Nosní hygiena 16.8.2015
redakce uLékaře

Pravidelná nosní hygiena by měla být součástí každého dne, podobně jako sprchování, mytí rukou nebo čištění zubů. Na výplachu nosu solnými roztoky mořské či termální vody přitom není nic složitého. Jak na to?

Pravidelná nosní hygiena by měla být součástí každého dne, podobně jako sprchování, mytí rukou nebo čištění zubů. Na výplachu nosu solnými roztoky mořské či termální vody přitom není nic složitého. Jak na to?

I když je samotné provedení výplachu u dospělých velmi podobné jako u dětí, přece jen existují určité odlišnosti. Miminkům a malým dětem s tím pomáhá druhá osoba, která by měla dbát zvýšené opatrnosti. Starší děti si již nos mohou vyplachovat samy. Je výhodné, pokud si na tento úkon zvykají naši potomci co nejdříve, aby ho chápali jako něco zcela přirozeného.

Víte, že...

"Síra – rozpouští hlen, tím napomáhá jeho uvolnění a snazšímu vysmrkání. Zároveň je antibakteriální a působí desinfekčně – viry a bakterie se tedy nemnoží, nebo se jejich množení výrazně zpomaluje. Síra také pomáhá obnovovat buňky nosní sliznice – to oceníte zejména v průběhu těžší rýmy. Její velmi důležitou vlastností je, že pomáhá předcházet vzniku infekce, používání solného roztoku z obsahem síry je tedy ideální pro prevenci rýmy a onemocnění horních cest dýchacích."

Očista u dospělých

 • Před samotným výplachem se vysmrkejte, a to každou dírku zvlášť. Vhodný je kapesník na jedno použití, látkovým výrobkům je z hygienických důvodů lepší se vyhnout. Vyvarujte se usilovnému smrkání, můžete si ublížit a rozšířit infekci do vedlejších nosních dutin a středouší.
 • K výplachu je nejsnazší použít vhodný solný roztok s aplikátorem, který koupíte v lékárně. Aplikátor si vsuňte do nosní dírky a nasměrujte jej k vnější straně nosní dutiny.
 • Roztok jemně vstříkněte nejprve do jedné nosní dírky a chvíli ho nechte  působit.
 • Utřete si nos a nosní dírku vysmrkejte.
 • Stejný postup zopakujte také na druhé straně nosu.
 • Nos vyplachujte pravidelně, ideálně vícekrát denně.

Na kojence platí jemnost a trpělivost 

 • Pomozte dítěti s vysmrkáním, případně použijte odsávačku.
 • Položte potomka na záda. Nakloňte mu jemně hlavu a vsuňte aplikátor do horní části nosní dírky, nasměrujte jej k vnější straně dutiny. Neustále dítěti přidržujte hlavičku, aby si prudkým otočením neublížilo.
 • Jemně vstříkněte solný roztok a vyčkejte, až začne působit.
 • Otřete dítěti nos, nechte ho vysmrkat nebo použijte odsávačku.
 • Otočte hlavičku na druhou stranu a celý postup zopakujte s druhou nosní dírkou.
 • Pomáhejte svému dítěti s nosní hygienou pravidelně.

Zdroj: www.nosni-hygiena.cz

www.nasodrill.cz

Doporučujeme