Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zase horečka? Zbavte se jí pomocí homeopatik

Homeopatie 19.2.2014
redakce uLékaře

Horečka není nemoc, ale pouze příznak mnoha onemocnění. V převážné většině případů je příčinou horečky akutní infekční onemocnění, a tak je léčba horečky vhodnou indikací pro použití homeopatie.

Horečka není nemoc, ale pouze příznak mnoha onemocnění. V převážné většině případů je příčinou horečky akutní infekční onemocnění, a tak je léčba horečky vhodnou indikací pro použití homeopatie. Normální tělesná teplota může během dne lehce kolísat a nikdy nepřesahuje 37,5 °C. O horečce mluvíme tehdy, když tělesná teplota přesáhne 38 °C, a pokud tělesná teplota přesáhne 41 °C, hovoříme o hyperpyrexii čili vysoké teplotě. Ta je již závažnou záležitostí.

Do boje s nepřítelem

Příčinou horečky bývá nejčastěji akutně probíhající infekce – ať už virová, nebo bakteriální – a jde vlastně o odpověď imunitního systému na setkání s nepřítelem. Hlavní snahou tohoto stavu je zničit nepřítele. Pokud je to jen možné, je vhodné nechat tělu možnost reagovat a umožnit tak imunitnímu systému správně fungovat. Není proto vhodné hned podávat léky na snížení teploty, tzv. antipyretika, tělesnou teplotu se doporučuje snižovat, až pokud přesahuje 39 °C.

Závažná horečka: kdy k lékaři?

Většinu horečnatých onemocnění můžeme začít léčit doma a mnohdy ani náhlá horečka kolem 40 °C nemusí být důvodem okamžitého vyhledání lékaře, protože pacienti, často děti, mají dobře reagující imunitní systém a i takto vysoká horečka u nich znamená normální reakci na běžnou infekci. Vyhledat lékařské ošetření je ale nutné co nejdříve, pokud horečka postihuje malé dítě cca do 2–3 měsíců věku anebo se jedná se vysoké horečky kolem 41 °C. Dále pokud jsou k horečce doprovodné průjmy, ztuhlý krk, náhle vzniklá bolest hlavy či náhle se objevivší vyrážka, světloplachost, ospalost a letargie. To jsou příznaky, které mohou signalizovat závažnou až život ohrožující infekci, například meningokokovou.

Dále je vhodné obrátit se na lékaře v případě, že domácí léčba a homeopatika nezlepší stav nemocného do 48 hodin a také v případě, že se horečky vrací opakovaně i přes náležitá vyšetření a zavedenou léčbu, protože v těchto případech může být příčinou horečky i závažnější onemocnění než infekce.

Základní opatření při horečce

Nemocného je i v domácím prostředí třeba vždy alespoň laicky vyšetřit. Tedy přesně změřit tělesnou teplotu, optimálně 3× denně, všimnout si, zda se potí, či nikoliv, jestli má další příznaky, jako je rýma, kašel, bolesti v krku, bolesti hlavy nebo uší, eventuálně se podívat i do krku a udělat si svoji „pracovní diagnózu“. Podle ní pak můžeme zvolit další postup a příslušnou léčbu.

Pacient s horečkou patří samo sebou do postele a měl by dodržovat klidový režim.

Zejména u dětí a tehdy, když se pacient hodně potí, je nutno dbát na dostatečnou hydrataci a nabízet mu tekutiny, nejlépe ve formě bylinných čajů, ředěných džusů anebo čisté vody. Chutě nemocného a intenzita jeho žízně jsou pro homeopata důležitým vodítkem pro výběr správného léku.

Horečky jsou povětšinou doprovázeny nechutenstvím a tady je třeba poslechnout „hlas těla“ a nemocnému dávat spíše lehčí stravu, někdy dokonce jen ovocné a zeleninové šťávy. Vždy je vhodné omezení tuků, rafinovaného cukru, čokolády, kávy a černého čaje, které nejvíce spotřebovávají zinek, tak potřebný pro boj s probíhající infekcí.

Homeopatická léčba horečky

Pro boj s infekcí je dobré podpořit imunitní systém. U všech infekčních horečnatých onemocnění se podává vždy Oscillococcinum – 1 tubu po 8 hodinách po dobu 48–72 hodin. Ve vědeckých studiích bylo právě Oscillococcinum potvrzeno jako účinný lék pro prevenci i léčbu chřipky, nicméně pomůže při infekcích jakéhokoliv původu.

Podle stavu nemocného pak vybereme některý z následujících léků. Podáváme je v ředění 9CH či 15CH, zpočátku i třeba v intervalu 30 minut, až do zlepšení stavu.

Aconitum napellus

Se stavem vhodným pro léčení tímto lékem se můžeme setkat především jako následkem prudkého prochlazení, jako je například po pádu do ledové vody, profouknutí ledovým větrem nebo promoknutí. Také se může použít pro léčbu první fáze nějakého infekčního onemocnění u jinak zdravého a dobře stavěného dospělého či dítěte s dobrou obranyschopností, kdy horečka nastupuje převážně po půlnoci, náhle a je velmi vysoká, nezřídka nad 40 °C. Je doprovázena zarudlým obličejem, suchým kašlem, celkovým neklidem a úzkostí. Charakteristické je, že pacient se nepotí a má velkou žízeň, kterou mu zažene pouze čistá voda.

Belladonna

Lék vhodný proti horečce, která opět nastupuje prudce a je vysoká, horkost vyloženě sálá z nemocného, který je červený, má lesklé oči a silně se potí. V tomto stavu mu vadí jakékoliv světlo a hluk a dožaduje se klidu a tmy, může si stěžovat i na bušivou bolest hlavy a suché a pálící sliznice horních cest dýchacích.

Bryonia alba

Tento lék je indikovaný spíše v průběhu nějakého infekčního onemocnění než na jeho počátku. Je vhodný pro jedince, kteří mají opakující se vysoké teploty s pocením, jež jim přináší alespoň částečnou úlevu, nicméně teplota je doprovázená bolestí hlavy a celého těla. Bolesti jsou velmi intenzivní a sebemenší pohyb je pro tohoto nemocného utrpením, stejně jako je pro něj velmi bolestivý suchý kašel, který též patří do obrazu léku. Velkou charakteristikou je zde silná žízeň, pacient je schopen vypít naráz velké množství vody.

Gelsemium sempervirens

Tento lék se hodí pro pacienty, kteří mají vysokou horečku s celkovou schváceností, zmateností a otupělostí. Bolest hlavy doprovázející horečku je lokalizovaná především do zadní části hlavy a šíje. Velmi zvláštním a pro předpis tohoto léku důležitým příznakem je to, že nemocný nemá i přes horečky pocit žízně.

Mercurius solubilis

S obrazem tohoto léku se můžeme setkat zejména při angíně, ale v podstatě v průběhu jakéhokoliv infekčního onemocnění. Pacient mívá velkou žízeň, hodně sliní a má velice páchnoucí dech. Horečka je vysoká, se zimnicí, nemocnému vadí jak teplo pod přikrývkou, tak i odkrytí, které vyvolává onu zimnici. I pot nepříjemně páchne a po vypocení se nemocnému moc neuleví.

Ferrum phosphoricum

Tento lék je pro pacienty, kteří nemají moc vysokou teplotu, maximálně do 38,5 °C. Horkost cítí spíše „v sobě“, můžeme si na nich však všimnout červených tváří z překrvení, ale celkově nejsou moc zchvácení. Zejména děti si mohou stěžovat na bolesti oušek, dalšími doprovodnými příznaky jsou suchý kašel usazený v průdušnici a může se objevit i krvácení z nosu.

Po prodělané infekci…

China rubra 9CH je lékem na slabost způsobenou ztrátou tělesných tekutin, v tomto případě silným a opakovaným pocením. Podáváme 5 granulí 3× denně až do zlepšení stavu.

Sulfur iodatum 9CH je lékem na doléčení zánětu po prodělané infekci, kdy i po uzdravení přetrvávají lehce zvýšené teploty a kašel, eventuálně i bolesti kloubů. Opět podáváme 3× denně 5 granulí až do zlepšení stavu, nejlépe do vybrání tuby.

MUDr. Jaroslav Čupera

Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme