Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

redakce uLékaře

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích cest, které postihují téměř každého z nás. Co vlastně organismu v boji proti těmto onemocněním pomáhá? Kromě vitamínů lze vyzkoušet třeba i cílenou podporu homeopatik.

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích cest, které postihují téměř každého z nás. Co vlastně organismu v boji proti těmto onemocněním pomáhá? Kromě vitamínů lze vyzkoušet třeba i cílenou podporu homeopatik. 

Jeden z velkých imunologů minulého století Jonas Salk řekl, že ve své podstatě jsou jen dva způsoby, jak léčit nemocné lidi. První možností je ovlivnit přímo příznaky onemocnění, tou druhou pak podpořit vlastní obranyschopnost těla. První řešení, v případě infekcí je to podání antibiotik či antivirotik, je typické pro současnou konvenční medicínu. Účinky léčby jsou velmi rychlé, ale přínos pro pacienta jen krátkodobý. Většinou zde nedojde k vytvoření vlastních obranných mechanismů a onemocnění se snadno opakují. Druhý přístup, tedy podpora imunitního systému, je častý u nejrůznějších směrů přírodní medicíny, homeopatii nevyjímaje. Jde o dlouhodobý vklad pro zdraví pacienta, i když někdy se tohoto přínosu dosahuje jen velmi pomalu.

Utužování obranyschopnosti je základ

Přístup, kdy se snažíme bojovat proti virům či bakteriím, které spojujeme s onemocněními typickými pro zimní období, má ale své limity. Již zakladatel moderní mikrobiologie Louis Pasteur na sklonku svého života a po mnoha letech výzkumů dospěl k zásadnímu poznání. Bakterie nemusí být přímým viníkem všech chorob, ale jsou spíše důsledkem nemoci. Čili prvotní příčinou je oslabený terén, který pak umožní virům či bakteriím růst a člověk může onemocnět. Tento poznatek se plně shoduje s myšlenkou Jonase Salka, že v léčbě je lepším přístupem stimulace vlastních imunitních mechanismů těla.

Pacient má na výběr 

Homeopatické přípravky na podporu imunity lze použít na více úrovních.

  • Jednak jsou to léky v homeopatických ředěních, které mají prokázaný přímý efekt na buňky našeho obranného systému.
  • Druhou skupinu představují preparáty podporující obranyschopnost vůči určitým virům a bakteriím.
  • V neposlední řadě jsou to potom „klasická“ homeopatika, někdy označovaná jako terénní. Ta pozdvihují celkový stav pacienta zlepšením fungování tzv. psycho-neuro-endo-krino-imunologické osy. Účinek mají mnohem hlubší a výraznější, než léky z prvních dvou skupin, nicméně mohou vyžadovat vyšetření a předpis kvalifikovaného lékaře-homeopata.

Homeopatika na přímou podporu imunity

Echinacea angustifolia 5CH – má výrazný imunostimulační účinek při všech bakteriálních onemocněních, zejména pokud jsou komplikována hnisáním. Podává se 3× denně 5 granulí.

Phytolacca decandra 5CH – nejlépe funguje u chronického postižení krčních mandlí, kde projevuje nejsilnější imunostimulační dopad. Kromě toho umožňuje detoxikaci mikrobiálních toxinů prostřednictvím uvolnění lymfatických cest. Podává se 3× denně 5 granulí.

Ferrum phosphoricum 5CH – má značný protizánětlivý účinek, především na sliznice dýchacích orgánů. Zlepšuje též funkci imunitního systému tím, že eliminuje tzv. volné radikály čili molekuly poškozující tkáně. Opět jej podáváme 3× denně po 5 granulích.

Léky se specifickým účinkem

Oscillococcinum – je to lék vyrobený z kachny pižmovky, která představuje přírodní rezervoár chřipkových virů. Preparát silně stimuluje všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1× týdně 1 tubu.

Influenzinum 9CH – jde o preparát připravený z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je 1× týdně 10 granulí.

Když se infekce opakují 

Níže uvedený výčet není samozřejmě úplný, uvedené léky jsou pouze ty, které jsou v praxi nejčastěji používané. Přípravky z této skupiny se podávají obecně v ředění 15CH 1× týdně 5 granulí.

Calcarea carbonica – preparát pro osoby, často děti, které trpí na opakované rýmy, záněty uší, angíny či postižení průdušek s kašlem a produkcí hlenů. Mají chronicky zvětšené mandle a lymfatické uzliny, imunitní systém je oslabený. Na základě oněch opakovaných infekcí se může vyvinout například astma. Celkově jsou to jedinci bledí, slabí, nevýkonní a ochablí. Jejich stav umocňuje jakákoliv tělesná námaha, chlad a vlhko. Typické jsou pro ně chutě na sladké a vajíčka.

Silicea – je určen pacientům, kteří mívají často rýmy, záněty dutin, uší či průdušek. Všechny tyto nemoci provází řídký, páchnoucí hlen až hnis. Dotyčné osoby jsou velmi zimomřivé, chlad a zimní období pro ně znamená velké zhoršení veškerých potíží. Typicky musí vždy nosit pokrývku hlavy a hodně teplé oblečení. Tendence k hnisání je u nich vidět též na kůži, kdy i drobné poranění skončí tímto jevem. Kromě toho se u nich můžeme setkat s výrazným a silně páchnoucím pocením nohou.

Pulsatilla – přípravek zabírající na lidi náchylné k zánětům nosní sliznice, dutin, uší a průdušek. Typicky jsou to infekce s hustým, žlutým a nedráždivým sekretem, který vytéká přes den. V noci bývá nos suchý a ucpaný. Navíc se stav těchto pacientů zhoršuje v teplé místnosti a konzumací tučného jídla. Lépe je jim na čerstvém vzduchu. Po psychické stránce jde o osoby jemné, ale náladové, se sklony k plačtivosti. Potřebují hodně společnost a podporu okolí.

Ferrum phosphoricum – je i lékem s hlubším účinkem. Hodí se pacientům, jejichž nemoci začínají rýmou a teplotou kolem 37,5 st. C. Často se u nich střídá bledost se zrudnutím, hlavně v obličeji. Vývoj choroby pak pokračuje buď do zánětu středního ucha, nebo do postižení průdušek. Po akutních nemocích bývají velmi zesláblí.

Thuya occidentalis – odpovídá nejlépe jedincům, kteří mívají opakované záněty nosní sliznice, dutin a průdušek s nazelenalým sekretem a jejichž stav se zhoršuje v chladném a vlhkém prostředí. Po tělesné stránce jsou to lidé spíše obézní, s mastnou a jakoby nečistou pletí a s tendencí k páchnoucímu pocení. Často mívají v anamnéze zaznamenánu velkou spotřebu antibiotik.

Causticum – preparát určený osobám s neustále se vracejícími záněty horních cest dýchacích i středouší a také bronchitidy s bolestivým suchým kašlem. Typický je pro ně chronický chrapot s pocitem bolavého hrdla a s potřebou „vyčistit“ si krk opakovaným odkašláváním. Zvláštním poznávacím znamením je pro adepty na tento lék zlepšení stavu teplým vlhkem a značné zhoršení suchým chladem.

Dodejte tělu sílu  

Pro správnou funkci imunitního systému je nezbytné dodržovat zásady zdravého životního stylu. Tedy jíst vhodnou stravu, myslet na pravidelný pitný režim a mít přiměřenou pohybovou aktivitu. K tomu je možné přidat i doplnění potřebných vitamínů, stopových prvků a dalších doplňků.

  • Vitamín C prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to významný prvek protivirové imunity a silný antioxidant.
  • „Áčko“ udržuje funkční střevní bariéru.
  • Vitamín E zlepšuje funkci obranyschopnosti těla likvidací volných radikálů – jde též o silný antioxidant.
  • Zinek je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání.

Téměř 80 % buněk lidské imunity se nachází ve stěně střeva. Proto je přínosné v rámci podpory obranyschopnosti podávat i probiotika. Nejlépe samozřejmě v přírodní formě – výborné jsou jogurty, kefír anebo kysané zelí.

Doporučujeme