Strach z vyšetření u stomatologa
Pro někoho je nepříjemná i samotná představa „obyčejného” preventivního vyšetření u stomatologa. Navíc pobyt v čekárně s podobně naladěnými pacienty a různé zvuky pronikající skrz dveře dokážou pořádně „pocuchat nervy”. S „nabuzeným” nervovým systémem je pak jakékoliv ošetření bolestivé. Jedno z možných řešení nabízí homeopatika, která velmi dobře pomohou zvládnout strach ze stomatologického ošetření. Nejčastěji vám bude indikován některý z následujících léků:
- Aconitum napellus 15C je lékem pro pacienty s panickou úzkostí ze zubaře, kterou doprovází bušení srdce a vysoký tlak.
- Argentum nitricum 15C se hodí pro jedince, kteří jsou nervózní a neklidní a kvůli tomuto neklidu nevydrží chvilku sedět na jednom místě. Úzkost a strach mohou být doprovázeny bolestí břicha a průjmem.
- Gelsemium sempervirens 15C je vhodné pro strachem ochromené pacienty, kteří se strachy doslova třesou.
- Hypericum perforatum 15C je lék známý svým účinkem na bolesti v oblasti bohatě inervovaných tkání. Velmi dobře účinkuje tam, kde díky „přebuzeným” nervům pacient nerozliší tlak a dotek od bolesti a oboje vždy vnímá jako nesnesitelnou bolest.
- Nux vomica 15C pomáhá pacientům, kteří mají „přebuzené” nervy, což se může projevit i tím, že jim špatně zabírá lokální anestezie. Typicky i v takovéto situaci chtějí cigaretu, kávu či alkohol.
Obvyklou dávku 5 granulí je vhodné užít již večer a ráno před návštěvou stomatologa, podle situace ji můžeme několikrát zopakovat.
Bolest zubů
K návštěvě stomatologa nás často vede spíše nějaká akutní a bolestivá záležitost. Její příčinou může být pronikající zubní kaz, zánět zubní dřeně či dásní a řada dalších patologií. Homeopatika pomohou zmírnit bolest, než se dostaneme na křeslo.
Léky z této skupiny je samozřejmě možné kombinovat i s léky mírnícími strach z ošetření. Nejčastěji lze volit z těchto léků:
- Chamomilla 15C je velmi často indikovaný lék na kruté bolesti, které postiženého doslova dohání k šílenství. Utrpení nemocného by se dalo charakterizovat slovy jako neovladatelná bolestivá bouře. Pacient je kvůli bolesti zlý, vzteklý nebo agresivní. Bolest se zhoršuje kávou, teplem a v noci.
- Belladonna 15C léčí pulzující, tepavé bolesti, které jsou vyvolány zánětem. Bolest se zhoršuje při dotyku na postiženou oblast i pohyby úst.
- Mercurius solubilis 15C je vhodný na úporné bolesti, které mohou doprovázet zubní kaz, zánět zubní dřeně i okostice v okolí zubu. Bolesti jsou silné zejména v noci a zhorší je teplé i studené. Postižený hodně sliní, sliny mohou být smrduté, dásně modročervené a oteklé a může z nich vytékat i hnisavý sekret.
- Plantago 9C pomáhá v situacích, kdy jsou zuby velmi citlivé na sebemenší dotek.
- Coffea cruda 15C se hodí v situaci, kdy bolesti zhorší jakékoliv teplo a zlepší chlad. Typicky chce mít nemocný v ústech kus ledu.
- Magnesia phosphorica 15C je určená na bolesti, které pacient pociťuje jako elektrické výboje zhoršené chladem nebo zmrzlinou a zlepšené teplem.
Vybraný lék na bolest je vhodné podávat v 30−60minutových intervalech až do zmírnění bolesti. Návštěva stomatologa je ale i přesto nezbytná.
Homeopatika vhodná po ošetření
Po ošetření u stomatologa jsou namístě tyto léky, které mají vztah k chirurgickým zákrokům a poranění tkání:
- Arnica montana 15C jako obvyklý lék na poranění měkkých tkání, ale i zubů a kostí, se hodí například i na hojení natrženého ústního koutku. Obvyklá dávka 5 granulí se zpočátku podává i 5× denně a se zlepšováním stavu se frekvence podávání zmenšuje.
- Hypericum perforatum 15C můžeme využít buď ve stavech, kdy Arnica nepřinese rychlou úlevu, nebo se stomatologické ošetření týkalo přímo nervů. Tento lék je určen na silné neuralgické bolesti, které pociťujeme podél čelisti, například po vytrženém zubu. Zhoršují se dotekem či chladem. Lék podáváme ve stejných dávkách jako Arnicu.
- Staphisagria 9C je lék, který přidáváme v případech chirurgického řezu v dutině ústní na snížení bolestivosti a urychlení hojení. Podáváme 3× denně 5 granulí.
Jak na místní péči?
K rychlejšímu hojení můžeme využít i síly bylin. Nejosvědčenější je šalvěj lékařská, která se nejlépe hodí v situacích, kdy po stomatologickém ošetření pacient hodně sliní. Druhou známou bylinkou je měsíček lékařský čili Calendula officinalis, který je vhodný zejména při hnisavých onemocněních v dutině ústní. U obou těchto bylinek využíváme tinkturu nakapanou do převařené vody k výplachům úst.