Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zase kašel! Jaká homeopatika naordinovat dětem, když stále marodí?

Homeopatie 7.3.2014
redakce uLékaře

Probudil vás v noci nekončící dětský kašel? Letos už popáté! Jak zvýšit imunitu dítěte, když stále více studií dokázalo, že umělé vitamíny to neumí, a dokonce můžou i uškodit? Zkuste homeopatické preparáty. Koupit si je můžete bez předpisu v lékárně. Ještě lepší ale bude poradit se se zkušeným homeopatem, který dítěti připraví léčbu na míru.

Umělé vitamíny sice mají lákavé obaly a děti je rády polykají, zdraví ale určitě nezajistí. Článek zveřejněný v loňském prosincovém čísle prestižního lékařského časopisu Annals of Internal Medicine vyšel s poměrně jasným titulkem: Už dost: přestaňte vyhazovat peníze za vitamíny a minerální doplňky. Tato i předchozí odborné studie již několikrát potvrdily, že „umělé“ vitamíny se v těle zdaleka tak dobře nevstřebávají jako ty z jídla.

Přesto se každý rok rodiče nechávají nachytat lákavými reklamami na různé preparáty ve tvaru zvířátek či třeba na balení s hračkou. Nemá to smysl. Mnohem užitečnější je sáhnout po ovoci a zelenině a třeba i použít homeopatii.

Jaroslav Čupera, lékař a homeopat, se domnívá, že přemíra různých léků a preparátů „na posílení imunity“ může imunitnímu systému naopak uškodit. „Nemá smysl podporovat obranyschopnost malých pacientů všemi možnými způsoby. Taková nadbytečná stimulace totiž může druhotně vyvolat sklon například k autoimunitnímu onemocnění anebo třeba k alergiím,“ vysvětluje MUDr. Čupera. Podle něj je lepší nechat imunitní systém přirozeně růst a reagovat. Začněte už při chřipce.

Jak na to? Začít lze třeba už ve chvíli, kdy je dítě nemocné. Saháte po lahvičce s paracetamolem kdykoli, kdy je teplota na 38 stupních Celsia? Zapomeňte na to. Zvýšenou teplotu, pokud se nevyšplhá až k hodnotě horečky (tj. nad 39 stupňů), není třeba hned srážet. Horečka je totiž přirozenou reakcí na setkání s infekcí a není nutné s ní hned bojovat léky na její snížení (tzv. antipyretiky). „Při dobře vybrané homeopatické léčbě horečka spontánně odezní během několika hodin či maximálně do dvou dnů,“ radí léčit takové stavy homeopatiky Jaroslav Čupera.

Antibiotika a viróza? Opravdu nepomohou

Navíc znovu upozorňuje, že valná většina infekcí dýchacích cest, jako jsou kašel, rýma a bolest v krku, je obvykle způsobena viry – a na ty antibiotika nezabírají. Část rodičů má přitom stále ještě pocit, že když odcházejí z ordinace bez předpisu na antibiotika, lékař je prostě ošidil. Ne každý věří tomu, že tělo si prostě pomůže samo a nejlépe mu udělá horký čaj, obklad na krku a spánek.

Homeopatie v rukou lékaře

Mělo vaše dítě antibiotika již mnohokrát v životě, snažíte se s ním vyvarovat infekcí, a přesto nic nepomáhá? Poraďte se se zkušeným homeopatem, jakou léčbu by mu doporučil. „Správně zvolená homeopatická léčba, ušitá na tělo, stabilizuje pacienta na rovině duševní, emocionální a v neposlední řadě i tělesné,“ vysvětluje Jaroslav Čupera s tím, že taková léčba patří do rukou zkušeného homeopata-lékaře.

Zdraví v kuličkách

Co můžete svému dítěti naordinovat sami bez konzultace s odborníkem? Doktor Čupera doporučuje lék Oscillococcinum, který je určen především na chřipkové stavy, ale prospěšný je u všech infekčních onemocnění. Vyrábí se totiž z jistého druhu kachny, což je živočišný druh, v němž se v přírodě přirozeně shromažďují viry chřipky. Oscillococcinum je vhodné začít užívat nebo jej začít podávat v případě prvních známek infekce co nejdříve, v prvních hodinách až dnech nejlépe 3× denně 1 tubu spolu s příslušným homeopatickým lékem na horečku. Preventivně Oscillococcinum podáváme 1× týdně 1 tubu, u malých dětí postačí i polovina tubičky.

Pro cílenou podporu imunity proti chřipce je nyní k dispozici ve volném prodeji i lék Influenzinum 9CH, který podáváme 1× týdně po 5 granulích.

Prevenci je možné rozšířit i o lék Thymuline 9CH, který je ale k dispozici pouze pro individuální dovoz na základě lékařského receptu. Ten podpoří složku imunity určenou na boj s bakteriemi a podává se 1× týdně v dávce 5 granulí.

Z dalších léků, které homeopatie zná na podporu imunity, doporučuje Jaroslav Čupera lék Echinacea angustifolia 5CH, který zvyšuje šance celého těla vypořádat se infekcemi. Podává se v týdenních kúrách 1× denně 5 granulí, přičemž kúra se po týdenní pauze opakuje. Další lék, Ferrum phosphoricum 5CH, podávaný 2× denně 5 granulí funguje na celkové zlepšení imunity. Pomáhá totiž zvýšit tvorbu leukocytů, které jsou v boji s nemocemi velmi důležité.

MUDr. Jaroslav Čupera

Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme