Žloutenka je velkou hrozbou i pro seniory
Zdravotní komplikace v podobě akutní či chronické hepatitidy jsou mnohdy těžké i pro mladého člověka, natož pak pro starší ročníky.
Zdravotní komplikace v podobě akutní či chronické hepatitidy jsou mnohdy těžké i pro mladého člověka, natož pak pro starší ročníky. Senioři se žloutenkou na tom jsou hůře i proto, že riziko vzniku zánětu jater je u nich vyšší. Na vině je řada faktorů, v neposlední řadě též podceňovaná otázka očkování proti hepatitidě i ve vyšším věku.
Léty oslabený organismus
Se stále se prodlužující průměrnou délkou života podíl seniorů ve společnosti roste. Medicína si dokáže poradit i s dříve neléčitelnými chorobami, pokrok zde běží mílovými kroky. Přes to všechno zůstávají výstupy léčby žloutenky u dříve narozených ročníků nepříliš uspokojivé. Proč?
- Virová hepatitida vykazuje u nemocných nad 60 let věku některé unikátní klinické rysy, které udávají tón i následné léčbě.
- Je známo, že například akutní žloutenka typu A má u lidí ve věku dědečků a babiček mnohem závažnější průběh.
- Také nákaza žloutenkou typu B a C, která je vyhrazena především dospívajícím s rizikovým typem chování, se v podobě akutní infekce může rozvinout i ve stáří.
- Je doloženo, že starší pacienti na virovou hepatitidu umírají častěji než mladší lidé – mají totiž více přidružených chronických chorob, zejména srdce, ledvin, plic a krve.
- Svoji roli hrají také fyziologické změny spojené s projevy stárnutí, jako je pokles imunitní odpovědi, změny metabolismu či nedostatečná výživa.
- Zásadní je i zátěž v podobě vystavení organismu látkám poškozujících játra, která se po celý život sčítá.
Jaterní testy nenapoví
Specifický problém u starších lidí nakažených žloutenkou představuje i normální nález při vyšetření jaterních enzymů, které se běžně provádí v rámci rutinních odběrů krve. Abnormální hodnoty jsou přitom jedním z prvních příznaků, který upozorňuje na to, že s játry je něco v nepořádku. Postup žloutenky bývá i bez zjevných příznaků u starších lidí rychlejší a její dopad na jaterní buňky ničivější. Léčba je velmi náročná, jelikož standardně používanou antivirovou terapii, která má za cíl odstranit virus z těla, nelze u řady pacientů starších 60 let kvůli jiným chorobám použít.
Zvažte očkování
Snášenlivost antivirové léčby s vyšším věkem rovněž klesá, proto je třeba často sáhnout ke snížení dávky nebo k přerušení terapie. Roli sehrává i vyšší zapomnětlivost seniorů a neschopnost přesně dodržovat stanovený léčebný režim. Výzkum se proto v poslední době soustředí na doplnění údajů o účinnosti antivirové léčby v této specifické věkové kategorii. Podobným způsobem je přehodnocován i pohled na dostupné očkování proti žloutence typu A a B, které lze seniorům s aktivním způsobem života jen doporučit.
(hkh)
Zdroj: Carrion A. F., Martin F. Viral Hepatitis in the Elderly. Am J Gastroenterol. 2012; 107 (5): 691–697.