Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Životní styl – důležitá součást léčby dyslipidemie

redakce uLékaře

Dyslipidemie neboli příliš vysoká hladina škodlivého cholesterolu v krvi je jak dědičnou, tak získanou chorobou. Své nositele nemusí dlouho nijak omezovat. O to závažnější však mohou být její následky. Bolesti na hrudi, ale i srdeční infarkt či mozková mrtvice, to vše souvisí právě s množstvím tuků v krvi.

Dyslipidemie neboli příliš vysoká hladina škodlivého cholesterolu v krvi je jak dědičnou, tak získanou chorobou. Své nositele nemusí dlouho nijak omezovat. O to závažnější však mohou být její následky. Bolesti na hrudi, ale i srdeční infarkt či mozková mrtvice, to vše souvisí právě s množstvím tuků v krvi.

Jak si pomoci sám?

Ať se jedná o vrozený, či získaný stav, hladiny tuků je možné výrazně ovlivnit volbou životního stylu. Je prokázáno, že jak vhodná strava, tak cvičení mají vliv na složení i množství tukových molekul v lidském oběhu. Tuky jsou totiž využívány jako zdroj energie, která se spaluje během cvičení. Některé potraviny pak mohou navíc zvyšovat množství tzv. „hodného“ cholesterolu, který chrání srdce a cévy před poškozením.

Využijte „tučnou“ energii

Nejvýraznější efekt, který má cvičení na metabolismus tuků, je snížení škodlivého LDL-cholesterolu. Během jakéhokoliv typu cvičení se aktivuje speciální enzym, který tuky z krve dokáže rozštěpit a připravit jako zdroj energie pro naše svaly. Díky tomu se hladiny tuků v krvi snižují. Pravidelná aerobní aktivita zvyšuje i hladiny ochranného HDL-cholesterolu, musí se ale jednat o výdej minimálně 1200 kalorií za týden (např. hodinou aerobiku spálí žena přibližně 370 a muž 540 kalorií).

Cvičte pravidelně

Ideální cvičební program by měl zahrnovat aerobní aktivity 3- až 5krát týdně po dobu 20 až 60 minut k dosažení 1200 spálených kalorií. Postupně by se měla jak doba, tak zátěž zvyšovat až na 2000 kalorií za týden. Záleží samozřejmě na vašem celkovém zdravotním stavu a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. Každodenní aktivity jako chůze, uklízení či chození do schodů se k celkovému týdennímu výdeji také počítají a čím více jich zvládnete během dne, tím méně času můžete věnovat samotnému cvičení. Například ranní chůzí do práce spálíte přibližně 150 kalorií za hodinu.

Pomoc z ledničky

Samotné cvičení sice dokáže v některých případech hladiny tuků vyrovnat, většinou je ale potřeba i snížit váhu a upravit jídelníček. Zde je několik tipů, jak zlepšit své zdraví chutně a nenásilně:

  • Jezte ryby alespoň dvakrát týdně. Měly by pocházet ze studených vod (např. losos) a neměly by být smažené.
  • Používejte zdravé oleje – nejlepší je olivový či z vlašských ořechů.
  • Vyměňte bílé pečivo a těstoviny za celozrnné produkty.
  • Jezte ovesné kaše, jsou plné vlákniny, která působí jak na složení krevních tuků, tak na dobré trávení.
  • Zařaďte do svého jídelníčku více „zelené“. Brokolice, špenát, listový salát nebo i zelené fazolky jsou bohatým zdrojem zdravých cukrů a přitom jsou jen velmi málo kalorické.
  • Místo dortíku si dejte čerstvé ovoce.

Samozřejmě není možné ze dne na den změnit veškeré své stravovací i pohybové návyky. Pomalými, ale jistými krůčky však můžete udělat velkou službu svému zdraví.

(jez)

Zdroj: http://www.millersville.edu/~mdupain/kpe4/readings/rw9-10/dyslipidemia.pdf

Doporučujeme