Očkování pediacel 2+1

Paní doktorko, syn byl očkování první dávkou Infanrix Hexa v 9 týdnech. Pro zdravotní problémy (poruchy chování, apatie, encefalický pláč - ještě půjdeme k neurologovi) bychom rádi přešli na šetrnější Pediacel a zkrácené očkovací schéma 2+1 (Hepatitis bychom doočkovali zvlášť). Rádi bychom také druhou dávku co nejvíce (o 5 až 6 měsíců) odložili. Je to možné? Naše lékařka nám tvrdí, že už nelze přejít na jinou vakcínu, navíc ani Hexou, ani Pediacelem nelze očkovat ve zkráceném schématu a nejdelší možný rozestup mezi dvěma dávkami je 2 měsíce. Po jejím uplynutí bychom museli očkovat znovu. Je to opravdu tak, nebo máme i jiné možnosti? Děkuji za odpověď, Anna

Odpověď odborníka:

Paní Anno,
plně chápu, že jako maminka chcete pro své dítě to nejlepší a že Vás zaskočila nežádoucí reakce po podání 1. dávky Infanrixu hexa. Rozhodnutí o dalším očkování náleží plně do kompetence Vašeho pediatra. Je potřeba pečlivě vyhodnotit průběh reakce po očkování a určit, zda byla skutečně tak závažná, že brání v pokračování očkování zvolenou vakcínou, která pro Vaše miminko představuje účinnou ochranu proti možným rizikům. Je otázka, na kterou ze složek vakcíny Vaše dítě zareagovalo a zda volba vakcíny Pediacel by tuto situaci vyřešila. Pediacel neobsahuje složku, která vyvolává ochranu proti virové hepatitidě typu B, má ale například o něco bohatší složky, které vyvolávají tvorbu protilátek proti černému kašli.
Schémata 2+1 a 3+1 jsou možnosti, které stanovuje výrobce u obou vakcín s tím, že za ideální a ověřené se považuje odstup 1-2 měsíce mezi dávkami základního očkování. Rozvolnění tohoto schématu na odstup 5-6 měsíců může vést k situaci, že se protilátky nevytvoří v dostatečné míře a očkování nebude účinné. Kromě doporučení výrobce je třeba také ze strany pediatra a Vás respektovat postupy platné při očkování v ČR, uvedené ve vyhlášce, vztahující se k pravidelnému očkování dětí, je podporováno schéma 3+1. Podporuji názor Vašeho pediatra ve smyslu, že není ideální, je-li možné se tomu vyhnout, kombinovat v rámci základního očkování vakcíny Inafnrix hexa a Pediacel. Věřím, že poté, co dobře společně uvážíte zdravotní stav Vašeho miminka, názor pediatra a neurologa, podaří se Vám najít uspokojivé řešení. Nejdůležitější je, aby Vaše miminko bylo zdravé a díky očkování nebylo ohroženo riziky, proti kterým očkování chrání. V současné době, kdy se opět rozšířil v české populaci černý kašel, jsou to právě kojenci, kteří jsou touto vracející se nemocí nejvíce ohroženi. Přeji Vám a Vašemu miminku hodně zdraví.

MUDr. Hana Ševčíková
MUDr. Hana Ševčíková

Specializace: Vakcinace a cestovní medicína
Pracoviště: Avenier, a.s., Centrum očkování a cestovní medicíny Ostrava - Hornická poliklinika

 
Líbí se vám odpověď?
-78 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Bolesti v podbříšku Chtěla bych se zeptat - již asi 14dní mě pobolívá v...
  • Zánět dutin Mám dotaz ohledně zánětu dutin. Od dětství trpím alergií - pyly...
  • Roupi - vermox Jsem dospělá , 60let. Po cca měsíci svědění jsem si objevila ve...
  • Bolest kostrče Už asi potřetí během tohoto roku mě bolí kostrč. V6dy když mě to...
  • Vred na konecniku Pred dvoma dnami sa mi objavil tvrdy, bolestivy vred/polyp...
  • Bílé pupínky Už přes 5 let mám přesně toto(fotka).Jde to nějk vyléčit?Nemůže se...
 
Naposledy čtené: