Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Blížící se svátky pomohou zvládnout homeopatika

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 26.11.2015

Vánoce nejsou jen o klidu, radosti, lásce a vzájemném porozumění. Pro mnoho lidí bývá toto období z nejrůznějších příčin zdrojem stresu a psychického vypětí. Jednou z možností, jak zvrátit psychickou i fyzickou nepohodu, jsou homeopatika.

1. Úzkost

Blíží se čas vzájemného navštěvování a potkávání. Někdy se bohužel dostaneme do situací, kdy musíme trávit společné chvíle s někým, koho příliš nemáme rádi. Chovat se společensky pak s sebou samozřejmě nese pořádný díl psychické nepohody. Ta se může manifestovat jako úzkostné stavy nebo naopak jako vztek (ať už se projeví navenek či nikoliv). Úzkost se může objevit například i proto, že se snažíme, aby se svátky vydařily ke spokojenosti všech, a nakonec máme pocit, že je to nesplnitelný úkol. Nebo chceme pořídit hodně dárků, což znamená starosti ohledně rodinného rozpočtu. Hlavní homeopatické léky na tyto situace jsou:

Argentum nitricum – je to lék pro lidi, kterým stále proudí hlavou mnoho myšlenek, přičemž oni se zabývají především tím, co se může pokazit. Z toho samozřejmě pramení úzkost. V jejím důsledku jsou velice neklidní, zbrklí a chaotičtí ve snaze všechno splnit a „dohnat“. Jejich činy i myšlenky jsou někdy až iracionální a jsou u nich viditelné sklony k impulzivnímu chování. Mají chutě na sladkosti nebo slané věci.

Arsenicum album – odpovídá jedincům, kteří jsou velmi pečliví a v touze mít mít vše „bez poskvrnky“ jsou velice úzkostní. Mají i starosti o zdraví jak vlastní, tak svých blízkých. Neustále se budou snažit zařídit vše ke svému obrazu. Na druhou stranu ale dovedou být i velmi kritičtí a popudliví.

Gelsemium sempervirens – přípravek pro osoby, jejichž úzkost pramení z nedostatku sebedůvěry a z toho, že se cítí být naprosto neschopní. Strach, že nesplní svoje předsevzetí či úkoly, je naprosto paralyzuje, což se projevuje slabostí, třesem a bolestmi hlavy.

Phosphorus – je to lék lidí velmi citlivých na emoce a pocity druhých. Lehce se vžijí do světa jiných osob, snadno projevují sympatie a intenzivně prožívají i vlastní emoce, ať radostné, nebo záporné. Z této citlivosti ale pramení i množství strachů a úzkostí. Tito jedinci nesnáší samotu.

2. Vztek a popudlivost

Jak už bylo uvedeno, někdy bohužel musíme pobývat s těmi, jejichž společnost nám není příjemná. Případně se nám v předvánočním shonu nedostává klidu a spánku, úkoly se hromadí, času ubývá a chybí pomocná ruka. Vzniklé psychické napětí se poté uvolní v nějaké formě zloby či vzteku. Tyto emoce mohou být i důsledkem nevhodné kritiky či přímo hrubosti okolí. Pak je vhodný některý z následujících preparátů:

Chamomilla – je lékem na emoční přecitlivělost, kdy dotyčný naříká či pláče vzteky. Nelze jej ničím uklidnit a při pokusu o útěchu je vznětlivý a hádavý.

Colocynthis – hodí se při stavech rozhořčení, například po nevhodné kritice, kdy je člověk uražený. Na tělesné rovině si dotyčný může stěžovat na křečovité bolesti v břiše.

Nux vomica – pomáhá osobám netrpělivým, které nesnášejí kritiku a jiné názory, což u nich vyvolá vztek a hádavost. Jsou to také lidé, kteří chtějí zvládnout hodně úkolů, vinou čehož mají sklony k větší konzumaci stimulantů. Jsou citliví na hluk, světlo a průvan.

Staphisagria – přípravek na stavy vzteku s pokořením a ponížením, které ale dotyčný nedává najevo. Spíše se třese vzteky, koktá, ale přitom chce být milý a uspokojit druhé. Hněv se u něj někdy projeví až o samotě.

3. Vyčerpání

Vůle udělat svým blízkým pohádkové Vánoce často vede k tomu, že se snažíme nakoupit každému spoustu dárků, navařit vybrané pochoutky, mít doma naklizeno, prostě všem udělat dobře. Ale výsledkem, kromě jiných emocí, může být jen prosté vyčerpání a únava tělesná i duševní. Co pomůže?

Kalium phosphoricum – lék vhodný tehdy, kdy je ze starostí o uspokojení všech člověk duševně vyčerpaný. Může to ale být i preparát studentů, kteří po závěru školního roku či v nadcházejícím zkouškovém období přijedou domů na svátky. Jsou velmi unavení, jakékoliv myšlení či snaha o duševní práci jim dělají potíže a vedou k bolestem hlavy. Přitom jsou vznětliví a při narušení jejich naplánovaných aktivit až hrubí a nedůtkliví.

Phosphoricum acidum – přípravek pro osoby, které jsou v důsledku přepracování nebo zármutku zcela vyčerpané. Nemají ani sílu mluvit či komunikovat, chtějí jen svůj klid. Kromě toho preferují osvěžující věci, jako jsou například sycené nápoje.

Sepia officinalis – je to lék tzv. burn-out syndromu zejména u žen. V důsledku nadmíry starostí v práci a o rodinu se žena cítí vyčerpaná, zejména na emocionální úrovni. To vede k rezignaci, která se projeví tím, že je vůči blízkým netečná nebo naopak snadno vznětlivá a podrážděná. Chce hlavně klid a samotu. Cítí se líp při energickém cvičení, jako je jogging, aerobic či intenzivní tanec.

4. Nespavost

Problémy se spaním se v této době odvíjejí zejména od myšlenek na události nadcházejících svátků. Čili zda jsou nakoupené dárky, co dostaneme pod stromeček my, případně starosti typu, jestli je hotový úklid atd.

Arsenicum album – jedná se preparát pro osoby, u nichž starosti o to, aby vše bylo o Vánocích naprosto ideální, vedou k neustálé činnosti, neklidu a nakonec i k nespavosti. Typické je pro ně probouzení kolem druhé hodiny ranní. Kromě toho je často pronásledují i starosti o zdraví své i blízkých. 

Coffea cruda – bývá lékem tehdy, když radostné vzrušení z očekávaných Vánoc a neustálý tok myšlenek brání člověku v usnutí.

Ignatia amara – přípravek vhodný pro situace, kdy vzpomínání na čerstvá, ale i starší zklamání a zármutky brání dotyčnému ve spánku. Vše mohou ještě komplikovat záškuby těla při usínání. Osoby, pro které je určen tento lék, se uzavírají do sebe, nemají rády společnost a útěchu a často vzdychají. Mohou si stěžovat i na pocit knedlíku v krku a problémy s polykáním.

Nux vomica – je lékem pro pracovně velmi vytížené lidi, kteří i přes volno a svátky nemohou spát kvůli neustálým myšlenkám na práci. Ráno jsou pak nevyspalí, vznětliví a pro „nastartování“ potřebují stimulanty v podobě kávy, cigaret či léků na bolení hlavy.

5. Trávicí potíže

Vánoce jsou spojeny se spoustou jídla, sladkostí, případně i alkoholu, což může být náročnou zkouškou pro zažívací ústrojí. Někdy pak mohou být potřeba tyto léky:

Antimonium crudum – hlavní přípravek pomáhající při přejedení. Vhodný pro stavy nafouklého břicha s pocitem plnosti a říháním.

Nux vomica – lék na následky nadměrné konzumace jídla, ale také (a to především) alkoholu s následnou kocovinou.

Pulsatilla – preparát pomáhající tehdy, když to člověk přehnal s tučným jídlem. Nevolnost a bolest břicha doprovází jen malá žízeň. Celkově se postižený cítí hůř v teple.

6. Zármutek a zklamání

Jsou situace, kdy například pod stromečkem není vysněná věc nebo náš speciální či drahý dárek obdarovaný ani nerozbalí. Někdy svátky trávíme po rozchodu či úmrtí někoho blízkého. Hlavní homeopatika na smutky a bolavá srdce jsou:

Ignatia amara – je lékem na všechny výše popsané situace a jeho charakteristika již byla uvedena u potíží se spánkem.

Natrum muriaticum – hodí se pro citlivé osoby, které se neustále zabývají myšlenkami na prožitá zklamání či smutky. Na druhou stranu se mohou snadno urazit a stačí jim k tomu i malá kritika či komentář. To vede jen k dalším nepříjemným chmurám, uzavírání se do sebe a stranění se společnosti.

Phosphoricum acidum je dalším přípravkem na tyto situace a jeho obraz byl již uveden výše.

Lék, který nejvíce odpovídá vaší situaci, je nejlépe užívat v ředění 15CH klidně i několikrát denně v dávce 5 granulí. Se zlepšováním psychického stavu lze počet dávek snižovat.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+2
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Jak zvládnout návštěvu stomatologa? Vyzkoušejte homeopatika!

Ošetření u stomatologa je pro mnoho lidí velmi nepříjemným zážitkem i při pravidelné...

(Ne)veselé svátky v bludném kruhu závislosti

Vánoce jsou nejkrásnější svátky z celého roku. Odborníci z oboru péče pro drogově...

Syndrom neklidných nohou – jak nám mohou pomoci homeopatika

Máte problémy se spánkem, protože neustále pociťujete nutkání hýbat nohama?...

Na bolesti bříška pomohou homeopatika

Bolesti bříška mohou potrápit děti i jejich rodiče již od nejútlejšího věku....

Kašel u batolat zmírní homeopatika

Zimní období je u mnoha dětí spojeno s různě častými onemocněními s teplotami...

Nenechte si zkazit svátky problémy s hemoroidy

Pokud vás čas od času trápí problémy spojené s hemoroidální nemocí, jistě víte,...

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích...

Děsí vás vysvědčení? Emoce zklidní homeopatika

Školní rok utekl jako voda a než se nadějeme, bude tu opět týden předávání vysvědčení....

S homeopatiky zvládnete Vánoce snadněji

Největší svátky roku se nezadržitelně blíží. U dospělých stoupá napětí z příprav,...

Jak si poradit se zánětem močových cest pomocí homeopatik

Pálení a řezání v podbřišku, pocity, že už nedojdete na toaletu. Většině žen...

Doporučujeme

Čtěte více

Biopsie prsu: metoda, která vám udělá jasno

Biopsie znamená odběr vzorku tkáně pro další laboratorní vyšetření. I přes veškeré...

Biostrava pro děti – ani ta není bezchybná

V dnešní době na nás média chrlí potravinové skandály jeden za druhým. Mnozí...

Bisexualita jako trend, nebo opravdová sexuální orientace?

Čím jsem starší, tím jsem uvolněnější. Jsem ženatý a už dlouho mě zajímají i...

Bisfenol A – předčasná puberta v lahvi?

Plasty, z nichž se vyrábí třeba nádobí či lahve na nápoje, obsahují látku zvanou...

Bisfosfonáty mohou dráždit zažívání – i přesto pomáhají

Osteoporóza se sice může vyvinout v poměrně závažný zdravotní problém, současná...

Bitva proti spáleninám od slunce: vyhrajte ji s pomocí přírodních prostředků

Určitě víte, že na rozdíl od toho, co tvrdily ještě naše babičky, opalování...

Blahodárná síla mikrostříbra v péči o suchou nebo poškozenou pokožku

Antibakteriální vlastnosti stříbra jsou známy po celá staletí. Starověcí Féničané...

Blíží se chřipka? Připravte si homeopatika!

Každoročně během zimních měsíců přichází větší či menší chřipkové epidemie a...

Blíží se jaro, pozor na úrazy!

Blížící se jaro přímo láká k aktivitám, kterým zima nedala šanci. Na řadu přichází...

Blíží se mráz, kardiaci, zpozorněte!

Zimní období spojené s mrazivými teplotami je pro mnohé kouzelnou částí roku....

Bludný kruh špatně předepsaných léků

Když roku 1957 Leo Sternbacher objevil benzodiazepiny, byla to v medicíně revoluce....

Bodnutí hmyzem - jak postupovat při alergické reakci?

S hmyzím bodnutím se setkal snad každý. Většinou není nebezpečné, pokud se ovšem...

Bodyguard vašich cév

Při prevenci nebo zmírnění potíží s křečovými žilami lze vedle klasické léčby...

Boj o biologickou léčbu

Potřebujete ji? Máte ji mít. Zhruba tak by to mělo fungovat při získávání biologické...

Boj proti obezitě – tentokrát to zvládnete

S přicházejícím teplým počasím a blížícím se časem dovolených se na každý faldík...

Boj s "céčkem" lze vyhrát

Pokud se hepatitida C neléčí, může vážně poškodit játra. Ta nemohou nadále fungovat...

Boj s démonem alkoholem vyžaduje nesmírné úsilí, podpořte ho ze všech stran

Jen těžko si někdy uvědomujeme, že alkohol je legální návykovou látkou. Přitom...

Boj s cholesterolem začíná na nákupu. Co všechno dát do košíku?

O významu potravin, které pomáhají snižovat vysoký cholesterol, se hovoří a...

Boj s chřipkou lze vyhrát i díky chytrému jídelníčku

Chřipka dokáže pořádně vyřídit každého, ať už trvá několik dní, nebo pár týdnů....

Boj s lupénkou – kdo to zvládá nejlépe?

To se pokusili zjistit němečtí vědci. Konkrétně zkoumali, které faktory nejvíce...