Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Boj s démonem alkoholem vyžaduje nesmírné úsilí, podpořte ho ze všech stran

redakce uLékaře

Jen těžko si někdy uvědomujeme, že alkohol je legální návykovou látkou. Přitom pravidelné či nadměrné pití může přinášet velkou řadu potíží. Málokdo je také schopen si přiznat, že má s alkoholem problém. To vše cestu k abstinenci komplikuje. Co s touto závislostí zmůžou homeopatika?

Jen těžko si někdy uvědomujeme, že alkohol je legální návykovou látkou. Přitom pravidelné či nadměrné pití může přinášet velkou řadu potíží. Málokdo je také schopen si přiznat, že má s alkoholem problém. To vše cestu k abstinenci komplikuje. Co s touto závislostí zmůžou homeopatika?

Statistiky jsou bohužel velmi nelichotivé. Máme největší spotřebu alkoholu na hlavu (včetně dětí) v celé Evropské unii – a to jak piva, tak i vína a tvrdého alkoholu. Udává se, že problémových pijáků je v České republice asi 600 tisíc. Věk konzumentů se navíc posouvá do stále nižších generačních pater. První opilost se objevuje průměrně ve věku 13 let. Malou útěchou může být, že opravdová závislost na alkoholu se vyvine jen asi u každého desátého konzumenta. Oproti například tvrdým drogám však jen málokdo dokáže trvale abstinovat. Pití je totiž běžnou součástí životního stylu většiny populace. Dostupnost alkoholických nápojů je u nás extrémně snadná.

Existence v troskách

Dlouhodobá či nadměrná konzumace alkoholu s sebou přináší problémy fyzické, psychické i sociální. Ke zdravotním potížím patří v první řadě postižení jater a ledvin. Dále trpí srdce a oběhový systém, slinivka a samozřejmě i mozek. V případě mozku vede alkohol k potížím s pamětí, zkresluje úsudek a celkově zhoršuje schopnost myslet. Na psychické rovině se u takto závislých mohou objevit nejrůznější úzkostné či panické stavy, deprese a též sklony k sebevražednému chování. Sociální problémy se odrážejí v osobních vztazích – konflikty, hádky, nezřídka i násilí směřují většinou k rozpadu rodinných vazeb. Následuje neschopnost plnit své povinnosti včetně těch pracovních, což často končí naprostým sociálním vyloučením takového jedince.

Poznáváte?

Potížím s alkoholem se velmi podrobně věnoval americký psychiatr E. M. Jellinek. Detailně popsal pět hlavních osobnostních typů se sklonem ke vzniku této závislosti. Zaznamenal také celkem 40 příznaků signalizujících tento problém. K nejvýznamnějším patří následující:

 • touha konzumovat alkohol, nezřízené puzení k pití, 
 • potíže se sebeovládáním, když má dotyčný alkohol na dosah,
 • výskyt odvykacích stavů při odnětí pití (delirium tremens),
 • nástup tolerance – k dosažení uspokojivého stupně opilosti je potřeba požívat stále větší množství této drogy,
 • zanedbávání okolí a ztráta zájmů o cokoli jiného než o pití,
 • pokračování v nadměrné konzumaci i přes jasné negativní důsledky na vlastní zdraví, vztahy či sociální postavení.

Otázka „Proč?“ zůstává

Příčiny vzniku závislosti jsou stále nejasné. Za hlavní rizikové faktory se považují:

 • genetické predispozice,
 • psychické problémy či deprese (často se uvádí, že dotyčný se jen snaží pitím přehlušit nějakou vnitřní bolest či problém),
 • prostředí se snadnou dostupností alkoholu,
 • nevyrovnaná hladina krevního cukru.

Co nabízí homeopatie

Léčba závislosti na alkoholu je velmi obtížná a jen málokdo to zvládne sám. Homeopatie se dá použít v případě akutní opilosti i ve stadiu delirantních příznaků při odnětí alkoholu. To však vyžaduje péči kvalifikovaného homeopata. V rámci laické pomoci lze bojovat se závislostí a poškozením těla alkoholem pomocí detoxikace se zaměřením na játra a ledviny. Je ale možné nalézt i tzv. terénní homeopatický lék – ten pomůže pacientovi stabilizací jeho duševní i fyzické sféry. Z léků pro detoxikaci lze použít například Berberis vulgaris či Chelidonium majus, ty jsou ale dostupné jen na lékařský předpis. Podávají se v nízkých ředěních, například 5CH či 9CH. Běžně dostupný je pak preparát Nux vomica 9CH, podávaný 3× denně po 5 granulích. V tomto ředění je to přípravek zaměřený především na tkáň jater, i když jeho účinek může být mnohem hlubší, jak bude uvedeno dále.

Terénní léky pro alkoholiky 

Arsenicum album – vhodné pro osoby s velkým sklonem k perfekcionismu. Trápí je problémy vyplývající z neschopnosti či nemožnosti dělat věci podle vlastních představ. Tito lidé potřebují hodně pracovat, k čemuž je vede velký vnitřní nepokoj. Chtějí uznání a pochvalu. Alkohol jakožto stimulant jim dodává energii pro překonání tohoto neklidu. Sužují je též úzkosti. Mají velkou řadu strachů a obav, které se zhoršují po půlnoci a v chladnu.

Ignatia amara – může pomoci jedincům, u nichž se pití alkoholu objevuje po emočních neshodách, zklamáních (často vztahových), při problémech či špatných zprávách. Jsou to lidé uzavření, se sklony k tichému zármutku, který nedovedou navenek projevit. Mívají velmi proměnlivou náladu. Objevují se u nich potíže s polykáním vinou pocitu „knedlíku v krku“, často vzdychají.

Lachesis mutus – hodí se pro muže i ženy, kteří jsou po požití alkoholu velmi hovorní. Pod vlivem se však stávají též žárlivými a podezřívavými. Často jsou zlí, se sklony k násilnému chování. Jde o osoby horkokrevné, z pobytu na slunci je většinou silně rozbolí hlava. Velmi důležitým znakem pro vhodnost tohoto léku je nesnášenlivost dotyku v oblasti hrdla.

Lycopodium – je to lék pro alkoholiky s nízkým sebevědomím, které však při pití nabývá na velikosti. Jde o jedince zimomřivé, kteří kromě alkoholu mívají velkou touhu po sladkých věcech.

Nux vomica – číslo 1 mezi preparáty určenými pro lidi závislé na pití. Díky podpoře jaterní detoxikace je to hlavní přípravek na kocovinu po nadměrném požití alkoholu (s nevolností a zvracením, které dočasně postiženému uleví). Jedná se ale i o terénní lék lidí se sklony k workoholismu, kteří se snaží uspět ve světě byznysu. Potřebují ke svému životu hodně stimulantů. Přes den jsou to cigarety, káva a někdy i alkohol, ten však přichází na řadu hlavně večer. V noci trpí tito lidé nespavostí – budí je myšlenky na práci. Usnou na chvíli nad ránem a po krátkém spánku se budí s velmi špatnou a podrážděnou náladou.

Sulfur – vhodný především pro osoby velmi společenské, které mají rády dobrou společnost, jídlo i pití. V povznesené náladě si mnohdy nechtějí připustit, že nějaký problém s pitím mají. Jsou to lidé velmi horkokrevní, obzvláště po požití alkoholu. Dobře jim dělá chlad, studené jídlo a pití. Mají velmi rádi ostrá a kořeněná jídla. Z fyzických potíží často trpí na kožní neduhy.

Příslušný lék podáváme buď v ředění 15CH 1× denně 5 granulí, nebo v ředění 30CH 1× týdně 5 granulí.

Hlavní je odhodlání 

Z doplňkových opatření jsou pro jedince závislé na pití důležitá hlavně tato:

 • užívání multivitamínů (alkoholici mají často nedostatek mnoha vitamínů),
 • konzumace vitamínu C, který je důležitý pro detoxikaci těla,
 • doplňování vitamínů skupiny B s důrazem na thiamin a B1, který je nutný pro správné fungování mozku (vitamíny skupiny B jsou celkově důležité pro detox, zlepšují náladu a zvyšují celkový pocit energie),
 • braní přípravků obsahujících ostropestřec mariánský (bylina slouží jako podpora jater, i když jsou již poškozená),
 • užívání doplňků s chromem (snižuje touhu po sladkém a mimo jiné i chuť na alkohol).

Z dietních doporučení lze zmínit především absolutní abstinenci. Důležité je ale vynechat i kofein a nadbytek jednoduchých cukrů. Obojí narušuje dodržování abstinence. 

Léčba závislosti na alkoholu musí být komplexní. Kromě již zmíněných homeopatických léků a doplňků stravy je nutná i psychologická či psychiatrická pomoc a duchovní podpora. Nejdůležitější ze všeho je ale pevné rozhodnutí dotyčného s konzumací alkoholu navždy skoncovat.

Doporučujeme