Chlamydie: opravdová metla moderního člověka?
Možná jste o nich zatím moc neslyšeli, ale ve skutečnosti jsou chlamydie jedním z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění.
Možná jste o nich zatím moc neslyšeli, ale ve skutečnosti jsou chlamydie jedním z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění. Šíří se velice snadno hlavně proto, že v mnoha případech nezpůsobí nákaza těmito bakteriemi žádné nepříjemné příznaky, a nakažený člověk tak „své“ parazity předává nevědomky všem svým dalším sexuálním partnerům.
Jak poznám, že jsem nakažený/-á?
V mnoha případech zaznamenáme chlamydiovou infekci jen těžko právě proto, že nemusí mít zpočátku žádné zvláštní příznaky. Pokud se přece jenom objeví, obvykle k tomu dojde během jednoho až tří týdnů po rizikovém pohlavním styku.
Příznaky chlamydiové infekce jsou odlišné u mužů a u žen a mohou zahrnovat následující potíže.
Typické příznaky u žen:
- Výtok z pochvy, který může i zapáchat.
- Abnormální krvácení v době mimo pravidelnou menstruaci.
- Bolestivá menstruace.
- Bolest břicha provázená zvýšenou teplotou.
- Bolest při pohlavním styku.
- Svědění a pálení v pochvě.
- Bolest při močení.
Typické příznaky u mužů:
- Čirý nebo zakalený výtok z močové trubice.
- Bolest při močení.
- Svědění a pálení kolem vyústění močové trubice.
- Bolest a otok varlat.
S chlamydiemi u lékaře: jak se diagnostikují?
Pokud vznikne podezření na chlamydiovou infekci, není zvlášť těžké tuto infekci potvrdit laboratorními testy. Lékař odebere stěr z močové trubice u mužů nebo z děložního čípku u žen, který se odešle do laboratoře na vyšetření.
Jak se léčí chlamydiová infekce?
Pokud se infekce chlamydiemi potvrdí, je nutné nasadit léčbu antibiotiky. Stejnou léčbu by měl podstoupit také váš sexuální partner/partneři, protože i když nemají žádné příznaky, je pravděpodobné, že mají chlamydie také. Nepříjemné projevy infekce by měly při léčbě ustoupit během jednoho až dvou týdnů, ale stejně jako u každé léčby antibiotiky i tady je důležité využívat všechny předepsané léky i tehdy, když příznaky onemocnění zmizí.
Po léčbě antibiotiky se obvykle provedou nové testy, abychom se ujistili, že chlamydie jsou skutečně pryč. Pokud se léčíte spolu s partnerem/partnerkou, měli byste se zdržet pohlavního styku až do chvíle, kdy jste oba stoprocentně vyléčení.
Jaká jsou rizika neléčené chlamydiové infekce?
U žen může neléčená infekce chlamydiemi vyústit až v takzvaný hluboký pánevní zánět, což je vážné onemocnění, které může mít za následek až neplodnost. U těhotných žen se může chlamydiemi nakazit také dítě během porodu, u kterého pak infekce může způsobit zápal plic nebo také poškodit zrak.
U mužů způsobuje neléčená chlamydiová infekce zánět močové trubice, zánět nadvarlete, ale také zánět konečného úseku tlustého střeva (rekta).
Možnosti prevence? Stejné jako u ostatních sexuálně přenosných infekcí
Způsoby prevence všech sexuálně přenosných onemocnění jsou dobře známé a často bývá těžší je dodržovat než si je zapamatovat. Také od chlamydií nás může uchránit především věrnost jednomu sexuálnímu partnerovi (samozřejmě oboustranná) a důsledné používání kondomu.
Chlamydie nepostihuje pouze pohlavní orgány
Jako všechna sexuálně přenosná onemocnění bychom i chlamydiovou infekci očekávali hlavně v pohlavních orgánech. Ve skutečnosti se však chlamydie může objevit i jinde.
Kde všude se také můžeme setkat s chlamydiovou infekcí:
- Rektum – při análním sexu (u mužů i u žen) se chlamydie může dostat do tlustého střeva, kde vyvolává zánět stejně jako v pohlavních orgánech.
- Oko – pokud se chlamydie náhodně dostane do oka, může vzniknout chlamydiový zánět spojivek. K chlamydiové infekci oka může dojít také u novorozence, který se nakazil během porodu od infikované matky.
- Dýchací cesty – chlamydie se může kapénkovou infekcí dostat také do dýchacích cest, kde se projeví zánětem hltanu, průdušek nebo zápalem plic (pneumonií).
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.czZdroj: