Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vysoký cholesterol? Možná nechtěné dědictví

redakce uLékaře

Cholesterol je pro organismus nezbytný. Pokud je ho ale příliš mnoho, začne se ukládat do cévních stěn ve formě LDL-cholesterolu. Tím dochází k urychlení kornatění tepen, což může mít na lidské zdraví neblahé důsledky.

Cholesterol je pro organismus nezbytný. Pokud je ho ale příliš mnoho, začne se ukládat do cévních stěn ve formě LDL-cholesterolu. Tím dochází k urychlení kornatění tepen, což může mít na lidské zdraví neblahé důsledky.

Jak již bylo řečeno výše, při nadbytku „zlého“ LDL-cholesterolu dochází k urychlení rozvoje aterosklerózy čili kornatění tepen. To se nemusí dlouho nijak projevovat. Často pak bývá vysoká hladina cholesterolu odhalena až při léčbě některé komplikace aterosklerózy. Tou může být:

 • ischemická choroba srdeční,
 • ischemická choroba dolních končetin,
 • vaskulární demence (tj. demence vzniklá špatnou průchodností mozkových cév),
 • cévní mozková příhoda,
 • infarkt myokardu,
 • bércový vřed,
 • vysoký krevní tlak
 • a mnoho jiných.

Podstatou všech těchto stavů je nedostatečný přísun krve a s ní i potřebných živin ke tkáním. Aterosklerotické pláty totiž postupně uzavírají průsvit cévy. Tím stěžují průtok krve a výměnu živin mezi krví a tkáněmi, které pak trpí nedokrevností. Pokud se tento stav neřeší, daný orgán může začít selhávat nebo odumírat.

Pozor na genetiku!

Podle odborníků má většina nemocných s vysokým cholesterolem geneticky podmíněnou formu tohoto onemocnění. Zrádnost tkví v tom, že se většinou dlouho nijak neprojevuje. V některých případech o sobě ale může dát vědět tvorbou:

 • xantelasmat – útvarů v okolí víček vznikajících ukládáním tuků,
 • xantomů – nažloutlých ohraničených útvarů na kůži nebo v oblasti šlach, opět podmíněných skladováním tuků,
 • šedobílého prstence na okraji duhovky, který vzniká také hromaděním cholesterolu. 

Možná vás napadá otázka: pokud toto onemocnění mám, mohu to vůbec zjistit včas? Ano, můžete. Protože genetická forma této choroby podstatně zvyšuje kardiovaskulární riziko, bude u vás v rodině nejspíše jeden nebo více příbuzných, kteří vysoký cholesterol mají diagnostikovaný nebo u nich propukla některá z výše uvedených nemocí v relativně mladém věku – nejčastěji se uvádí asi do 50. roku (muži do 45. roku a ženy do 55 let). Pokud se vás toto týká, nechte si u svého praktického lékaře cholesterol změřit a situaci začněte řešit.

Skuteční odborníci

Pokud se u vás vysoký cholesterol potvrdí, nechte jej zkontrolovat i u dalších příbuzných. Nebo vás lékař může poslat do některého ze specializovaných center MedPed, která fungují pod záštitou České společnosti pro aterosklerózu. Tam se řeší právě geneticky podmíněné poruchy lipidového metabolismu.

Zdroje: DRUGS.COM,. High Cholesterol (Hypercholesterolemia). Dostupné z: www.drugs.com

WIKISKRIPTA. Cholesterol. Dostupné z: www.wikiskripta.eu

 

Doporučujeme