Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Dyslipidémie aneb Co prozradí hladiny krevních tuků

redakce uLékaře

Některá onemocnění dlouho nebolí, a přesto jsou velmi nebezpečná. Dyslipidémie je jedním z nich. Nadměrně vysoké či nízké hodnoty tuků v krvi totiž výrazně přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Proto je pravidelné vyšetřování lipidů tak důležité.

Některá onemocnění dlouho nebolí, a přesto jsou velmi nebezpečná. Dyslipidémie je jedním z nich. Nadměrně vysoké či nízké hodnoty tuků v krvi totiž výrazně přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Proto je pravidelné vyšetřování lipidů tak důležité.

V krvi (v krevní plazmě) se vyskytuje více druhů tukových molekul. Patří sem HDL-cholesterol, LDL-cholesterol a triglyceridy. Řada odborníků se stále neshoduje, zda triglyceridy mají, nebo nemají výrazný vliv na vznik aterosklerotických plátů a tím pádem i na riziko kardiovaskulárních onemocnění. V čem je však většina lékařů zajedno, je ochranný účinek HDL-cholesterolu. Zatímco jeho protiklad – LDL-cholesterol – se zjednodušeně řečeno ukládá v cévní stěně a vytváří tak aterosklerózu, HDL-cholesterol naopak vychytává tukové molekuly z cévní stěny a vrací je zpět do jater. Tím se riziko onemocnění srdce a cév snižuje.

Nepřekračujte hranice

Při vyšetření lipidů jsou proto sledovány tyto hraniční hodnoty:

Celkový cholesterol < 5,0 mmol/l
LDL-cholesterol < 3,0 mmol/l
HDL-cholesterol > 1,0 mmol/l
Triglyceridy < 2,0 mmol/l

(jednotka označuje koncentraci tukových molekul v krevní plazmě)

Všechny tuky s výjimkou HDL-cholesterolu by měly mít koncentrace nižší, než jsou uvedené hodnoty. U HDL jsou naopak výhodné koncentrace vyšší. Hladiny celkového cholesterolu nemají natolik vypovídací hodnotu, protože nerozlišují, která složka lipidového spektra je snížená či zvýšená.

Odkud se vzala?

Mezi příčiny dyslipidémie patří vrozená porucha metabolismu lipidů, která je ale jen v minimálním počtu případů sama zodpovědná za rozvoj onemocnění. Většinou jsou k tomu nutné ještě další faktory, které nemoci nahrávají. Jedná se o:

  • nevhodnou dietu,
  • nedostatek tělesného pohybu,
  • nadměrnou spotřebu alkoholu,
  • nadváhu,
  • kouření.

Všechny tyto vlivy společně zvyšují riziko vzniku aterosklerózy, která je zodpovědná za většinu infarktů, cévních mozkových příhod i náhlých srdečních úmrtí. Léčba by proto neměla být jen řešením dyslipidémie, ale terapií celého člověka. Zejména pacienti s rodinným výskytem kardiovaskulárních příhod by měli všem opatřením věnovat zvýšenou pozornost.  

(jez)

Zdroj: http://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-2003-2007/Dyslipidemie.pdf

Doporučujeme