Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

HPV – nakazit se je snadné a chránit se je ještě snadnější

MUDr. Tereza Sochorcová Redakční článek 20.5.2021

Vir známý jako HPV dokáže napáchat mnoho „neplechy“ – je považován za hlavního původce rakoviny děložního čípku a mnoha dalších zdravotních potíží. Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci a Světová zdravotnická organizace (WHO) vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV. Během svého života se jím nakazí až 80 % žen.

Reklama
HPV virus
Riziko nákazy HPV se týká každého z nás, nejúčinnější zbraní je očkování (ilustrační foto, zdroj: Shutterstock)

Riziko nákazy HPV se týká každého z nás. Nejčastěji se jím nakazí lidé ve věku 18–25 let, neboť začínají být sexuálně aktivní, a jelikož ještě ve většině případů nemají stále partnera, tak je výskyt v této věkové skupině nejvyšší. Nicméně riziko přenosu této nemoci je celoživotní.

Není HPV jako HPV…

Celý název viru je human papillomavirus a řadí se do skupiny DNA virů z rodiny Papillomaviridae. Jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici.

HPV infekce rozlišujeme podle toho, zda mohou způsobit rakovinu. Dle schopnosti vyvolávat změny v infikovaných buňkách vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce rizikové (HR = high-risk) a nízce rizikové (LR = low-risk).

Kompletně popsáno je více než 100 jeho typů. Z pohledu lidského zdraví má význam 40 typů, které infikují epitel kůže a sliznic, zejména oblast genitálu a konečníku. Ty označujeme jako lidské papilomaviry.

Jak se HPV přenáší?

Vir je přenášen sexuálním kontaktem a bohužel ani používání kondomu před nákazou 100procentně neochrání. Důležité je vědět, že přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách, tedy při orálním sexu a mazlení.

Během života se jím pak nakazí 70–80 % žen – stačí bohužel i jen jeden „vyvolený“ partner, který je nosičem. Infekce je nejčastější u mladých žen do 30 let věku – v této skupině najdeme 30 % HPV pozitivních, zatímco nad 30 let je to pouhých 10 %. Incidence pak znovu narůstá po 55 letech věku (milenecké vztahy).

Nakažené ženy nemusejí mít žádné problémy. Jejich subjektivní obtíže většinou souvisejí s tíží nálezu. Průvodními jevy nakažení mohou být:

  • bolest – při nebo po pohlavním styku, bez této závislosti,
  • chronický výtok – může být mnoho dalších příčin nebo současně se vyskytující infekce způsobená bakteriemi či kvasinkami, spíše bílé barvy,
  • krvácení mimo menstruační cyklus,
  • obtíže při močení – pozor na mnoho dalších jeho příčin. 

V pokročilých případech se mohou objevit obecné známky rakovinného bujení, výrazný úbytek hmotnosti, nechutenství, únava atd.

Čtěte také:
Všechny tam musí, ale žádné se nechce aneb Poprvé u gynekologa

Jak se proti HPV infekci chránit?

Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo donedávna zabránit pouze sexuální abstinencí (tj. úplně nulovým sexuálním životem).

Odborníci uvádějí, že jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV je očkování. Jeho nejvyššího efektu lze přitom dosáhnout, pokud očkování dívek a chlapců proběhne ještě před zahájením sexuálního života, tedy dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat (nebereme v úvahu přenos při porodu, jelikož je velmi vzácný). Proto je očkování chlapců a děvčat mezi 13. a 14. narozeninami hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění. Zkrátka – nikdy není pozdě nechat se očkovat, jen je třeba v pozdějším věku proti HPV dostat o jednu dávku očkování očkování navíc.

Co je dobré vědět o vakcínách proti HPV?

Vakcíny proti HPV jako první v historii chrání proti rozvoji rakoviny. Byly vyvinuty na základě přelomového objevu prof. Haralda zur Hausena, který za něj obdržel Nobelovu cenu.

Očkování se provádí následujícími vakcínami: Rozsah ochrany je dán počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání: bivalentní Cervarix (chrání proti 2 typům HPV), kvadrivalentní Gardasil (dříve Silgard, chrání proti 4 typům HPV) a nonavalentní Gardasil9 (chrání proti 9 typům HPV).

Data z posledních let ukazují, že ačkoliv je od roku 2018 očkování pro dívky a chlapce mezi 13. a 14. rokem zdarma, proočkovanost proti HPV stále klesá. V roce 2012 bylo v České republice proočkováno 75,7 % populace, zatímco o pět let později již pouze asi 65 %. Ve skupině třináctiletých chlapců proočkovanost dosahovala jen 29,7 %. Tudíž výskyt rakoviny děložního čípku stále narůstá. V ČR onemocní ročně tímto onemocněním až 1000 žen (především mladého a středního věku), průměrně 400 žen i přes intenzivní léčbu umírá. Asi 18 000 žen a dívek s tou diagnózou momentálně žije.

Očkovací schéma je u všech tří dostupných vakcín stejné:

  • Ve věkové skupině 9–14 let se očkuje dvěma dávkami, přičemž 2. dávka následuje za 5–13 měsíců po 1. dávce.
  • Od 15 let věku je nutno se očkovat 3 dávkami, přičemž 2. dávka následuje měsíc po 1. dávce, 3. dávka za šest měsíců po 1. dávce.

Bivalentní vakcína Cervarix

Chrání před dvěma vysoce rizikovými typy HPV 16 a 18, je tedy ochranou proti maligním změnám hrdla děložního ve více než 70 % případů. Na kondylomata (genitální bradavice) však bohužel účinná není.

Pro dívky a chlapce mezi 13. a 14. rokem jsou obě dávky této vakcíny zdarma. Později vás očkování přijde na 6 600 Kč (za obě dávky), řada zdravotních pojišťoven na něj však přispívá.

Kvadrivalentní vakcína Gardasil (dříve Silgard)

Tato vakcína chrání před čtyřmi typy HPV – dvěma vysoce rizikovými HPV typy 16 a 18 a dvěma nízkorizikovými HPV typy 6 a 11. Je určena ženám a dívkám od 9 let věku a chlapcům a mužům od 9 do 26 let věku. 

Gardasil představuje ochranu proti více než 70 % případů karcinomu děložního hrdla a současně i proti části nádorů zevních rodidel (vulvy), pochvy (vaginy), penisu a rakoviny análního otvoru. Dokáže nás ochránit i před stavy, které předcházejí vzniku rakoviny (prekancerózami). Dále chrání proti více než 90 % případů genitálních bradavic. Je také prevencí rekurentní respirační papilomatózy.

Doplatek při očkování vakcínou Gardasil pro děti mezi 13. a 14. rokem je cca 1 800 Kč.

Nonavalentní vakcína Gardasil 9

Novou generaci ochrany proti HPV onemocnění poskytuje nonavalentní vakcína Gardasil9, která je určená pro ženy a dívky i chlapce a muže od 9 let věku. 

Vakcína byla vyvinuta s vysokou ochranou proti infekci HPV typů 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a chorobám s nimi spojenými. Dokáže chránit před 90 % všech nádorů spojených s HPV infekcí. 

Stejně jako ostatní vakcíny je částečně hrazena pojišťovnou, ale i tak je doplatek pro rodiče nemalý – cca 4 000 Kč (jedna dávka).

Očkování proti HPV je základ prevence, jsou ale i další důležité kroky

Jde především o screening karcinomu děložního čípku v rámci pravidelných preventivních  gynekologických prohlídek hrazených ze zdravotního pojištění. Tento screening byl zaveden proto, že pomocí něj lze ze zachytit onemocnění v jeho časných stadiích.

Karcinomům, které jsou způsobeny infekcí HPV, předcházejí tzv. předrakovinové (prekancerózní) stavy, tj. počáteční stadia onemocnění.

U nejčastějšího HPV karcinomu – rakoviny děložního čípku – lze tato počáteční stadia odhalit pomocí stěru na děložním čípku. Děložní hrdlo (respektive děložní čípek) je snadno dostupné, a tak je možné provádět jeho dlouhodobé sledování. To je založeno na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který jednou ročně provádí gynekolog v rámci běžné kontroly.

Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního (buňky se zkoumají pod mikroskopem) ukáže včas na počínající nádorové změny. Součástí vyšetření je optická kontrola hrdla děložního – kolposkopie.

Ostatní nádory zapříčiněné HPV bohužel nejde takto brzy dobře odhalit, systém k jejich včasnému odhalení (screeningu) není v ČR ani jinde ve světe zaveden. Jedinou účinnou prevencí proti těmto ostatním HPV onemocněním je tedy výše zmíněné očkování.

Na onemocnění, které HPV infekce způsobuje u mužů, není zaveden screening, který by odhalil počáteční fáze onemocnění. Ve většině případů se tedy muži dostanou do ordinace lékaře až ve fázi rozvinutého onemocnění. Počet těchto onemocnění je bohužel na vzestupu (zejména karcinomy v oblasti hlavy a krku). Tím spíše je lékaři doporučováno očkování jako jediná možná forma prevence.

Dopřejte si HPV DNA test – dokáže zjistit přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce

HPV DNA test je moderní automatizovaná metoda, která zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce, jež způsobují rakovinu děložního čípku. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit vaši míru ohrožení rakovinou.

Na rozdíl od tradiční výše popsané cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku. A to nám dává obrovskou šanci vše řešit včas.

HPV test je vhodný pro ženy starší 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikovány vysoce rizikovým typem viru HPV a chtějí se cítit v bezpečí i v následujících 3–5 letech. Ženám mladším 30 let se HPV test nedoporučuje – výskyt HPV infekce mezi mladými lidmi je velmi vysoký a nemusí vůbec nic znamenat.

Test si pacientka hradí sama, z veřejného zdravotního pojištění je hrazen jen tehdy, pokud má pacientka pozitivní cytologický nález, tedy nález „podezřelých“ buněk na děložním čípku.

Doporučujeme

Čtěte více

Horské sluníčko ani solárium kůži opravdu nesvědčí

Tmavé zimní měsíce nám dokážou vzít energii, náladu, ale i bronzový odstín pleti....

Horskou túru zvládnete i s astmatem

Bojíte se túry po horách, protože máte astma? Zbytečně. Chůze v horském prostředí...

Hory alergikům uleví. Pozor ale na lyžařské astma

Pobyt na horách ve vysokých nadmořských výškách (nad 1 500 m) alergikům a astmatikům...

Hořčík pomáhá zlepšovat stav atopického ekzému

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou...

Hořká čokoláda: pochoutka chránící srdce

Přinášíme dobrou zprávu pro všechny milovníky této lahůdky. Podle nejnovějších...

Hospic: místo, kde je respektován lidský život až do konce

Přestože je smrt jedinou jistotou, kterou na tomto světě máme, bývá pro nemocného...

Houbaření – nejzdravější česká tradice

Letošní houbařská sezóna vrcholí a my máme poslední šanci vyrazit do lesů a...

Houbaření může být rizikovým koníčkem. Nejen kvůli otravě

Sběr hub je český fenomén. Jako my se mu věnuje jen několik dalších evropských...

Houbová lékárnička

Teplejší dny babího léta přímo vybízejí k návštěvě lesa a sbírání hub. Kromě...

Houby našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť

Ať už patříte k nadšeným houbařům, nebo nerozeznáte hříbek od prašivky, zdraví...

HPV DNA test pozná všechny typy virů vedoucí k rakovině

V Česku je právě v běhu velká studie o prevenci rakoviny děložního čípku. Lékaři...

Hra na dechové nástroje pomáhá dětem zvládat astma

Pokud někdo pochybuje o tom, že dítě s astmatem může ve hře na dechový nástroj...

Hra na flétnu jako součást terapie dýchacích potíží u dětí

V polovině sedmdesátých let se profesoru Žilkovi podařilo vyvolat veliký zájem...

Hra s erotickým prádlem

Prádlo má zvláštní symbolickou hodnotu, neboť je tím posledním, co si před sexem...

Hráči na trubku trpí častěji oparem

Naše kůže je často hodně namáhána: doma, v práci, ale třeba i při nadměrném...

Hrady a zámky jsou oblíbeným cílem letních výletů. Pro některé alergiky může být ale i takováto exkurze nebezpečná.

Zdá se vám toto tvrzení přehnané? Ne tak docela. Ve starých budovách, zejména...

Hrajete šachy s nemocným srdcem? Pozor na infarkt

Častým důvodem ke kardiochirurgické intervenci je ateroskleróza srdečních cév....

Hrajte golf, prospívá vašemu srdci!

Připadá vám golf jako něco, co vlastně ve skutečnosti není sportem, ale spíše...

Hrozba jménem listerióza

Listeriózu způsobuje malá grampozitivní bakterie Listeria monocytogenes, která...

Hrozí alergikům chronická rýma?

Chronická rýma doprovázená chronickým zánětem nosních dutin se projevuje obdobně...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Zduřelé uzliny v třísle

Dobry den, zhruba pred tydnem se mi stalo, ze jsem pri pohlavnim styku nedosahl...

Očkování

Dobrý den, moji dcerku čeká první dávka hexavakcíny na konci 3.měsíce věku,...

Nárůst hmotnosti, otok DKK

Je mi 31. Za posledni rok a puj jsem pribrala 10 kilo a ac vim ze me sedave...

Zvětšené uzliny

Dobrý večer, před pár dny jsem si na pravém třisle nahmatala bouly, uběhlo pár...

Bolesti kloubů ruky, tvorba podlitin, otoky rukou, únava

Dobrý den, již měsíc trpím velkou bolesti kloubů na prstech ruky, občas cítím...

Bolesti na zevní straně kolene

Dobrý den, chápu, že je těžké, ne-li nemožné určit z popisu diagnózu, ale chtěl...

Nespavost

Dobrý den, jsem na odvykací kůře na lék Zolpinox a můj doktor mi předepsal Circadin....

Ochlupení

Roste mi ochlupení kolem řitního otvorů, a to jsem holka a je mi 14let.. když...

Alergická kopřivka

Dobrý den, uz tyden mám vyråžku, která se objevila nejprve na vnitřní straně...

Očkování

Dobrý den, syn má 2,5 roku a chtěla bych se zeptat zda je nyní vakcína Prevenar...

Skripnuty nerv

Dobry den, pane doktore, od patecniho rana (3.den) me hrozne boli misto mezi...

Pocit prasknutí v hlavě

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu..včera když jsem usínal tak jsem najednou...

Bolest v podbřišku a třísle

Dobrý den několik let mě bolí v pravém podbřišku ale lékaři na nic nepřišly,...

Dlouhodobá škytavka

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkající se škytavky. Již skoro 1 rok...

Mám malý penis

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je mi sice 14 let ale už mě to zajímá, zdá...

Bolesti a povšechné obtíže

Dobrý den, předem říkám, že se bude jednat o delší dotaz, jsem již poněkud...

Ochlupení

Dobrý den, mám takovou nezvyklou otázku. Jednou jsem si z hecu od kamarádů,...

SVědění nosu a koutku očí

Dobrý den, už cca měsíc se mi děje následující. Mám neustále ucpaný nos (i...

Červená kůže kolem nosu a šupinky

Dobrý den, mám asi tak 3 roky červenou kůži u koutků u nosu a rozlézá se mi...

Přibírání na váze, otok končetin

vse me boli,otykaji a krece v nohach nejvice od kontniku a nartu do holene,lytka,svedi...

Reklama