Existuje několik možných důvodů, proč se hladina cholesterolu liší podle ročního období. Souvisí to se změnami v jídelníčku, množstvím pohybových aktivit i délkou pobytu na slunci.
- V zimě lidé přijímají více kalorií a jedí tučnější potraviny. Ty zvyšují hladinu LDL neboli „zlého“ cholesterolu.
- Navíc během dlouhých studených večerů tráví většina osob více času u televize. A když už se zajímají o sportování, tak spíše v rolích diváků.
- Nedostatek slunečního záření v zimě způsobuje, že populace získává méně vitamínu D, což také ovlivňuje hladinu cholesterolu.
- Vliv na množství cholesterolu mají i nemoci – v chladných měsících jsou lidé více náchylní k nachlazení a chřipkám.
Co hýbe s cholesterolem
Brazilští vědci zjistili, že během zimy se lipoprotein o nízké hustotě (LDL), známý jako „zlý“ cholesterol, zvýšil u sledovaných respondentů v průměru o 7 miligramů na decilitr ve srovnání s letním obdobím. Jde o nárůst asi o 8 %. Během léta naopak hladina lipoproteinu o vysoké hustotě (HDL), tedy „hodného“ cholesterolu, vzrostla o 9 %. Stejně tak se i množství tuků v krvi, odborně nazývaných triglyceridy, zvýšilo o 5 %. Vedoucí badatelské skupiny uvedl, že tyto změny mohou být ještě větší ve Spojených státech amerických, Evropě a dalších oblastech, kde panují zásadnější klimatické rozdíly mezi zimním a letním obdobím.
Souvislost s klimatem čeká na potvrzení
Vědci plánují ještě další studii, aby objasnili, zda u pacientů se srdečním onemocněním dochází během sezónních změn v důsledku vysokého cholesterolu k více infarktům. K potvrzení hypotézy brazilských odborníků, že opravdu může existovat vztah mezi ročním obdobím a hladinou cholesterolu v krvi, je však zapotřebí ještě dalších výzkumů. Také se musí zjistit, zda může mít toto zjištění nějaký smysluplný dopad na snížení kardiovaskulární rizika.
Zdroj: www.webmd.com/cholesterol-management/news/20130307/cholesterol-levels-may-vary-by-season