Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Karcinom prostaty vás zřejmě nemine. Záleží ale na mnoha faktorech

redakce uLékaře

Pokud máte výskyt rakoviny prostaty v rodině, rozhodně to je důvod k častějším prohlídkám u odborníka. Geny totiž bezesporu patří na první místo seznamu rizikových vlivů, které určují vznik nemoci. Ovšem podobných činitelů je víc.

Přítomnost rakovinových buněk v prostatě je prokázána u téměř 80 % všech osmdesátiletých mužů. Jeden ze šesti během svého života tímto karcinomem onemocní, pro jednoho ze 36 mužů se nemoc stane osudnou. Rakovina prostaty se tedy vyskytuje poměrně často, naštěstí ale většinou není smrtelná. Co kromě mužského pohlaví zvětšuje pravděpodobnost objevení se tohoto onemocnění?

1. Věk

Nejvýznamnějším faktorem zvyšujícím nebezpečí téměř jakéhokoliv typu nádorového onemocnění je věk. U mužů starších padesáti let výskyt rakoviny prostaty prudce roste, i když se v jejich rodině toto onemocnění nikdy nevyskytovalo. Nejčastěji se karcinom najde u osob okolo 65 let. Čím později se nemoc objeví, tím méně agresivní bývá.

2. Dědičnost  

Jedinci, kteří mají tuto chorobu v rodině, jsou považováni za vysoce rizikovou skupinu. V případě onemocnění bratra či otce se nebezpečí zdvojnásobuje. Pokud je postižených členů klanu více, pravděpodobnost karcinomu prostaty se ještě dále zvyšuje. U těchto mužů se proto přistupuje k tzv. screeningu, tedy kontrolám a vyhledávání rakovinových změn v prostatě již od 40 let věku. Vědci odhalili některé specifické geny, které jsou s nemocí zřejmě propojeny. Jejich testování zatím ale není možné. Podle předpokladů by dědičné formy rakoviny mohly být zodpovědné za 5 až 10 % všech případů.

3. Rasa

Jako jedno z mála onemocnění se výskyt rakoviny liší v závislosti na rase. Podle studií prováděných ve Spojených státech amerických jsou „černí“ muži postiženi o 60 % častěji než „bílí“ a jejich onemocnění je agresivnější povahy. Jiná studie uvádí, že jak afričtí, tak japonští muži mají ve svých zemích výskyt karcinomu prostaty velmi nízký. K obratu dochází až po jejich přestěhování do USA. I Afroameričané jsou proto testováni již od 40 let. Nabízí se také otázka, zda se opravdu jedná o problém rasový, či spíše enviromentální. Spouštěčem může být příliš tučná dieta, málo slunce, přítomnost těžkých kovů v ovzduší či kouření. Do dnešního dne nebyly tyto rasové rozdíly přesně objasněny.

4. Strava

Vliv na výskyt rakoviny prostaty má i výběr potravin. Toto onemocnění je totiž mnohem častější v zemích, které jsou známé vysokou konzumací masných a tučných produktů. Oproti tomu pojídání rýže, sójových produktů a zeleniny může mít preventivní účinek. Rakovina prostaty není totiž v těchto zemích zdaleka tak častá.

(jez)

Zdroj: www.webmd.com

Doporučujeme