Kůže nemusí zežloutnout jen z virové hepatitidy
Když se řekne žloutenka, obvykle si lidé vybaví onemocnění jater s typickým zabarvením kůže. Podle zkušeností lékařů však hepatitida nemusí být zdaleka vždy provázena zežloutnutím a naopak ne každé žlutavé zabarvení tkání značí právě tuto chorobu.
Pozor na mrkev!
Žluté zabarvení kůže, ale také očních spojivek a sliznic znají odborníci pod označením ikterus. Ikterus nepředstavuje onemocnění samo o sobě, jde jen o jeden z příznaků nějaké choroby. Žlutá barva přitom vzniká jako následek zvýšeného množství bilirubinu v krvi. Pokud se přitom zvláštní zabarvení omezuje pouze na kůži, speciálně na chodidla a dlaně, a nikoliv na oči, jde s největší pravděpodobností pouze o zvýšené množství karotenu v organismu. Jedná se jen o neškodný stav způsobený nejčastěji nadměrným příjmem mrkve či jiných potravin obsahujících tuto látku.
Malárie, nebo žlučové kameny?
Zvýšené množství bilirubinu v krvi, takzvaná hyperbilirubinémie, může obecně vznikat třemi mechanismy:
- nahromaděním bilirubinu v krvi před jeho zpracováním v játrech (například kvůli zvýšenému rozpadu červených krvinek při malárii),
- sníženou schopností jater bilirubin metabolizovat a vyloučit (třeba při žloutence, cirhóze nebo při toxickém postižení jater),
- může jít o blokádu žlučových cest (na vině bývá tumor jater či slinivky, častěji jsou to však žlučové kameny).
K lékaři jděte ihned
Odborníci při odhalování příčiny ikteru používají kromě krevních odběrů a nejrůznějších zobrazovacích metod také jednodušší vodítka. Těmi je například barva moči a stolice. Pokud je kupříkladu stolice velmi světlá a moč naopak tmavá, příčina zežloutnutí kůže bývá v obstrukci žlučových cest. V některých případech neznačí ikterus nic závažného, v jiných je ale předzvěstí vážného onemocnění či konečného selhání jater. Proto pokud vaše kůže náhle zežloutla, raději neváhejte a vyhledejte lékaře.
(veri)
Zdroj: www.prescriptiondrug-info.com